Спиридон Михајлов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Спиридон Михаjлов
Роден 21 април 1878
Штип, Македонија
Починал 15 април 1925
Софија, Бугариjа

Спиридон Михаjлов, роден во Штип (1878 - 15 април 1925) бил полковник во бугарската армија, учесник во Првата балканска војна (1912-1913), Втората балканска војна (1913) и во Првата светска војна (1915-1918).