Рајмундо Орси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Орси во 1920 со Индепендиенте

Раимундо Бибиани „Мумо“ Орси (2 декември 1901 – 6 април 1986 година) бил италијански аргентински фудбалер кој играл како крило или како напаѓач. На меѓународно ниво тој ги претставувал и Аргентина и Италија, освојувајќи ја Копа Америка во 1927 година и сребрениот медал на Летните олимписки игри 1928 во Амстердам, Холандија, со Аргентина, како и две изданија на Меѓународниот куп на Централна Европа и Светскиот куп на ФИФА во 1934 година., со Италија.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Неговата кариера започнала во Аргентина со Клубот Атлетико Индепендиенте (1920–1928; 1935), но токму со Јувентус, Орси имал најголем успех во својата клупска кариера. Тој му се приклучил на клубот навреме за сезоната 1928-29 и ќе остане во Јувентус до 1935 година, освојувајќи пет последователни титули во лигата помеѓу 1931 и 1935 година. По заминувањето од Италија, Орси го одиграл остатокот од кариерата во Јужна Америка. Се вратил во Индепендиенте пред да се пресели во Бока Јуниорс (1936), Клуб Атлетико Платенсе (1937–38) и Алмагро (1939–40); играше и за Фламенго во Бразил (1939; 1940), Пењарол во Уругвај (1941–42) и Сантијаго Национал во Чиле (1943).[1][2]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Неговото меѓународно деби за Аргентина било на 10 август 1924 година против Уругвај. Во текот на следните 12 години, тој играл 13 пати за Аргентина и постигнал 3 гола, освојувајќи ја Копа Америка во 1927 година и сребрениот медал на Летните олимписки игри 1928 година во Амстердам, Холандија.[3] Кариерата на Орси е чудна според современите стандарди, сепак, со тоа што тој играл за Италија, како и за Аргентина, дозволувајќи му да освои 35 натпревари и да постигне 13 гола за својата втора земја помеѓу 1 декември 1929 година и 24 март 1935 година. Ова, исто така, му овозможило да освои две изданија на Централноевропскиот меѓународен куп и да биде дел од тимот што го освоил Светското првенство во ФИФА 1934 година, во чие финале тој постигнал гол. Починал во 1986 година на 84 години.[1][2]

Стил на игра[уреди | уреди извор]

Орси се смета за еден од најголемите играчи во своето време и еден од најдобрите италијански играчи на неговата позиција, Орси играл брзо крило со лева нога, кој обично играл на левото крило, поради неговата способност за нафрлување. Плодлив стрелец, тој бил прецизен во финишот, и со глава и со нозе, и се истакнувал во воздухот акробатски; поради тоа, тој исто така беше способен да игра како напаѓач, а на десното крило, позиција на која можеше да прави дијагонални напаѓачки трки или да сече во центарот за да шутира со својата посилна нога. Наречен „Мумо“, и покрај недостатокот на шутерска моќ и физичка сила, тој бил исклучително брз играч, со одлични технички способности, кој бил познат по своите вештини за дриблинг и користење на финти за да ги победи противниците. Бил и прецизен изведувач на пенали.[1][2]

Почести[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Индепендиенте
  • Асоцијација на аматери на фудбалот: 1922, 1924, 1925 година
Јувентус
Фламенго
  • Државен шампионат во Рио : 1939 година

Меѓународен[уреди | уреди извор]

Аргентина
Италија

Индивидуален[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Stefano Bedeschi (2 February 2013). „Gli eroi in bianconero: Raimundo ORSI“ (италијански). Tutto Juve. Посетено на 26 August 2015. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „tuttojuve.com“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „tuttojuve.com“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  2. 2,0 2,1 2,2 Vladimiro Caminiti. „Raimundo "Mumo" Orsi“ (италијански). Storie di Calcio. Посетено на 26 August 2015. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „storiedicalcio.altervista.org“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „storiedicalcio.altervista.org“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  3. „Raimundo Orsi“. Olympedia. Посетено на 11 September 2021.
  4. „FIFA World Cup Awards: All-Star Team“. Посетено на 19 August 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]