Шефкет Муслиу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шефкет Муслиу
Shefket Musliu
Род ОВК
ОНА
Битки/војниКосовска војна
Воен конфликт во Македонија, 2001

Шефкет Муслиу (албански: Shefket Musliu; Велики Трновац, Бујановац, 10 април 1946) е поранешен член на ОНА[1].

Тој бил командант на Генерал штабот на ОВПМБ во с.Добросин и воен командант на секторот „Центар“. Присуствувал на состанокот во Гнилане на 20 мај 2000 година, за продолжување на војната во Србија и припрема за Македонија. Заедно со Ридван Ќезими- Леши ги водел преговорите со српската страна, со посредство на КФОР и Меѓународната заедница. Еден од потписниците на договорот за разоружување, посебно за секторот „Б“ од албанска страна. Се предал на КФОР на 25 мај 2001, но по проверката бил пуштен на слобода.

На 27 јули е ставен на црната список на американскиот претседател Џорџ Буш[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Бела Книга- Теророзмот на т.н. Ослободителна национална армија“, Министерство за Внатрешни работи, стр. 85
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-03-16. Посетено на 2011-02-17.