Ханс фон Сект

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ханс фон Сект
Bundesarchiv Bild 102-10883, Hans von Seeckt und Otto Geßler.jpg
Ханс фон Сект and Ото Геслер, 1930 година
Прекари „Сфинга“
Роден 22 април 1866
Шлезвиг
Починал 27 декември 1936
Берлин
Почивалиште Инвалиденфриедхов
Држава Германско Царство Германска Империја
Вајмарска Република Рајхсвер
Служба 1885-1926
Чин Генералоберст
Заповедал со Единаесетта Армија
Битки/војни Прва светска војна
Одликувања Пур ле Мерит
Воен Ред на Макс Џозеф

Генерал Ханс фон Сект (германски: Hans von Seeckt; 22 април 1866 - 27 декември 1936), бил висок офицер во германската армија. Во текот на Првата светска војна бил на Источниот фронт. По војната, како началник на генералштабот (1919-1920) го организирал Рајхсвер (Reichswehr), се залагал за сојуз со болшевичка Русија против Полска, но за време на Каповиот пуч, 1920 година, одбил да издаде наредба за настап према пучистите (Рајхсвер не пука кон Рајхсвер!). Во периодот од 1930 до 1932 година, како член на Народната партија, бил пратеник во Рајхстагот, а од 1934 до 1935 бил советник на Чанг Кај Шек.

Поврзано[уреди | уреди извор]