Америго Веспучи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Америго Веспучи
Amerigo Vespucci01.jpg
Статуа на Веспучи пред Уфици галеријата во Фиренца
Роден март 9, 1454(1454-03-09)
Фиренца, Република Фиренца, денешна Италија
Починал февруари 22, 1512(1512-02-22) (воз. 57 г.)
Севиља, Кралство Кастиља, денешна Шпанија
Националност Италијанец
Други имиња Америго Веспучи
Занимање Трговец, Истражувач, Картограф
Познат(а) по Докажал дека е откриена Новиот Свет, денешна Америка
Потпис
AmerigoVespucci Signature.png

Америго Веспучи (Фиренца, 9 март 1459 - Севиља, 22 февруари 1512), италијански морепловец, кој пловејќи под шпанското знаме стигнал до бреговите на денешен Бразил и Хондурас. Тој бил уверен дека открил „Нов свет“, што се наоѓа меѓу Европа и Азија. Според неговото име, новиот континент го доби името Америка. На Америго новиот континент не му личел на Индија и бил првиот кој проговорил за откривањето на новиот континент.