Прејди на содржината

Нона Гаприндашвили

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нона Гаприндашвили
Нона Гаприндашвили, Интерзонален турнир, фотографија од Герхард Хунд 1982 година

Нона Гаприндашвилиш ( Зугдиди, 3 мај 1941 година ) била грузиски шахист и шести женски светски шампион во шах (1962 - 1978). Таа бил родена во Зугдиди, Џорџија, и била најсилен женски шахист на нејзината генерација.

Во 1961 година на 20-годишна возраст, Гаприндашвили го освои четвртиот турнир за женски кандидати и се квалификуваше за Светското првенство во шах со Елизабет Бул . 1962 година го добила натпреварот лесно со резултат 9: 2 (+ 7-0 = 4) и потоа успешно била одбрана титулата четири пати; трипати против Але Кушнир :

и еднаш против Нана Александрија ( 1975, резултат 9: 4). Таа ја загубила титулата во 1978 година , исто така од Грузијаките, седумнаесетгодишната Маја Чибурданиџе со резултат 11:13 (+ 2-4 = 9).

Во текот на кариерата Гаприндашвили успешно се натпреварувала во машкиот турнир, освојувајќи (меѓу другото) на турнир Челинџер во Хестингс 1963-1964 и преку споделување на првото место во Lone Pine во 1977 година. Во 1978 година таа стана првата жена што ја освои титулата машки велемајстор, и е женска баба од 1962 година. Наслов велемајстор бил доделен на неа врз основа на тоа што била женски шампион во шах, ваквата правило, според кое се доделува титулата велемајстор победник Светското младинско првенство во шах (подоцна Сузан Полгар, Унгарија, со што станала првата жена која ја освоила титулата за стандарден систем )

Интересно

[уреди | уреди извор]

Во 1975 г. еден парфем го добил името по неа.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]