Џејмс Браун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Браун во 2001 година

Џејмс Јозеф Браун (3 мај 1933 – 25 декември 2006 година) е американски пејач, текстописец, танчер, музичар, продуцент и водач на бендот. Предвесник на фанк музиката и голема фигура на популарната музика од 20 век и танц, тој често е нарекуван како "Кум на Душата".[1] Во кариерата која траела 50 години, тој бил под влијание на неколку музички жанрови.[2]

Браун ја започнал својата кариера како евангелиски пејач во Токоа, Џорџија. Тој се приклучил на Р&Б вокалната група, „Евангелието старлајтерс“ (која подоцна еволуираше во „Пламенот“) група основана од страна на Боби Бирд, во која тој бил пејач.[3][4] Првпат го привлекол вниманието на јавноста во доцните 1950 години како член на пејачката група „Познатиот пламен“ со хит баладите "Ве молам, ве молам, ве молам" и "Пробај ме", Браун изградил репутација како неуморен изведувач во живо со „Познати пламен“ и неговата поддршка од бендот, понекогаш познат како Џејмс Браун Бендот или Џејмс Браун Оркестар. Неговиот успех бил најголем во 1960-тите години со музички албум Во живо на Аполон и хит синглови како што се "Папа доби сосема нова торба", "I Got You (I Feel Good)" и "It 's a Man' s Man 's Man' s World". Во текот на доцните 1960-ти години тој се преместил од континуитет на блуз и евангелиски засновани форми и стилови на целосен африканизиран пристап кон музиката кои влијаеле врз развојот на фанк музика.[5] Од почетокот на 1970-тите години, Браун имал целосно утврден фанк звук со хитовите како што се "Стани (се чувствувам како) секс машина" и "Плејбек". Тој, исто така, бил познат по песни со социјални коментари, вклучувајќи го хитот од 1968 година, "Кажи гласно – јас сум црн и јас сум горд". Браун продолжил да настапува и да снима песни сè до неговата смрт од пневмонија во 2006 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Doran, John. „James Brown – 10 of the Best“. The Guardian. Посетено на October 31, 2015.
  2. Wiegand, D. (December 26, 2006). James Brown: 1933–2006 – Godfather of Soul Changed Music at Frenetic Pace Архивирано на 17 мај 2012 г.. San Francisco Chronicle. Retrieved January 10, 2007.
  3. „The Famous Flames Biography | The Rock and Roll Hall of Fame and Museum“. Rockhall.com. Архивирано од изворникот на 2012-06-25. Посетено на February 16, 2013.
  4. „James Brown Biography | The Rock and Roll Hall of Fame and Museum“. Rockhall.com. Архивирано од изворникот на 2013-04-03. Посетено на February 16, 2013.
  5. Collins, W. (January 29, 2002). "James Brown", St. James Encyclopedia of Popular Culture. Retrieved January 12, 2007.