Прејди на содржината

Јаков Милатовиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јаков Милатовиќ
Јаков Милатовић
Jaković Milatović
Милатовиќ во јануари 2021 година
Претседател на Црна Гора
Стапува
20 мај 2023
Премиер Дритан Абазовиќ
Претходник Мило Ѓукановиќ
 Министер за економија и економски развој
На должноста
4 декември 2020 – 28 април 2022
Премиер Здравко Кривокапиќ
Претходник Драгица Секулиќ
Наследник Горан Ѓуровиќ
Лични податоци
Роден(а) 7 декември 1986(1986-12-07)(37 г.)
Титоград, СР Црна Гора,
СФР Југославија
Националност Црногорац
Партија Независан (2020–2022)
Eвропа сега (2022–present)
Установа Универзитетот во Црна Гора
Оксфордски универзитет
Професија економист

Јаков Милатовиќ (црногорски и српски: Јаков Милатовић / Jakov Milatović; роден на 7 декември 1986) е црногорски економист и политичар. Тој беше избран за претседател на Црна Гора на изборите во 2023 година, откако во вториот круг го победи Мило Ѓукановиќ. Тој беше министер за економија и економски развој во владата на Здравко Кривокапиќ од 2020 до 2022 година. Тој е и заменик претседател на движењето Европа сега.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Човекот што го победи Мило Ѓукановиќ: Кој е Јаков Милатовиќ?“. Vesti.mk - Сите вести на едно место. Архивирано од изворникот на 2023-04-03. Посетено на 2023-04-03.
  2. „Седум факти за Јаков Милатовиќ, новоизбраниот црногорски претседател“. Во Центар. Посетено на 2023-04-03.