Прејди на содржината

Јово Камберски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јово Камберски
Роден 11 јануари 1923
Македонија Гевгелија
Починал 25 април 1995
Македонија Скопје

Јово Камберскимакедонски раскажувач и романописец.

Животопис[уреди | уреди извор]

Јово Камберски е роден во Гевгелија на 11 јануари 1923 година. Починал во Скопје на 25 април 1995 година. Завршил средно образование. Бил директор на „Вардар - филм“ во Скопје. Член на ДПМ од 1979 година.[1]

Објавени книги[уреди | уреди извор]

  • Виденија (раскази, 1974)
  • Пресуда (роман, 1975)
  • Колона (роман, 1977)
  • Пресметка (роман, 1978)
  • Празник (роман, 1980)
  • Траги (раскази, 1982)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонски писатели/Macedonian writers, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр.113.