Фехим Хусковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Фехим Хусковиќ (босански: Fehim Husković; Горно Оризари, Велешко, 25 мај 1967) е македонски академски сликар и графичар кој ѝ припаѓа на помладата генерација уметници.

Биографија[уреди | уреди извор]

Хусковиќ е роден на 25 мај 1967 година во велешкото село Горно Оризари. Завршил ФЛУ во Скопје, магистрирал графика, а докторирал на Универзитет за ликовни уметности во Софија, Бугарија. Реализирал преку 95 самостојни изложби во Македонија и низ светот, излагал дела на над 700 групни изложби и учествувал на повеќе од 100 Меѓународни колонии и симпозиуми[1]. Добитник е на дваесетина награди во државава и надвор од неа, како и на 9-то ноемвриското признание на Општина Велес[2]. Хусковиќ е добитник на наградата „Никола Мартиновски“ за 2006 што ја доделува Друштвото на ликовните уметници на Македонија[3]. Д-р Хусковиќ работи како редовен професор на Факултетот за ликовна уметност во Скопје.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „50-та САМОСТОЈНА ИЗЛОЖБА НА ФЕХИМ ХУСКОВИЌ“ (македонски). ДЛУВ. септември 2008. конс. 2010-01-09. 
  2. „Доделени наградите 9-ти ноември по повод Денот на ослободувањето на Велес“ (македонски). МИА. 10 ноември 2008. конс. 2010-01-09. 
  3. Наградени цртежите на Фехим Хусковиќ, Родољуб Анастасов и Даниела Панчевска“, Утрински Весник, среда, 24 јануари 2007 (посет. 9 јануари 2010 г). (на македонски)