Валаам (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Валаам
Архиепископ од околу 1597
Архиепископ до околу 1598
Претходник Атанасиј
Наследник Нектариј
Роден 16 век
Починал 28 мај 1598
Други архиепископи со име Валаам

Валаам бил православен свештеник и охридски архиепископ во период од 1597 до 1598 година.[1]

Се смета дека го наследил Атанасиј I по неговото архиепископување.[2]

Денеска нема многу податоци околу неговото делување. Се знае дека бил погубен од Отоманците во Велес,[1] на 28 мај, 1598 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.
  2. 2,0 2,1 д-р Стојан Киселиновски и д-р (2000). Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. стр. 85. ISBN 9989-624-46-1. Недостасува |author1= (help)