Хо Ши Мин

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Нгујен Тат Тан)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хо Ши Мин
Хо Ши Мин во Кина, 1961 година.

Нгујен Тат Тан, алијас Хо Ши Мин (19 мај 1890 - 1969), виетнамски државник, претседател на Демократска Република Виетнам од 1945 до неговата смрт во 1969 година.