Гистав Флобер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гистав Флобер
Gustave Flaubert
Gustave Flaubert par Pierre François Eugène Giraud.jpg
Гистав Флобер
Роден/а12 декември 1821(1821-12-12)
Rouen, France
Починат/а8 мај 1880(1880-05-08) (возр. 58)
Rouen, France
ЗанимањеNovelist, playwright
НационалностФранцузин
Жанрпроза
Книжевно движењереализам, романтизам

Гистав Флобер (12 декември 1821 - 8 мај 1880), француски писател, еден од основачите на реализмот во француската литература. Како противник на граѓанското лицемерие, верно ги сликал секојдневниот живот и личностите од провинцијата. Напишал две театарски дела, неколку романи и остави многу значајни и обемни дела. Негови најзначајни дела се романите „Сентиментално воспитување“, „Госпоѓа Бовари“, „Саламбо“ и „Искушението на Антони“.

Родната куќа Гистав Флобер денес музеј

Животопис[уреди | уреди извор]

Творештво[уреди | уреди извор]

Флобер бил опседнат од стравот од староста и од смртта. Според неговото сопствено признание, секој ден морал да напише неколку страници за да го ублажи таквиот страв.[1]

Гистав Флобер, фотографиран од Надар

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јован Дучић, Благо Цара Радована (друго издање). Београд: Laguna, 2018, стр. 247.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: