Прејди на содржината

Константин Кирков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Константин Кирков
Роден Велес, Отоманско Царство
Починал 1 мај 1903 [[{{{3}}}]][[Категорија:Починати во {{{3}}} година]]

[[Категорија:Починати во {{{3}}} година]] [[Категорија:Починати во {{{3}}} година]]
Солун, Отоманско Царство

Константин Кирков (познат и како Костадин Кирков; 1882 - 1 мај 1903 (18 април 1903 стар стил) — македонски револуционер - анархист, член на тајниот терористички кружок Гемиџии кој ги извел познатите Солунски атентати кон крајот на април 1903 година во Солун.

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден е во Велес во видно македонско трговско семејство. Го сметале за инкарнација на „возвишен идеализам“, за голем индивидуалист и фанатичен приврзаник на анархизмот. Надворешно важел за младич со префинет изглед.

На 28 април 1903 година (нов стил) Кирков прво ги минира цевките низ кои поминува вода и гас кај т.н. серска железничка станица во Солун, а потоа фрла една бомба помеѓу луѓето пред „Гранд Хотел“.[1]

На 1 мај загинал при обидот да ја крене во воздух телеграфската станица во текот на Солунските атентати, а тоа воедно бил и последен атентат.[2][3][4]

Кирков бил вљубен во убавата внука на сопственикот на тогашната Отоман банк, Алис.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Павел Шатев, „Солунскиот атентат и заточениците во Фезан“, глава 4.
  2. Шатев, Павел. „В Македония под робство“, Издателство на ОФ, София, 1983, стр. 364-369.
  3. Кратки биографии на атентаторите
  4. „Гяурски, Мариан. „Анархизмът в македоно-одринското националнореволюционно движение: Солунските атентатори". Архивирано од изворникот на 2011-05-16. Посетено на 2011-01-22.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Ванчо Ѓорѓиев, Слобода или Смрт, Македонското националноослободително дело во Солунскиот вилает 1893 - 1903 година, Институт за историја - Филозофски факултет, Скопје.
  • К. Битоски, Солунски атентати, Скопје, 1985.
Гемиџии
Јордан Поп Јорданов - Орцето | Константин Кирков | Павел Шатев | Марко Бошнаков | Цветко Трајков | Георги Богданов | Милан Арсов | Димитар Мечев | Владимир Пингов | Илија Трчков | Димитар Коштанов