Прејди на содржината

Хауард Хокс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хауард Хокс
Роден(а)Хауард Винчестер Хокс
Активен1923 - 1977
СопружникАтол ширер (1928-1940)
Ненси Грос (1941-1949)
Ди Хартфорд (1953-1959)
Хауард Хокс и Лорен Бекол, 1943

Хауард Вочестер Хокс (30 мај 189626 декември 1977) бил американски филмски режисер, продуцент и сценарист на класичната холивудска ера. Тој почина воПалм Спрингс, Калифорнија, после еден пад.

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден во Гошен, Индијана, Хокс е првото дете на Френк В. Хокс и Хелен Хауард. По раѓањето на брат му, Кенет Нил Хокс, на 12 август 1899, семејството се преселило во Нина, Висконсин. Накусо после тоа тие повторно се преселиле, во Јужна Калифорнија.

Филмографија[уреди | уреди извор]