Само ангелите имаат крила (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Само ангелите имаат крила е американски филм во режија на Хауард Хокс.

Факти за филмот[уреди | уреди извор]

Филмот „Само ангелите имаат крила“ е режиран од режисерот Хауард Хокс, а главните улоги ги толкуваат Кери Грант, Рита Хејворт и Џин Артур.[1]

Содржина[уреди | уреди извор]

Американецот Џоф Картер води мала воздухопловна компанија во еден град во Перу, каде што пилотите разнесуваат пошта по блиските места, често летајќи во лоши временски услови. Џоф одлучува да вработи нов пилот, а на итниот оглас за работа се јавува Бет Макферсон, кој е човекот одговорен за смртта на брат му на Џоф.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, бр. 804, 22.11.2013, стр. 13.
  2. Антена, бр. 804, 22.11.2013, стр. 13.