Прејди на содржината

Бернард Вукас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бернард Вукас
Лични информации
Целосно име Bernard Vukas
Висина &100000000000001710000001,71 м
Положба Left Winger/Forward

Бернард „Бајдо“ Вукас (1 мај 1927 година - 4 април 1983 година) бил хрватски фудбалер за време на Југославија .

Вукас играше како лев крилен напад и најмногу се памети за неговата извонредна способност за дриблинг. Во 2000 година, тој беше изгласан од Хрватската фудбалска федерација за најдобар хрватски играч на сите времиња, а во анкетата на „Вечерњи лист“ беше избран за најдобар хрватски спортист на 20 век.

Вукас ја започнал својата кариера во младинските редови на Конкордија Загреб. По Втората светска војна, тој поминал извесно време во НК Аматер Загреб пред да се преселил во Сплит Хајдук во 1947 година. Тој останал во Хајдук до 1957 година, одиграл 202 натпревари и постигнал 89 гола. Со Хајдук, Вукас ја освоил титулата Југословенска Прва лига во три наврати, во 1950, 1952 и 1955 година и бил најдобар стрелец на лигата во сезоната 1954–55 со 20 голови. Во 1950 година, Вукас му помогнал на Хајдук да ја победи Југословенската Прва лига непоразена, рекорд кој никогаш не бил скршен.

Во 1957 година, тој се преселил во Болоња ФК 1909, каде престојувал две години играјќи 48 натпревари и постигнувајќи два гола, но неговото време таму било засенето од сериозна болест. Тој се вратил во Хајдук во 1959 година и останал до 1963 година, одиграл 65 натпревари и постигнал 5 гола. Последните денови ги поминал како фудбалер во Австрија, играјќи за Австрија Клагенфурт, Грезер АК и Кафенбергер СВ .

Пребројувајќи ги пријателствата, Вукас одиграл вкупно 615 натпревари за Сплит Хајдук и постигнал 300 голови.

На 23 октомври 1953 година, Вукас, заедно со Бранко Зебец, Владимир Беара и Златко Чајковски, играле за тимот на ФИФА „Остатокот на светот“ против Англија на Вембли - во натпревар за славење на 90 години Англиски фудбалски сојуз . Натпреварот завршил 4-4, а Вукас постигнал два гола и му била изречена казна. Две години подоцна, на 13 август 1955 година, Вукас бил поканет да игра за тимот на УЕФА во пријателски натпревар против Велика Британија, одигран во Белфаст, каде Вукас постигна хет-трик.

Со Југославија тој освоил 2 сребрени медали на Олимписките игри.

Починал на 4 април 1983 година, на возраст од 55 години. Постојат улици во Сплит и Загреб именувани по него.

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Играл 59 натпревари помеѓу 1948 и 1957 година за репрезентацијата на Југославија и постигнал 22 голови. Тој исто така бил дел од југословенскиот тим на Светските првенства на ФИФА во 1950 и 1954 година.

Почести[уреди | уреди извор]

  • Во Хајдук, Вукас ги освоил титулите на Југословенска лига трипати, 1950, 1952 и 1955 година.
  • Двапати југословенската репрезентација вклучувајќи го и Бернард Вукас го освоил сребрениот медал на Олимписките игри (1948 и 1952 година).
  • Во сезоната 1954–55, тој ја предводел Југословенската лига како најдобар стрелец, со 20 погодоци.
  • Тој одиграл 615 натпревари за Сплит Хајдук и постигнал 300 пати.
  • На 21 октомври 1953 година, тој играл во Вембли за тимот на „ Остатокот од светот “ против Англија . Конечниот резултат бил 4-4.
  • На 13 август 1955 година, тој бил поканет да игра за тимот на УЕФА (Континентал тим) во Белфаст против Велика Британија . Натпреварот завршил 4-1 со хет трик на Вукас.
  • Тој исто така бил дел од тимот на Југославија на Светскиот куп во 1950 година и Светскиот куп на ФИФА во 1954 година .
  • Во 2000 година, тој бил избран за најдобар хрватски фудбалер на сите времиња.
Статуа на Вукас, пред стадионот Поjуд, Сплит

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Vukas, Bernard“. Nogometni leksikon (хрватски). Посетено на 13 January 2017.
  • Профил во српската фудбалска федерација Архивирано на 9 мај 2017 г.