Гуано Ејпс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гуано Ејпс
Сандра Насиќ во 2015 година
Животописни податоци
ПотеклоГетинген, Германија
Жанрови
Период на активност1994–2006, 2009–сѐ уште
Мреж. местоguanoapes.org
Членови
Сандра Насиќ
Хенинг Руменап
Штефан Уде
Денис Пошвата

Гуано Ејпсрок група од Гетинген, Германија основана во 1994 година. Членови на групата се Сандра Насиќ, Хенинг Руменап, Штефан Уде и Денис Пошвата. Нивниот звук е опишан како мешавина од метал, поп и рап музика. Досега објавиле пет студиски албуми, две компилации, петнаесет синглови и пет видео албуми.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Guano Apes. „Guano Apes | Music Biography, Credits and Discography“. AllMusic. Посетено на 2014-06-12.
  2. McIver, Joel (2002). Nu Metal: The Next Generation of Rock & Punk. Omnibus Press. стр. 59. ISBN 978-0-7119-9209-2.
  3. Larkin, Colin, уред. (2006). „Guano Apes“. Encyclopedia of Popular Music (4. изд.). Oxford University Press. ISBN 978-0-1953-1373-4. This German quartet's funk metal style comes across as a heavier and more explosive version of No Doubt's ska-influenced rock.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]