Кенет Каунда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кенет Каунда во 2020 година

Кенет Каунда (роден на 28 април 1924 - 2021), замбиски државник, прв претседател на Замбија од 1964 до 1991 година.