Џанмарко Ѕигони

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џанмарко Зигони
Gianmarco Zigoni
Лични податоци
Полно име Џанмарко Зигони
Роден на 10 мај 1991 (1991-05-10) (30 г.)
Роден во Верона, Италија
Висина &100000000000001900000001,90 м
Позиција напад
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Венеција
Број 18
Младинска кариера
ФК Опитегина
Тревизо Тревизо
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008–2009 Тревизо Тревизо 18 (2)
2009–2010 Милан Милан 1 (0)
2010–2011 Џенова Џенова 0 (0)
2011Фрозиноне Фрозиноне (п) 6 (1)
2010–2018 Милан Милан 0 (0)
2011–2012Авелино Авелино (п) 30 (11)
2012–2013Про Верчели Про Верчели (п) 11 (1)
2013Авелино Авелино (п) 10 (6)
2013–2014Лече Лече (п) 22 (7)
2014–2015Монца Монца (п) 13 (0)
2015–2017СПАЛ СПАЛ (п) 88 (33)
2017–2018Венеција Венеција (п) 43 (6)
2018– Венеција Венеција 0 (0)
Вкупно 19 (3)
Репрезентација
2009 Италија U-18 4 (1)
2009– Италија U-19 5 (4)
2009– Италија U-20 2 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 7 јули 2018.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 20 април 2017

Џанмарко Зигони (роден на 10 мај 1991) — италијански фудбалер кој игра на позиција напад и во моментот настапува во екипата на ФК Венеција.