Прејди на содржината

Антон Костадинов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Антон Костадинов
Роден 1878
Струмица, Отоманско Царство, денес Македонија
Починал 19 април 1936
Петрич, Бугарија

Антон Костадинов — македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, член на Македонската револуционерна организација.

Антон Костадинов е роден во 1878 година во Струмица. Во 1900 година завршил гимназија во Солун и станал ученик во Кавадарци. Таму, тој се приклучил во редовите на Тиквешкиот комитет. Во 1901 година за време на т.н. Солунска афера, тој бил уапсен и осуден доживотно.

Во 1903 година бил амнестиран и станал повторно учител во Босилово. Подоцна се приклучил кон четата на Христо Чернопеев. Во 1905 година станал секретар во четата на Кимон Георгиев. Во една битка бил тешко ранет, па бил принуден да оди на лекување во Софија. По Младотурската револуција во 1908 година започнал да работи како учител во родната Струмица.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Войводи и ръководители (1893-1934). Биографично-библиографски справочник, София, 2001, стр. 82.