Паоло Сорентино

Од Википедија — слободната енциклопедија

 

Паоло Сорентино
Роден(а)31 мај 1970.(1970-05-31)(53 г.)
Неапол, Кампанија, Италија
Алма матерУниверзитет во Неапол Федерико II
Занимање
 • Филмски режисер
 • сценарист

Паоло Сорентино (Italian: [ˈpaːolo sorrenˈtiːno]; роден на 31 мај 1970 година)[1] е италијански филмски режисер, сценарист и писател. Неговиот филм „Големата убавица “ од 2013 година ја освоил наградата Оскар, Златен глобус и наградата Бафта за најдобар странски филм.[2] Во Италија бил почестен со осум Давид ди Донатело и шест Настро д'Арџенто награди.

Режијата и сценаријата на Сорентино, вклучително и Il divo, The Consequences of Love, The Family Friend, This Must Be the Place и ТВ серијата од 2016 година Младиот папа, добиле три Кански лавови, четири награди на филмскиот фестивал во Венеција и четири европски филмски награди.

Тој работи со автори и продуценти, вклучувајќи ги Francesca Cima и Nicola Giuliano, Toni Servillo и Luca Bigazzi. Актерите вклучени во неговите филмови се Sabrina Ferilli, Fanny Ardant, Isabella Ferrari, Elena Sofia Ricci, Sean Penn, Frances McDormand, Riccardo Scamarcio, Jude Law, Fabrizio Bentivoglio, Nanni Moretti, Filippo Scotti, Carlo Verdone, Antonio Albanese и Frank Langella.

Работел и со текстописците Antonello Venditti, Paloma Faith и Mark Kozelek и напишал три книги објавени на италијански јазик.

Живот и кариера[уреди | уреди извор]

Сорентино е роден во областа Аренела во Неапол во 1970 година, останал сирак на 16-годишна возраст откако ги загубил двајцата родители. Неговиот прв филм како сценарист, Прашината од Неапол, бил објавен во 1998 година. Тој, исто така, започнал да режира кратки филмови, вклучувајќи ги L'amore non ha confini во 1998 година и La notte lunga во 2001 година. Неговото долгометражно деби било One Man Up, за што бил награден со наградата Nastro D'Argento .

Тој се здобил со меѓународно признание во 2004 година за неговиот трилер Последиците од љубовта. Филмот, кој го истражува начинот на размислување на осамен бизнисмен кој мафијата го користи како пион, освоил многу награди и бил номиниран за Златна палма на Филмскиот фестивал во Кан во 2004 година.[3]

Следниот долгометражен филм на Сорентино, Семејниот пријател, бил прикажан на Канскиот филмски фестивал во мај[4] и на Лондонскиот филмски фестивал во октомври 2006 година; ја раскажува приказната за злонамерна позајмица ајкула (лице кое нуди заеми со екстремно високи каматни стапки, има строги услови за наплата при неуспех и генерално работи надвор од законот) во своите седумдесетти години која развива фиксација со ќерката на еден од неговите клиенти. Сорентино го дебитирал своето актерски настап истата година со камео улога (кратко појавување на познати, реномирани личности во дело) во филмот на Нани Морети „ Кајман “, кој исто така бил прикажан на Лондонскиот филмски фестивал во 2006 година.

Следниот филм на Сорентино, Il Divo, е драматизиран биографски филм на Џулио Андреоти, контроверзниот италијански политичар. Филмот, кој ја освоил наградата на жирито на Канскиот филмски фестивал, го претставува Сорентино повторно обединет со ѕвездата на „Последиците на љубовта “, Тони Сервиљо, кој ја игра улогата на Андреоти. Во 2009 година, било објавено дека Сорентино го напишал сценариото за филмска верзија на романот на Niccolò Ammaniti Ti prendo e ti porto via (Steal You Away).[5]

This Must Be the Place го означил играното деби на англиски јазик на италијанскиот режисер. Заплетот се фокусира на средовечна, богата рок-ѕвезда, која ја игра двократниот добитник на Оскар Шон Пен, на кого му станува здодевно во неговото пензионирање и тргнува на потрага по чуварот на германскиот логор каде што бил затворен неговиот татко, кој сега живее криејќи се во САД. Ко-сценариото за филмот било напишано од Сорентино и Умберто Контарело,[6] и премиерно бил прикажан во конкуренција на Канскиот филмски фестивал во 2011 година.[7]

Неговиот филм „Големата убавица “ од 2013 година го освоил Оскарот за најдобар странски филм на Оскарите во 2014 година.[8] Ја освоил наградата Бафта за најдобар филм не на англиски јазик на 67. филмски награди на Британската академија . Го освоил и Златниот глобус за најдобар странски филм и бил номиниран за Златна палма на Канскиот филмски фестивал во 2013 година.[9] Филмот, исто така, добил неколку признанија на Европските филмски награди во 2013 година, вклучувајќи ги „Најдобар филм“ и „Најдобар режисер“ за Сорентино.[10]

Млади (2015) е втор филм на Сорентино на англиски јазик и го прикажува Мајкл Кејн како пензиониран диригент на оркестар.[11] Се натпреварувал за Златна палма на Канскиот филмски фестивал во 2015 година.[12]

Во 2019 година, било објавено дека Сорентино ќе ја режира Џенифер Лоренс како мафијаш сведок Арлин Брикман во Mob Girl. Филмот е адаптација на истоимената книга на Тереза Карпентер.[13] Сорентино, исто така, ќе работи како копродуцент на филмот со Лоренс, како и ко-пишување на сценариото.[13]

Филмот на Сорентино од 2021 година, „Божјата рака“, снимена во Неапол, содржи автобиографски елементи. Во написот за филмот, Гардијан го нарекол coming of age story кој е „најличен“ филм на Сорентино досега, што претставува отстапување од одвоениот стил на некои од неговите претходни дела. Сорентино, исто така, го нарекол филмот „сосема поинаков филм“ во однос на стилот и, во однос на автобиографските елементи, призна дека „речиси сè е вистина“.[14] Филмот, кој повторно го обединил Сорентино со Тони Сервиљо, бил избран за италијански кандидат за најдобар меѓународен игран филм на 94-тото доделување на Оскарите.[15]

Како што било најавено во 2021 година, Сорентино следно ќе го режира биографскиот филм Sue[16] во кој глуми и е продуциран од Лоренс. Филмот - кој ќе го напишат Лорен Шукер Блум, Ребека Анџело и Џон Логан - ќе го прикажува животот на холивудската агентка Сју Менгерс додека студиото Apple го поддржува филмот.[17] Во жестоката тендерска војна за филмот меѓу Apple и Netflix, пакетите понуди се движеле од 80 до 95 милиони долари за буџетот.[18]

Личен живот[уреди | уреди извор]

На прашањето за влијанието на Ватикан врз општеството, Сорентино рекол дека е неверник.[19]

Во 2015 година, Сорентино бил награден со Почесен Докторат за Хумани Писма на Американскиот универзитет во Рим.[20]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Сорентино во 2008 година

Долгометражни филмови[уреди | уреди извор]

Година Наслов Директор Писател Забелешки
2001 One Man Up Да Да
2004 The Consequences of Love Да Да
2006 The Family Friend Да Да
2008 Il Divo Да Да
2011 This Must Be The Place Да Да
2013 The Great Beauty Да Да
2014 Rio, I Love You Да Да Ла Фортуна
2015 Youth Да Да
2018 Loro Да Да
2021 The Hand of God Да Да

Кратки филмови и документарни филмови[уреди | уреди извор]

Година Наслов Директор Писател Забелешки
1994 Un paradiso [it] Да Да Краток филм
1998 L'amore non ha confini [it] Да Да Краток филм
2001 La notte lunga Да Да Краток филм
2002 La primavera del 2002. L'Italia protesta, l'Italia si ferma Да Да Документарец
2004 Giovani talenti italiani Да Документарец
2009 La partita lenta [it] Да Да Краток филм
2009 L'Aquila 2009. Cinque registi tra le macerie Да Документарец
2010 Napoli 24 [it] Да Да Документарец
2011 In the Mirror Да Да Комерцијал за Јамами
2014 Sabbia Да Комерцијал за Армани
2014 The Dream Да Да Комерцијал за Блгари
2017 Killer in Red Да Да Комерцијал за Кампари

Други филмски дела[уреди | уреди извор]

Година Наслов Писател Актер Забелешки
1998 The Dust of Naples Да
2006 The Caiman Да Сопруг на Аида
2009 A Question of the Heart Да Пријател на Алберто

Телевизија[уреди | уреди извор]

ТВ серии[уреди | уреди извор]

Година Наслов Директор Писател Забелешки
2016 The Young Pope да да 10 епизоди
2019 The New Pope да да 9 епизоди

Библиографија[уреди | уреди извор]

Романи[уреди | уреди извор]

Кратки раскази[уреди | уреди извор]

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

List of Accolades
Award / Film Festival Year Work Nomination Result
Academy Awards 2014 The Great Beauty Best Foreign Language Film Победничка
2022 The Hand of God Номинирана
Amanda Awards 2014[21] The Great Beauty Best Film - International Победничка
ASECAN Awards 2017[22] Youth Best Foreign Film Номинирана
Association of Polish Filmmakers Critics Awards 2014[23] The Great Beauty Best Foreign Film Победничка
2015[24] Youth Победничка
British Academy Film Awards 2014[25] The Great Beauty Best Film not in the English Language Победничка
Bellaria Film Festival 2002[26] One Man Up Best Film Победничка
Best Technical Contribution Победничка
Bangkok International Film Festival 2006[27] The Consequences of Love Best Film Номинирана
Bodil Awards 2010 Il Divo Best Non-American Film Номинирана
2014 The Great Beauty Номинирана
Boston Society of Film Critics Awards 2013 The Great Beauty Best Foreign Language Film Победничка
British Independent Film Awards 2014 The Great Beauty Best Foreign Independent Film Номинирана
Buenos Aires International Festival of Independent Cinema 2002 One Man Up Best Film Номинирана
Youth Jury Award Победничка
Cannes Film Festival 2004 The Consequences of Love Palme d'Or Номинирана
2006 The Family Friend Номинирана
2008 Il Divo Номинирана
Jury Prize Победничка
2011 This Must Be the Place Palme d'Or Номинирана
Prize of the Ecumenical Jury Победничка
2013 The Great Beauty Palme d'Or Номинирана
2015 Youth Номинирана
César Awards 2014 The Great Beauty Best Foreign Language Film Номинирана
2016 Youth Номинирана
Chicago International Film Festival 2006 The Family Friend Best Feature Номинирана
Florida Film Critics Circle Awards 2013 The Great Beauty Best Foreign-Language Film Номинирана
Cinema Brazil Grand Prize 2014 The Great Beauty Best Foreign-Language Film Номинирана
Cinemanila International Film Festival 2014 The Great Beauty Best Foreign-Language Film Победничка
Critics' Choice Awards 2014 The Great Beauty Best Foreign Language Film Номинирана
Cinemanila International Film Festival 2013 The Great Beauty Lino Brocka Award for Best Film Победничка
David di Donatello 2002 One Man Up Best New Director Номинирана
Best Screenplay Номинирана
2005 The Consequences of Love Best Director Победничка
Best Screenplay Победничка
Best Film Победничка
2009 Il Divo Best Director Номинирана
Best Screenplay Номинирана
Best Film Номинирана
2012 This Must Be the Place Best Director Номинирана
Best Screenplay Победничка
Best Film Номинирана
2014 The Great Beauty David of the Youth Номинирана
Best Director Победничка
Best Screenplay Номинирана
Best Film Номинирана
2016 Youth Best Director Номинирана
Best Screenplay Номинирана
Best Film Номинирана
Detroit Film Critics Society 2015 Youth Best Director Номинирана
Best Film Номинирана
Dresden Film Festival 2010 La Partita Lenta Best Short Fiction Film - International Номинирана
European Film Awards 2005 The Consequences of Love Best Director Номинирана
2008 Il Divo Номинирана
Best Screenwriter Номинирана
2013 The Great Beauty Best Film Победничка
Best Director Победничка
Best Screenwriter Номинирана
2015 Youth Best Film Победничка
Best Director Победничка
Best Screenwriter Номинирана
FICE Awards 2005 The Consequences of Love Best Italian Film Победничка
2012 This Must Be the Place Победничка
Best Foreign Language Film Победничка
Florida Film Critics Circle Awards 2013 The Great Beauty Best Foreign Language Film Номинирана
Gold Derby Awards 2014 The Great Beauty Best Foreign Language Film Номинирана
Golden Globe Awards 2014 The Great Beauty Foreign Language Film Победничка
2022 The Hand of God Foreign Language Film Номинирана
Goya Awards 2014 The Great Beauty Best European Film Номинирана
Gotham Awards 2019 L'amica geniale Breakthrough Series - Longform Номинирана
Hollywood Film Awards 2013 The Great Beauty Best International Film Победничка
Best Independent Film Победничка
Best New Screenplay Победничка
Independent Spirit Awards 2014 The Great Beauty Best Foreign Film Номинирана
International Cinephile Society Awards 2014 The Great Beauty Best Film Номинирана
Best Foreign Film Номинирана
Karlovy Vary International Film Festival 2015 Youth Audience Award Победничка
Kineo Awards 2017 This Must Be the Place Best Film Номинирана
L'Association des Critiques de Séries 2017 The Young Pope Best Direction Номинирана
London Critics Circle Film Awards 2014 The Great Beauty Director of the Year Номинирана
Best Foreign Language Film Номинирана
Los Angeles Film Critics Association 2013 The Great Beauty Best Foreign Film Номинирана
Munich International Film Festival 2013 The Great Beauty Best International Film Номинирана
Nastro d'Argento 2002 One Man Up Best New Director Победничка
Best Screenplay Номинирана
2005 The Consequences of Love Best Director Номинирана
Best Original Story Номинирана
2007 The Family Friend Номинирана
2009 Il Divo Best Director Победничка
Best Screenplay Победничка
2012 This Must Be the Place Best Director Победничка
Best Screenplay Номинирана
2013 The Great Beauty Best Director Номинирана
Best Screenplay Номинирана
2015 Youth Best Director Победничка
Best Script Номинирана
2018 Loro Best Film Номинирана
Best Screenplay Победничка
Ostend Film Festival 2015 Youth Look Prize Номинирана
Polish Film Awards 2015 The Great Beauty Best European Film Номинирана
2016 Youth Победничка
Prêmio Guarani 2014 The Great Beauty Best Foreign Film Победничка
Raindance Film Festival 2009 La Partita Lenta Film of the Festival Победничка
Robert Awards 2014 The Great Beauty Best Non-American Film Номинирана
2017 Youth Номинирана
Salerno Shadowline Film Festival 2014 One Man Up Best Film Победничка
Sant Jordi Awards 2014 The Great Beauty Best Foreign Film Победничка
Satellite Awards 2014 The Great Beauty Best Foreign Film Номинирана
Seattle Film Critics Society 2014 The Great Beauty Best Foreign-Language Film Номинирана
Seville European Film Festival 2008 Il Divo Eurimages Award Победничка
2013 The Great Beauty Best Co-Production Победничка
Asecan Award (Special Mention) Победничка
Tallinn Black Nights Film Festival 2006 The Family Friend Grand Prize Номинирана
2008 Il Divo Номинирана
2013 The Great Beauty Победничка
Torino Film Festival 1998 L'amore non ha confini Best Italian Fiction Film Номинирана
2001 Himself Giuseppe De Santis Award Победничка
Tribeca Film Festival 2002 One Man Up Best Narrative Feature Номинирана
Turia Awards 2014 The Great Beauty Best Foreign Film Победничка
Venice Film Festival 2008 Il Divo SIAE Award Победничка
2016 The Young Pope Победничка
Fondazione Mimmo Rotella Award Победничка
2021 The Hand of God Golden Lion Номинирана
Grand Jury Prize Победничка
Zurich Film Festival 2021 Lifetime Achievement Tribute to…Award[28] Победничка

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Paolo Sorrentino's Biography“. comingsoon.it.
 2. Wyche2014-02-19T11:31:00+00:00, Elbert. „Paolo Sorrentino, The Great Beauty“. Screen (англиски). Посетено на 2019-12-12.
 3. „Festival de Cannes: The Consequences of Love“. festival-cannes.com. Посетено на 2009-11-30.
 4. „Festival de Cannes: The Family Friend“. festival-cannes.com. Посетено на 2009-12-13.
 5. Coscia, Biagio."Il ritorno di Sorrentino alla sceneggiatura", corriere.it, January 30, 2009
 6. Fleming, Michael (May 17, 2009). „Sorrentino putting Penn in his 'Place'. Variety. Посетено на May 18, 2009.
 7. „Festival de Cannes: Official Selection“. Cannes. Архивирано од изворникот на 2011-05-15. Посетено на 2011-04-14.
 8. Tiziano Peccia, "Critica e critiche alla Grande Bellezza Архивирано на 6 ноември 2017 г.", O Olho da História, numero 22 (April 2016)
 9. „2013 Official Selection“. Cannes. 18 April 2013. Посетено на 18 April 2013.
 10. „Winners 2013“. European Film Awards. European Film Academy. Посетено на 9 December 2013.
 11. Child, Ben (13 May 2014). „Sorrentino's The Early Years stars Michael Caine as conductor compelled to perform for the Queen“. The Guardian. Посетено на 20 December 2014.
 12. „2015 Official Selection“. Cannes. Архивирано од изворникот на 2016-04-28. Посетено на 16 April 2015.
 13. 13,0 13,1 „Jennifer Lawrence to Star in Paolo Sorrentino's 'Mob Girl'. Variety. 24 July 2019. Посетено на 5 September 2019.
 14. „The Hand of God review – Paolo Sorrentino relives his teens in a film of two halves“. The Guardian (англиски). 5 December 2021. Посетено на 6 December 2021.
 15. „OSCAR 94^ EDIZIONE: "È STATA LA MANO DI DIO" È IL FILM ITALIANO DESIGNATO PER LA CATEGORIA "INTERNATIONAL FEATURE FILM AWARD". ANICA (италијански). 26 October 2021. Посетено на 2021-12-06.
 16. Aguirre, Abby (September 6, 2022). „Jennifer Lawrence Talks Motherhood, Causeway, and the End of Roe v. Wade“. Vogue (англиски). Посетено на October 6, 2022.
 17. Fleming, Mike Jr.; D'Alessandro, Anthony (August 13, 2021). „Apple In Advanced Talks To Win Big Auction For Jennifer Lawrence-Sue Mengers Biopic Package“. Deadline Hollywood (англиски). Посетено на October 6, 2022.
 18. Lang, Brent (August 9, 2021). „Netflix, Apple Circling Jennifer Lawrence, Paolo Sorrentino Film About Sue Mengers“. IndieWire (англиски). Посетено на October 6, 2022.
 19. „With 'The Young Pope', Paolo Sorrentino takes on the Catholic Church in a way we've never seen before“. SBS Movies (англиски). 20 April 2017. Посетено на 2020-01-29.
 20. „Honorary Degree recipients at The American University of Rome“. The American University of Rome (англиски). 21 Dec 2021. Посетено на 2021-12-21.
 21. „filmfestivalen.no“ (PDF). blackgirlsrock.wordpress.com. Посетено на 10 December 2019.
 22. „ASECAN Awards 2017“. asecan.org. Посетено на 10 December 2019.
 23. „Association of Polish Filmmakers Critics Awards“. polishdirectors.com. Посетено на 10 December 2019.
 24. „Association of Polish Filmmakers Critics Awards“. polishdirectors.com. Посетено на 10 December 2019.
 25. „Baftas 2014: full list of winners | Film“. theguardian.com. 16 February 2014. Посетено на 17 February 2014.
 26. „Bellaria Film Festival - 2002“. bellariafilmfestival.org. Архивирано од изворникот на 2020-08-06. Посетено на 17 February 2014.
 27. The Nation, Headlines, February 10, 2006 Архивирано на 23 февруари 2006 г.
 28. Roxborough, Scott (2021-08-12). „Zurich Film Festival to Pay Tribute to Paolo Sorrentino With Career Award“. The Hollywood Reporter (англиски). Посетено на 2021-09-24.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]