Ивана Младеновска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ивана Младеновска (Скопје, 9 април 1986) е македонска сликарка.

Биографија[уреди | уреди извор]

Младеновска е родена на 9 април 1986 година во Скопје. Основното образование го завршува во Јурумлери, а во 2004 година завршува во Државното средно училиште „Раде Јовчевски-Корчагин” во Скопје. Високото образование го стекнува на Факултетот за ликовни уметности во Скопје, сликарски отсек во класата на Проф. Вело Ташовски, насока реставрација и конзервација, каде во 2008 е прогласена за студент на генерацијата. Живее во скопско Јурумлери. Добитник е на наградата Димитар Кондовски за сликарство на 56. годишна изложба на ДЛУМ[1] за 2009 година.

Изложби[уреди | уреди извор]

 • 2008 - Белград, СКЦ Нов Белград[2]
 • 2004 - Скопје, Дом на АРМ, со арт студио Линеа
 • 2006 - Скопје, НУБ „Св. Климент Охридски”, Peace One Day, со арт студио Линеа
 • 2006 - Марибор, Македонски културен центар
 • 2007 - Струга, Центар за култура „Браќа Миладиновци”
 • 2007 - Струга, Ликовен центар „Еурохотел”
 • 2007 - Охрид, Ликовен центар „Глигор Прличев”
 • 2007 - Белград, Ликовен центар „Петрико”
 • 2007 - Струмица, Центар за култура „Антон Панов”
 • 2007 - Њујорк, MC Gallery
 • 2007 - Њујорк, Ликовен центар „Tazo”
 • 2008 - Скопје, Дом на АРМ, ИЛК „Сета таа музика-боја на звукот, звукот на бојата”
 • 2008 - Велес, ИЛК „Сета таа музика-боја на звукот, звукот на бојата”
 • 2007 - Белград, со ИЛК „Сета таа музика-звук на бојата, боја на звукот”
 • 2007 - Кочани, проследена со групна изложба
 • 2007 - Њујорк, со ИЛК „Сета таа музика-звук на бојата, боја на звукот”
 • 2008 - Берово, проследена со групна изложба
 • 2009 - Скопје,МКЦ[3]
 • 2009 - Прилеп, центар за култура „Марко Цепенков“ „Балканска перцепција на европскиот идентитет“[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Објавени добитниците на 56. годишна изложба на ДЛУМ“ (македонски). МИА. 12 декември. конс. 2010-01-09. 
 2. Дела од млади уметници во Белград“, Дневник (посет. 9 јануари 2010 г). (на македонски)
 3. „ИЗЛОЖБА НА ИВАНА МЛАДЕНОВСКА ВО МКЦ“ (македонски). Култура во Македонија. конс. 2010-01-09. 
 4. Р, Св. „Изложби на постери, слики и на скулптури во Прилеп“, Шпиц, 20 март 2009 (посет. 9 јануари 2010 г). (на македонски)