Жан Дифибе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Жан Дибифе (француски: Jean Philippe Arthur Dubuffet, 31 jули 1902, Гавр - Париз, 16 мај 1985), вајар и архитект, еден од најзначајните француски сликари по Втората светска војна. Тој е познат по својата „Арт брит“ или „Уметност во природна состојба“.

Jean Dubuffet, 1960.