Прејди на содржината

Круме Наумовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
За спортистот во прескокнување на пречки со коњи видете Круме Наумовски (спортист)

Круме Наумовски (Тетово, 1914Скопје, 12 мај 1995 ) — македонски првоборец.

Биогрфаија[уреди | уреди извор]

Наумовски е роден во Тетово во 1914 година. Бил член на МК на КПЈ во Тетово во 1941 година и бил одговорен за техниката од ПК на КПЈ за Македонија (1942). Бил член на Петтиот областен комитет на КПМ во 1943 и секретар на Околискиот комитет на КПМ во Скопје во 1944 година. По Ослободувањето извршувал значајни политички и општествени должности. Носител е на Партизанска споменица 1941[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Тетово и Тетовско во НОБ 1941– 1945. Тетово. 1991.