Меѓународна организација на трудот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Меѓународна организација на трудот
Меѓународната организација на трудот
Emblem of the United Nations.svg
Flag of ILO.svg
Кратенка МОТ
Основана 1919
Тип Агенција на ООН
Правен статус активна
Седиште Женева
Шеф Хуан Сомавиа
Мреж. место ilo.org

Меѓународна организација на трудот (МОТ) — специјализирана агенција на Обединетите Нации која се занимава со прашањата поврзани со трудовата проблематика.[1] Нејзиното седиште е во Женева. Основана е во 1919 година и во периодот до Втората светска војна е агенција на Друштвото на Народите. Во 1946 година МОТ станува прва специјализирана агенција на ОН. Од 2012, во МОТ членуваат 185 земји од светот. Република Македонија е членка на МОТ од 28 мај 1993 година.

МОТ се залага за зајакнување на работничките права, за подобрување на работните и животните услови на работниците, за создавање на нови работни места и за обезбедување пристап до информации и обука. Една од основните функции на МОТ е воспоставување на меѓународни стандарди на заштита на работничките права.

МОТ има трипартитен состав, односно негови членови се претставниците на државите, синдикатите и работодавците.

Добитник е на Нобеловата награда за мир во 1969 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. ILO Decent Work Agenda. Ilo.org. Retrieved on 2012-06-02.
  2. „The Nobel Peace Prize 1969“. Nobelprize.org. http://nobelprize.org/peace/laureates/1969/labour-history.html. посет. 5 јули 2006 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Игор Јанев, UN and the international financial and economic organizations, publ. Institute of Political Studies, Belgrade, 2004.