Прејди на содржината

Роберт Попов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Роберт Попов
Попов во 2006 година
Лични податоци
Полно име Роберт Попов
Роден на 16 април 1982(1982-04-16)(42 г.)
Роден во Струмица, СР Македонија, СФРЈ
Висина &100000000000001850000001,85 м
Позиција одбрана
Младинска кариера
1993–2000 Беласица
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2000–2003 Беласица 72 (7)
2003–2008 Литекс 61 (2)
2008–2010 Осер 6 (0)
2008–2010 Осер Б 28 (0)
2011–2012 Кринс 13 (1)
2012–2015 Ветсвил-Бонштетен 31 (4)
2015–2016 Бирменсдорф
Репрезентација
Македонија под 19 години 2 (0)
2001–2003 Македонија под 21 година 5 (0)
2001–2009 Македонија 16 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 1 јуни 2014

Роберт Попов (Струмица, 16 април 1982) — македонски поранешен професионален фудбалер кој играл на бековската позиција. Исто така бил член на Македонската фудбалска репрезентација. Тој е брат на фудбалерот Горан Попов.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Роберт е десен одбранбен играч или одранбен играч за врска. Кариерата ја започнал со ФК Беласица. Во 2003 година Попов потпишал со Литекс од Ловеч за сума од 200.000 евра.[1] Во мај 2004 година тој им помогнал да го освојат Купот на Бугарија. Во јануари 2008 година Роберт Попов потпишал со француски ФК Осер. Попов имал сериозна повреда додека бил во Осер, но кога се опоравил, не играл многу, па Попов и клубот меѓусебно се договориле да го раскинат неговиот договор во летото 2010 година.

Тој се пензионирал како фудбалер по крајот на сезоната 2015/16 кога играл во швајцарски Бирменсдорф.[2]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Под 19 години[уреди | уреди извор]

Попов остварил 2 настапи за Македонија под 19 години. Во тие натпревари тој не постигал голови.[2]

Под 21 година[уреди | уреди извор]

Попов остварил 5 настапи за Македонија под 21 година. Во тие натпревари тој не постигал голови.[2]

Датум Место Противник Резултат Натпреварување Минути на играње
23 март 2001 Стадион Ријавален, Бурос, Шведска Шведска 2-0 Квалификации за Европско првенство во фудбал за играчи под 21 година 2002 90"
27 март 2001 Скопје, Македонија Турција 1-4 Квалификации за Европско првенство во фудбал за играчи под 21 година 2002 45"
1 септември 2001 Скопје, Македонија Шведска 1-1 Квалификации за Европско првенство во фудбал за играчи под 21 година 2002 62"
6 октомври 2001 Стадион Ѓорче Петров, Скопје, Македонија Словачка 1-1 Квалификации за Европско првенство во фудбал за играчи под 21 година 2002 90"
29 март 2003 Стадион Чаир, Скопје, Македонија Словачка 0-2 Квалификации за Европско првенство во фудбал за играчи под 21 година 2004 36"

Сениорска репрезентација[уреди | уреди извор]

Тој го имал своето сениорско деби за Македонија во јули 2001 година пријателски натпревар против Катар и има стекнато вкупно 16 натпревари, без постигнати голови.[3] Неговиот последен репрезентативен натпревар бил пријателскиот натпревар во ноември 2009 година против Иран.[4]

Список на натпреварите на Македонија во кои бил вклучен Попов.[5]

Датум Место Противник Резултат Натпреварување Минути на играње
24 јули 2001 Стадион „Жан Буин“, Париз, Франција  Катар 1-0 Пријателски натпревар 45"
1 август 2001 Меѓународен стадион „Крал Фахд“, Ријад, Саудиска Арабија  Саудиска Арабија 1-1 Пријателски натпревар 20"
17 април 2002 Стадион „Гоце Делчев“, Прилеп, Македонија  Финска 1-0 Пријателски натпревар 45"
21 август 2002 Градски стадион Скопје, Скопје, Македонија  Малта 5-0 Пријателски натпревар 45"
8 септември 2002 Стадион Рајнпарк, Вадуц, Лихтенштајн  Лихтенштајн 1-1 Квалификации за Европско првенство во фудбал 2004 32"
12 октомври 2002 Градски стадион Скопје, Скопје, Македонија  Турција 1-2 Квалификации за Европско првенство во фудбал 2004 45"
16 октомври 2002 Стадион Сенјт Мери, Саутхемптон, Обединето Кралство  Англија 2-2 Квалификации за Европско првенство во фудбал 2004 90"
11 октомври 2003 Стадион „Валериј Лобановски“, Киев, Украина  Украина 0-0 Пријателски натпревар 45"
17 август 2005 Градски стадион Скопје, Скопје, Македонија  Финска 0-3 Квалификации за Светско првенство во фудбал 2006 90"
12 октомври 2005 Амстердам арена, Амстердам, Холандија  Холандија 0-0 Квалификации за Светско првенство во фудбал 2006 на клупа
15 октомври 2006 Градски стадион Скопје, Скопје, Македонија  Русија 0-2 Квалификации за Европско првенство во фудбал 2008 на клупа
24 март 2007 Стадион Максимир, Загреб, Хрватска  Хрватска 2-1 Квалификации за Европско првенство во фудбал 2008 90"
2 јуни 2007 Градски стадион Скопје, Скопје, Македонија  Израел 1-2 Квалификации за Европско првенство во фудбал 2008 на клупа
11 октомври 2009 Национална арена „Филип II Македонски“, Скопје, Македонија  Катар 1-2 Пријателски натпревар 45"
14 октомври 2009 Национална арена „Филип II Македонски“, Скопје, Македонија  Канада 1-2 Пријателски натпревар 45"
18 октомври 2009 Спортски комплекс Азади, Техеран, Иран  Иран 1-1 Пријателски натпревар 45"

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Литекс" изпревари ЦСКА и "Левски" в селекцията на чуждестранни играчи“. dnevnik.bg. 6 јули 2003. Посетено на 8 мај 2023.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Pobert Popov/National team/Detailed stats“. transfermarkt.com. Архивирано од изворникот 2023-05-08. Посетено на 8 мај 2023.
  3. Appearances for (North) Macedonia National Team – RSSSF
  4. „Player Database“. eu-football.info. Посетено на 8 мај 2023.
  5. „Pobert Popov/National team/Detailed stats“. transfermarkt.com. Архивирано од изворникот 2023-05-08. Посетено на 8 мај 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]