Квалификации за европското првенство во фудбал 2008 - група Е

Од Википедија — слободната енциклопедија

Во Квалификации за Европско првенство во фудбал 2008 Австрија и Швајцарија Македонската репрезентација го освои 5 место и не се квалификува на ова Европско Првенство.

Табела

Екипа Оди П Н И ДГ ПГ ГР Бод
 Хрватска 12 9 2 1 28 8 +20 29
 Русија 12 7 3 2 18 7 +11 24
 Англија 12 7 2 3 24 7 +17 23
 Израел 12 7 2 3 20 12 +8 23
 Македонија 12 4 2 6 12 12 0 14
 Естонија 12 2 1 9 5 21 −16 7
 Андора 12 0 0 12 2 42 −40 0
  Андора Хрватска Англија Естонија Македонија Израел Русија
Андора  0–6 0–3 0–2 0–3 0–2 0–1
Хрватска  7–0 2–0 2–0 2–1 1–0 0–0
Англија  5–0 2–3 3–0 0–0 3–0 3–0
Естонија  2–1 0–1 0–3 0–1 0–1 0–2
Македонија  3–0 2–0 0–1 1–1 1–2 0–2
Израел  4–1 3–4 0–0 4–0 1–0 2–1
Русија  4–0 0–0 2–1 2–0 3–0 1–1
16 Август 2006
18:00 UTC+3
Естонија  0 – 1  Македонија А. Ле Ког , Талин
Гледачи: 7,500
Судија: Кристин Јакобсон (Исланд)
Report Седлоски гол 73'

6 Септември 2006
21:00 UTC+2
Македонија  0 – 1  Англија Градски, Скопје
Гледачи: 16,500
Судија: Бертранд Лајец (Франција)
Report Крауч гол 46'

7 Октомври 2006
17:00 UTC+1
Англија  0 – 0  Македонија Олд Трафорд, Манчестер
Гледачи: 72,062
Судија: Маркус Мерк (Германија)
Report

11 Октомври 2006
15:00 UTC+2
Андора  0 – 3  Македонија Естаде Комунале, Ла Вела
Гледачи: 300
Судија: Лаша Силагава (Грузија)
Report Пандев гол 13'
Новески гол 16'
Наумоски гол 31'

15 Ноември 2006
17:00 UTC+1
Македонија  0 – 2  Русија Градски, Скопје
Гледачи: 16,000
Судија: Алертс Пол (Белгија)
Report Бистров гол 18'
Аршавин гол 32'

24 Март 2007
20:15 UTC+1
Хрватска  2 – 1  Македонија Стадион Максимир, Загреб
Гледачи: 20,000
Судија: Конрад Плотц (Австрија)
Срна гол 58'
Едуардо гол 88'
Report Седлоски гол 36'

2 Јуни 2007
19:30 UTC+2
Македонија  1 – 2  Израел Градски, Скопје
Гледачи: 15,000
Судија: Кнут Кирхер (Германија)
Стојков гол 13' Report Јитзаки гол 11'
Колаути гол 44'

8 Септември 2007
19:00 UTC+4
Русија  3 – 0  Македонија Локомотива Стадион, Москва
Гледачи: 26,000
Судија: Евребо Хенинг Том (Норвешка)
Березутски гол 8'
Аршавин гол 84'
Кержаков гол 88'
Report

12 Септември 2007
20:30 UTC+2
Македонија  1 – 1  Естонија Градски, Скопје
Гледачи: 5,000
Судија: Трату Леонитис (Кипар)
Мазнов гол 30' Report Пироја гол 17'

17 Октомври 2007
20:00 UTC+2
Македонија  3 – 0  Андора Градски, Скопје
Гледачи: 20,000
Судија: Малцинскас Паулиус (Литванија)
Наумоски гол 30'
Седлоски гол 44'
Пандев гол 59'
Report

17 Ноември 2007
20:00 UTC+1
Македонија  2 – 0  Хрватска Градски, Скопје
Гледачи: 18,000
Судија: Франк де Блекере (Белгија)
Мазнов гол 71'
Наумоски гол 83'
Report

21 Ноември 2007
19:00 UTC+2
Израел  1 – 0  Македонија Рамат Ган, Рамат Ган
Гледачи: 2,736
Судија: Томаж Микулски (Полска)
Барда гол 35' Report