Гоце Седлоски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гоце Седлоски
Лични податоци
Полно име Гоце Седлоски
Роден на 10 април 1974(1974-04-10)(49 г.)
Роден во Големо Коњари, Прилеп, Југославија
Висина &100000000000001880000001,88 м
Позиција Одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Турново (тренер)
Младинска кариера
Победа
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1994-1996 Победа 1 (0)
1996-1998 Хајдук Сплит 60 (7)
1998 Шефилд Венздеј 4 (0)
1998-2005 Динамо Загреб 138 (24)
2004 Венгалта Сендај 21 (3)
2005-2006 Дијарбекирспор 27 (3)
2006-2011 Матерсбург 134 (11)
Вкупно 368 (43)
Репрезентација
1996–2010 Македонија 100 (8)
Тренер на екипи
2010-2013 Матерсбург (асистент)
2011-2012 Македонија (асистент)
2012 Македонија (в.д.)
2013-2014 Турново
2014-2015 Вардар (директор на футбал)
2015-2017 Вардар
2018 Рига
2018-2019 Широки Бријег
2020 Динамо Загреб 2
2020- Шкупи
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 31 август 2010
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 29 мај 2010

Гоце Седлоски (роден 10 април 1974 во Големо Коњари, Прилепско) — поранешен македонски фудбалер којшто моментално е тренер на македонскиот клуб ФК Шкупи. Седлоски исто така имал играно и за македонската фудбалска репрезентација

Надворешни врски[уреди | уреди извор]