Питер Крауч

Од Википедија — слободната енциклопедија
Питер Крауч
Peter Crouch
Лични податоци
Роден на 30 јануари 1981(1981-01-30)(43 г.)
Роден во Маклесфилд, Англија
Висина &100000000000002010000002,01 м
Позиција Напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Стоук Сити
Младинска кариера
Тотенхем
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1998–2000 Тотенхем 0 (0)
2000Далич Хамлет (позајмен) 6 (1)
2000Хаселхолм (позајмен) 8 (3)
2000-2001 Квинс Парк Ренџерс 42 (10)
2001-2002 Портсмут 37 (18)
2002-2004 Астон Вила 37 (6)
2003Норич Сити (позајмен) 15 (4)
2004-2005 Саутхемптон 27 (12)
2005-2008 Ливерпул 85 (22)
2008-2009 Портсмут 38 (11)
2009-2011 Тотенхем 73 (12)
2011- Стоук Сити 66 (17)
Репрезентација
2005-2010 Англија 42 (22)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Питер Џејмс Крауч (роден на 30 јануари 1981) — англиски фудбалер кој моментално игра за фудбалскиот клуб Стоук Сити и е член на англиската фудбалска репрезентација.