Квалификации за европското првенство во фудбал 2004 - група 7

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Во Квалификации за Европското првенство во фудбал 2004 во Португалија Македонската репрезентација го освои 4 место и не се квалификува на ова Европското Првенство


Екипа Оди П Н И ДГ ПР ГР Бод
 Англија 8 6 2 0 14 5 +9 20
 Турција 8 6 1 1 17 5 +12 19
 Словачка 8 3 1 4 11 9 +2 10
 Македонија 8 1 3 4 11 14 −3 6
 Лихтенштајн 8 0 1 7 2 22 −20 1
  Англија Лихтенштајн Македонија Словачка Турција
Англија  2–0 2–2 2–1 2–0
Лихтенштајн  0–2 1–1 0–2 0–3
Македонија  1–2 3–1 0–2 1–2
Словачка  1–2 4–0 1–1 0–1
Турција  0–0 5–0 3–2 3–0
8 Септември 2002
Лихтенштајн  1 – 1
 Македонија Реинпарк, Вадуз
Гледачи: 2,300
Судија: Витали Годилјан (Украина)
Штокласа гол 90' Христов гол 8'

12 Октомври 2002
Македонија  1 – 2
 Турција Градски, Скопје
Гледачи: 12,000
Судија: Кнуд Ерик Фрискер (Данска)
Гроздановски гол 2' Окан гол 29'
Кавечи гол 53'

16 Октомври 2002
Англија  2– 2
 Македонија Ст Мери, Саутемтон
Гледачи: 32,095
Судија: Артуро Дуден Ибанез (Шпанија)
Бекам гол 12'
Џерард гол 35'
Шакири гол 10'
Трајанов гол 24'

29 Март 2003
Македонија  0 – 2
 Словачка Градски, Скопје
Гледачи: 10,000
Судија: Лорен Диамел (Франција)
Петраш гол 28'
Реитер гол 90'

7 Јуни 2003
Македонија  3 – 1
 Лихтенштајн Градски, Скопје
Гледачи: 6,000
Судија: Јарослав Јара (Р.Чешка)
Седлоски гол 39' (пен..)
Крстев гол 52'
Стојков гол 82'
Бек гол 20'

11 Јуни 2003
Турција  3 – 2
 Македонија БЈК Инону, Истанбул
Гледачи: 22,000
Судија: Роберто Росети (Италија)
Кавечи гол 25'
Карадениз гол 47'
Шукур гол 57'
Гроздановски гол 23'
Шакири гол 27'

6 Септември 2003
Македонија  1 – 2
 Англија Градски, Скопје
Гледачи: 10,000
Судија: Франк де Блекер (Белгија)
Христов гол 28' Руни гол 52'
Бекам гол 63' (пен..)

10 Септември 2003
Словачка  1 – 1
 Македонија Под Дубном, Жилина
Гледачи: 2,286
Судија: Лиф Сундел (Шведска)
Немет гол 25' Димитровски гол 62'