Сергеј Гаиков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Медали
Кану-спринт мажи

ИКФ Светски Кану Шампионат

Бронза 1991 Париз
K-4 500 m
Бронза 1993 Копенхаген
K-4 10000 m

Сергеј Гаиков (роден 9 мај 1965) — руски кану-спринтер кој се натпреваруваше од доцните 1980-ти до средината на 1990-тите. Тој исто така освои два бронзени медали на Светскиот Кану Шампионат, освојувајќи ги во 1991 во Париз и во 1993 во Копенхаген.

Гаиков се натпреваруваше на Летните олимписки игри во 1988 во дисциплината К-2 1000 метри мажи за СССР, но беше елиминиран во полуфиналето.

Наводи[уреди | уреди извор]