Википедија:На денешен ден/Архива/Јануари

Од Википедија — слободната енциклопедија
јануари - февруари - март - април - мај - јуни - јули - август - септември - октомври - ноември - декември

Начин на користење на предлошките во рубриката


Настани

45 п.н.е.  Започнал да се применува новиот календар, денес познат како јулијански календар.
404  Последната гладијаторска борба во римскиот колосеум.
439  Објавен е Теодосиевиот законик, најголемата збирка на римски закони во тој период.
1651  Чарлс II е крунисан за крал на Шкотска.
1801  Церера, првиот познат астероид е откриен од Џузепе Пјаци.
1804  Независност на Хаити од Франција.
1818  Мери Шели го објави романот за чудовиштето на Франкенштајн.
1880  Фердинанд Лесепс ја започна изградбата на Панамскиот Канал.
1892  Островот Елис е отворен како место каде се примаа првите имигранти во Соединетите Американски Држави.
1901  Британските колонии Нов Јужен Велс, Квинсленд, Јужна Австралија, Тасманија и Западна Австралија го формираат Австралискиот Сојуз; Едмунд Бартон е избран за прв премиер.
1908  За првпат пуштена топка изработена од кристали и електрични светла плоштадот Тајмс сквер во Њујорк, отпочнувајќи традиција на сите понатамошни прославувања на Новата Година во градот.
1909  Во Битола излезе првиот број на весникот „Работничка искра“ на бугарски јазик како орган на македонските социјалисти. Прв уредник на весникот беше Васил Главинов.
1925  Главниот град на Норвешка го промени името во денешното Осло. Претходното име, Кристијанија, го носеше од 1624 година.
1932  Во Виена се одржа првиот Новогодишен концертВиена се одржа првиот Новогодишен концерт.
1942  Во Вашингтон 26 држави од целиот свет ја потпишаа Декларацијата на Обединетите Нации.
1945  Во Скопје излезе првиот број на сатирично - хумористичниот весник „Остен“.
1948  Основана е Државната опера на Народна Република Македонија
1959  За време на Кубанската револуција, Фидел Кастро го симна од власт дотогашниот кубански претседател Фулгенцио Батиста.
1965  Под водство на водачот на движењето Ал Фатах, Јасер Арафат, формирана е Палестинската ослободителна организација - ПЛО.
1982  Перес де Куељар стана првиот Латино-американец, Генерален секретар на Обединетите Нации.
1990  формирана е политичката партија НДП.
1995  Започна со работа Светската трговска организација.
1997  Здружението на издавачите и книжарите на Македонија е примено во Меѓународната асоцијација на издавачите со седиште во Женева.
2002  Еврото започна да се користи во повеќето членки на Европската унија.
2006  Почна примената на Законот за заштита од пушењето.
2007  Влез на Бугарија и Романија во Европската Унија.
2017  Поранешниот премиер на Португалија од Социјалистичката партија, Антонио Гутерес станува Генерален секретар на ООН.


Родени

1449  Лоренцо де Медичи — владетел на Фиренца.
1823  Шандор Петефи — унгарски револуционер и лирски поет.
1863  Пјер де Кубертен — основоположник на модерните Олимписки игри.
1873  Марија Јуриќ Загорка — хрватска писателка и новинарка.
1878  Пејо Јаворов — бугарски поет, сопатник и биограф на Гоце Делчев.
1879  Е. М. Форстер — англиски писател.
1894  Џон Форд — американски режисер.
1895  Џ. Едгар Хувер — директор на ФБИ.
1912  Ким Филби — британски таен агент на КГБ.
1915  Бранко Ќопиќ — српски писател.
1923  Милт Џексон — американски џез-музичар.
1932  Иван Лацковиќ — хрватски сликар.
1934  Бранко Варошлија — македонски писател, литературен критичар, драматург и новинар.
1937  Влатко Марковиќ — хрватски фудбалер и тренер.
1940  Мерсад Бербер — босански сликар.
1941  Ева Рас — српска глумица.
1942  Корнелие Ковач — српски рок-музичар, член на групите „Индекси“ и „Корни група“.
1946  Ривелино — бразилски фудбалер.
1949  Љубодраг Симоновиќ — српски и југословенски кошаркар.
1951  Слободан Халиловиќ — српски и југословенски фудбалер и тренер.
1952  Миле Китиќ — српски фолк-пејач.
1956  Енди Гил — британски рок-музичар и продуцент.
1959  Панајотис Јанакис — грчки кошаркар.
1963  Дражен Ладиќ — хрватски и југословенски фудбалер и тренер.
1968  Давор Шукер — хрватски фудбалер.
1972  Лилијан Тирам — француски фудбалер.
1973  Врбица Стефанов — македонски кошаркар.
1973  Искра Трпева — македонска поп пејачка.
1977  Хасан Салихамиџиќ — босански фудбалер.
1982  Давид Налбандијан — аргентински тенисер.
1985  Оскар Гато — италијански велосипедист.
1988  Алекс Хаус — американски велосипедист.
1997  Гонсало Монтиел — аргентински фудбалер.


Починале

1515  Луј XII — француски крал.
1894  Хајнрих Рудолф Херц — германски физичар.
1941  Петар Поп Арсов — македонски револуционер, еден од основоположниците на Македонската револуционерна организација, автор на првиот македонски устав.
1953  Хенк Вилијамс — американски кантри-музичар.
1972  Морис Шевалије — француски пејач и глумец.
1995  Методија Ивановски - Менде — македонски сликар и сценограф.
2001  Фабијан Шоваговиќ — хрватски глумец.
2012  Киро Глигоров — прв претседател на независна Македонија.
2021  Зоран Џорлев — македонски виолинист.


Настани

1839  Францускиот пионер на фотографијата Луј Дагер ја снимил првата фотографија на Месечината.
1905  Над селото Кнежево, Кратовско, почна Конгресот на Скопскиот револуционерен округ на ТМОРО, што траеше до 7 јануари истата година.
1946  Македонските политички затвореници од затворот „Касандра“ во Грција, упатија апел до владите на СССР, на Велика Британија и на САД во кој меѓу другото, се вели: „Во сегашните историски денови, ние припадниците на македонскиот народ во Егејска Македонија, кои се боревме против другите окупатори и нивните слуги, принудени сме сега и на политичко поле да водиме тешка борба против грчката реакција...“.
1959  Лансиран е првиот вселенски брод кон Месечината, советскиот брод без екипаж „Луна I“.
1971  Во Глазгов, за време на фудбалскиот натпревар меѓу „Селтик“ и „Ренџерс“ загинале 66 навивачи поради уривање на дел од трибината.


Родени

1642  Мехмед IVотомански султан.
1699  Осман III — отомански султан.
1837  Милиј Алексиевич Балакирев — руски композитор, пијанист и диригент.
1920  Исак Асимов — американски писател на научна фантастика од руско потекло.
1936  Роџер Милер — американски композитор и пејач (†1992)
1948  Огњен Петровиќ — српски и југословенски фудбалер.
1968  Олег Дерипаска — руски бизнисмен.
1969  Кристи Тарлингтон — американски модел и манекенка
1980  Жером Пино — француски велосипедист.
1992  Пауло Газанига — аргентински фудбалски голман.
1997  Карлос Солер — шпански фудбалер.


Починале

1801  Јохан Каспар Лаватер — швајцарски писател, теолог и филозоф.
1952  Христо Татарчев — македонски револуционер.
1955  Хосе Антонио Ремон — претседател на Панама.
1977  Ерол Гарнер — американски џез-музичар.
1987  Методи Поповски — македонски командант од НОАВМ.
1988  Ремон Рубен — професор на Медицинскиот факултет во Скопје и еден од водечките дерматовенеролози во Македонија.
1993  Михајло Лалиќ — црногорски писател.
2005  Едо Муртиќ — хрватски сликар.
2019  Марко Николиќ — српски глумец.


Настани

1918  Признаена е независноста на Финска.
1945  Во Скопје започнало да излегува првото детско списание на македонски јазик во Македонија, „Пионер“. Неговите први уредници биле писателот Славко Јаневски и професорот Јонче Јосифовски.
1945  По наредба на Главниот штаб на НОВ и ПО на Македонија, била формирана Командата на градот Скопје.
1961  САД ги прекинаа дипломатските односи со Куба. Во април истата година кубанската армија и кубанскиот народ ја попречија инвазијата на кубанските контрареволуционери кои со помош на САД се истоварија во Лас Вегас.
2009  Сатоши Накамото го произвел првиот биткоин.


Родени

106 п.н.е.  Цицерон — римски државник.
1840  Отец Дамјан — белгиски свештеник.
1849  Адријан VIримски папа.
1867  Андон Димитров — еден од основачите на МРО.
1901  Нго Дин Дием — првиот претседател на Јужен Виетнам.
1902  Умберто Барбароиталијански режисер.
1919  Херби Николс — американски џез-музичар.
1920  Милан Срдоч — српски и југословенски глумец.
1926  Џорџ Мартин — британски музички продуцент.
1929  Серџо Леоне — италијански режисер.
1933  Хисен Рамадани — македонски политичар и политиколог.
1945  Стивен Стилс — американски рок-музичар.
1946  Џон Пол Џонс — англиски рок-музичар, член на групата „Лед Цепелин“.
1956  Мел Гибсон — американски глумец.
1957  Бојан Крижај — словенечки и југословенски скијач.
1969  Михаел Шумахер — германски возач на „Формула 1“.
1974  Алесандро Петаки — италијански велосипедист.
1985  Марко Томас — хрватски кошаркар.
1988  Џони Еванс — Северноирски фудбалер.


Починале

236  Антерримски папа.
1322  Филип V — француски крал.
1924  Јиржи Волкер — чешки писател.
1945  Едгар Кејси — американски парапсихолог и јасновидец.
1987  Драган Ѓаконовски - Шпато — македонски композитор, диригент и музички аранжер.
1987  Иван Влашки — шеф на Уролошката клиника при Медицинскиот факултет во Скопје.
1996  Христо Маловски — македонски историчар и педагог.
1999  Воислав Кушевски — македонски историчар.
2003  Владимир Костов — македонски писател.
2016  Пол Блеј — канадско-американски џез-пијанист.
2017  Иво Брешан — хрватски писател.


Настани

1992  Владата на Република Македонија донесе одлука со која 7 јануари - првиот ден Божик, се прогласува за неработен ден. Ова е првпат во Македонија верски празник и официјално да биде прогласен за неработен.
1996  Република Македонија и Република Таџикистан воспоставиле дипломатски односи.


Родени

1643  Исак Њутн — англиски физичар и математичар.
1710  Џовани Батиста Перголези — италијански композитор.
1785  Јакоб Грим — германски филолог и фолклорист.
1809  Луј Брај — француски учител, пронаоѓач на азбуката за слепи, наречена Брајова азбука.
1883  Макс Истмен — американски политичар.
1909  Тодор Ангеловски — македонски комунист, учесник во НОБ.
1922  Френк Вес — американски џез-музичар.
1932  Фабијан Шоваговиќ — хрватски и југословенски глумец.
1935  Флојд Патерсон — американски боксер.
1942  Џон Меклафлин — англиски џез-гитарист.
1955  Марк Холис — англиски поп-рок музичар, член на групата Ток Ток (Talk Talk).
1957  Весна Змијанац — српска пејачка.
1960  Мајк Стајп — американски пејач, член на рок-групата РЕМ (REM).
1962  Робин Гатри — шкотски рок-музичар, член на групата Кокто Твинс.
1964  Александар Фадеев — руски и советски спортист, европски и светски првак во уметничко лизгање.
1973  Јозеф Кабањ — словачки автоконструктор.
1974  Данило Хондо — германски велосипедист.
1980  Јарослав Попович — украински велосипедист.
1986  Џејмс Милнер — англиски фудбалер.
1990  Алберто Палоски — италијански фудбалер.
1990  Тони Крос — германски фудбалер.


Починале

1752  Габриел Крамер — швајцарски математичар.
1782  Анж Жак Габриел — француски архитект, еден основоположниците на неокласичната архитектура.
1941  Анри Бергсон — француски филозоф.
1942  Орце НиколовНароден херој на Македонија.
1943  Мирче АцевНароден херој на Македонија.
1943  Страшо ПинџурНароден херој на Македонија.
1954  Димитар Андонов Папрадишки — последниот македонски зограф и првиот профан сликар и основач на „западното“ сликарство во Македонија.
1960  Албер Ками — француски писател.
1961  Ервин Шредингеравстриски теоретски физичар. Еден од основоположниците на квантната механика и добитник на Нобеловата награда за физика во 1933 година.
1965  Томас Стернс Елиот — англиски поет од американско потекло.
1969  Пол Чејмберс — американски џез-музичар.
1991  Звонимир Лепетиќ — хрватски и југословенски глумец.
2011  Мик Карн — британски рок-музичар.
2016  Лонг Џон Хантер — американски блуз-гитарист.
2021  Барбара Шели — британска глумица.
2023  Зоран Калезиќ — српски пејач на народна музика.


Настани

1895  Вилхелм Рентген, германски физичар, ги пронајде Х-зраците, подоцна по него наречени „Рентгенски зраци“.
1909  Излегол последниот број на весникот „Единство“, уредуван од Димитар Влахов.
1919  Основана Германската работничка партија (ДАП) — претходник на Националсоцијалистичката германска работничка партија или Нацистичка партија (НСДАП).
1947  Во Белград е одиграно првото „вечно дерби“ меѓу фудбалските клубови „Црвена ѕвезда“ и „Партизан“.
1968  Александар Дупчек станал прв секретар на Комунистичката партија на Чехословачка и со него започнал процесот на внатрешна либерализација, наречен „Прашка пролет“.
1981  Започнала електрификацијата на железничката пруга Скопје-Гевгелија.
1995  Владата на Република Македонија донесе одлука за воспоставување на дипломатски односи на Република Македонија со Република Узбекистан и со Република Молдавија.


Родени

1767  Жан Батист Сеј — француски економист.
1875  Владислав Ковачев — штипски војвода и публицист, уредник на весникот „Автономна Македонија“ и идеолог на Македонската емигрантска федеративна организација.
1915  Јон Исаја — македонски филмски, театарски и телевизиски глумец.
1917  Адолфо Консолини — италијански атлетичар.
1931  Роберт Дувал — американски глумец.
1932  Умберто Еко — италијански писател и филозоф.
1942  Звонко Богдан — српски пејач на народни и староградски песни.
1946  Дајан Китон — американска глумица.
1947  Петре Бакевскимакедонски писател, публицист и театарски критичар.
1950  Крис Стајн — американски рок-музичар, член на групата „Блонди“ (Blondie).
1954  Муарем Кочиу — албански писател.
1968  Анджеј Голота — полски боксер.
1975  Бредли Купер — американски глумец.
1979  Ина Суслина — руска ракометарка.
1982  Јаница Костелиќ — хрватска скијачка.
1988  Мирослав Радуљица — српски кошаркар.
1988  Никола Калиниќ — хрватски фудбалер.


Починале

911  Свети Наум Охридски Чудотворец — еден од основоположниците на словенската и македонската писменост и просвета.
1910  Леон Валрас — француски економист.
1913  Луис Свифт — американски астроном, откривач на многу комети и маглини.
1952  д-р Христо Татарчев — македонски револуционер, еден од основачите на ВМРО.
1979  Чарлс Мингус — американски џез-музичар.
1988  Пит Маравич — американски кошаркар.
1990  Филип Симоновски — македонски новинар, уредник и публицист во „Нова Македонија“.
1991  Васко Попа — српски и југословенски поет.
2014  Еузебио — португалски фудбалер.
2018  Џери ван Дајк — американски глумец и комичар.
2019  Драгослав Шекуларац — српски и југословенски фудбалер.
2021  Колин Бел — англиски фудбалер.
2022  Сидни Поатје — американски глумец.


Настани

1392  Скопје потпаднало под османлиска власт и станало седиште на новоформираниот санџак. Скопскиот санџак била прва организирана османлиска провинција на територијата на земјите од некогашна Југославија и база за навлегување кон север и запад.
1838  Во американскиот град Мористаун, во државата Њу Џерси, Семјуел Морзе првпат изведе јавна демонстрација на телеграфот - електричен апарат за испраќање на далечина на знаци составени од точки и цртички. Првиот телеграф е пуштен во работа шест години подоцна (1844) во САД, на линијата Вашингтон - Балтимор.
1896  Во Париз премиерно е прикажан филмот „Пристигање на воз на станицата во Ла Сиота“ (1895) од браќата Лимиер.
1916  На Бадник, кај месноста Дервишка Нива, Бугарската војска извршила колеж врз 103 жители на Поречието. Масакрираните луѓе биле фрлени во ископ.
1945  Во Скопје во присуство на околу 1.000 делегати на македонската младина од Егејска и од Пиринска Македонија, потоа претставници на советската, бугарската, грчката, албанската, српската, хрватската, словенечката и на црногорската младина, како и претставници на англиската мисија, започна со работа Вториот конгрес на Антифашистичката младина на Македонија (НОМСМ). Конгресот ја анализира состојбата во организацијата, донесе низа заклучоци и постави нови задачи. Исто така, беше упатен Проглас до младината на Македонија, повикувајќи ја на нови постигања.
1992  По успешниот референдум, прогласена е независност на Нагорно Карабах, која сѐ уште не е признаена од ниту една меѓународна организација, ниту пак држава.


Родени

1367  Ричард II — крал на Англија.
1412  Јованка Орлеанка — француска национална хероина од Стогодишната војна (1337-1453.).
1848  Христо Ботев — бугарски револуционер и поет.
1850  Едуард Бернштајн — германски социјалдемократски теоретичар.
1883  Халил Џибран — либански поет.
1903  Валтер Ниг — швајцарски теолог.
1925  Лучано Леџосицилијански мафијаш, инспирација за романот „Кум“ на Марио Пузо.
1926  Кид Гавилан — кубански боксер.
1936  Сафет Исовиќ — босански и југословенски фолк-пејач.
1941  Милутин Бебековски — македонски поет.
1942  Јанис Бутарис — градоначалник на Солун.
1953  Томислав Ивчиќ — хрватски поп-пејач.
1953  Манфред Калц — германски фудбалер.
1956  Џастин ВелбиАрхиепископ Кантербериски, поглавар на Англиканската црква.
1961  Шабан Салиу — македонски политичар.
1963  Пол Кипкоеч — кениски атлетичар.
1973  Христина Андоновска — македонски професор.
1984  Матео Монтагути — италијански велосипедист.
1985  Валерио Ањоли — италијански велосипедист.
1994  Денис Суарез — шпански фудбалер.


Починале

1693  Мехмед IV — отомански султан.
1882  Ричард Хенри Дана — американски писател.
1884  Грегор Мендел— австриски свештеник, биолог, ботаничар и математичар.
1904  Александар Малинов — македонски револуционер.
1949  Виктор Флеминг — американски филмски режисер.
1983  Владимир Брезовски — македонски историчар.
1987  Маргарет Лоренс — канадска писателка.
1993  Рудолф Нуреев — руски и советски балетан.
1993  Дизи Гилеспи — американски џез-музичар.
1998  Сони Боно — американски музичар и политичар.
1999  Мишел Петручијани — француски џез-музичар.
2022  Питер Богданович — американски режисер.
2023  Џанлука Вијали — италијански фудбалер.


Настани

1584  Католичките држави во рамките на светото Римско Царство го усвоија грегоријанскиот календар.
1789  По донесувањето на американскиот Устав со кој се утврдија начелата на државното уредување и надлежностите на претседателот, во САД се одржаа првите претседателски избори на кои убедливо победи Џорџ Вашингтон, прочуениот водач на војната за независност.
1898  По конституирањето на првата подморница која се движеше на тркала по морското дно и со додавање на цевка низ која во подморницата влегуваше свеж воздух, американскиот техничар Симон Лејк водеше телефонски разговор од својата подморница со претседателот на општината на градот Балтимор. Тоа значеше почеток на новиот начин на телефонско комуницирање.


Родени

1502  Грегориј XIIIримски папа.
1624  Гварино Гварини — италијански архитект.
1768  Жозеф Бонапарт — крал на Неапол и Шпанија.
1800  Милард Филмор — 13. претседател на САД.
1846  Теодосиј Гологанов — скопски митрополит.
1856  Стојан Михајловски — бугарски писател.
1862  Иван Георгов — бугарски педагог, научник, филозоф.
1916  Орце Николовнароден херој на Македонија.
1923  Иван Мазов — македонски писател.
1931  Бахрудин Ченгиќ — босански и југословенски режисер.
1942  Божин Павловски — македонски писател.
1948  Ичиро Мизуки — јапонски пејач.
1956  Дејвид Карузо — американски глумец.
1960  Славица Ѓукиќ — југословенска и австриска ракометарка.
1962  Александар Дугин — руски филозоф и политиколог.
1942  Николас Кејџ — американски глумец.
1968  Георги Господинов — бугарски писател.
1979  Кристоф Жено — француски борач.
1973  Никола Тодоров — министер за образование и здравство на Македонија.
1980  Давид Аројо — шпански велосипедист.
1983  Матео Таљариол — италијански мечувалец.
1985  Луис Хамилтон — англиски возач на Формула 1.
1989  Џон Дегенколб — германски велосипедист.
1991  Еден Азар — белгиски фудбалер.
1993  Јан Облак — словенечки фудбалер.
1994  Егзон Бејтулаи — македонски фудбалер.
1995  Јулија Путинцева — казахстанска тенисерка.


Починале

1536  Катерина Арагонска — кралица на Англија.
1655  Инокентиј Xримски папа.
1943  Никола Тесла — српско-американски истражувач и пронаоѓач на полето на електриката и радиотехниката.
1957  Јоже Плечник — словенечки архитект.
1988  Милан Срдоч — српски и југословенски глумец.
1988  Венко Марковски — македонски и бугарски поет.
1989  Хирохито — цар на Јапонија.
2004  Ингрид Тулин — шведска глумица.
2021  Мерион Ремзи — американска глумица.
2024  Франц Бекенбауер — германски фудбалер.


Настани

1198  Инокентиј III станува папа.
1679  Францускиот истражувач Рене-Робер Кавелје де ла Сал ги откри величествените Нијагарини Водопади, една од најубавите природни реткости на светот. Во следните три години го помина целиот тек на реката Мисисипи, и во чест на Луј XIV сливот го прогласил за француски посед наречен „Луизијана“. Убиен e во 1687 година во бунт на членовите на неговата експедиција.
1991  Во Скопје е конституирано првото повеќепартиско Собрание на СР Македонија. За прв претседател беше избран Стојан Андов, пратеник на Сојузот на реформиските сили.
1993  На пат кон Сараевскиот аеродром, во конвој под заштита на силите на УНПРОФОР, од страна на српските сили е убиен заменик-премиерот на Босна и Херцеговина, Хакија Тураљиќ.


Родени

1589  Иван Гундулиќ — хрватски поет и драмски писател.
1883  Павел Филонов — руски и советски сликар и поет.
1910  Галина Уланова — руска и советска балерина.
1922  Дон Патинкин — израелско-американски економист.
1931  Видое Видичевски — македонски поет.
1935  Елвис Присли — американски пејач.
1937  Ширли Бејзи — велшка пејачка.
1942  Стивен Хокинг — англиски теориски физичар.
1942  Валја Балканска — бугарска пејачка.
1942  Џуничиро Коизумипремиер на Јапонија од 2001 до 2006 година.
1946  Роби Кригер — американски рок-музичар, член на групата „Дорс“.
1947  Дејвид Боуви — англиски пејач и рок-уметник.
1957  Ризван Сулејмани — македонски политичар.
1958  Игнасио Солозабал — шпански кошаркар.
1961  Калвин Смит — американски атлетичар.
1961  Иџет Меметинароден правобранител на Република Македонија.
1979  Адријан Муту — романски фудбалер.
1979  Стипе Плетикоса — хрватски фудбалски голман.
1982  Џонатан Кантвел — австралиски велосипедист.
1985  Џереми Хамонд — политички активист и хакер од Чикаго.
1986  Давид Силва — шпански фудбалер.
1986  Жељко Муса —хрватски ракометар.
1991  Стефан Савиќ — црногорски фудбалер.
1992  Коке — шпански фудбалер.
1998  Мануел Локатели — италијански фудбалер.


Починале

1198  Целестин IIIримски папа.
1324  Марко Поло — венецијански трговец и истражувач.
1642  Галилео Галилејиталијански астроном и физичар.
1713  Арканџело Корелииталијански композитор и виолинист.
1896  Пол Верлен — истакнат француски симболистички поет.
1951  Војдан Чернодрински — македонски драматург, основоположник на македонскиот театар.
1965  Борис Барнет — советски филмски режисер и глумец.
1980  Џон Мокли — американски физичар.
1991  Стив Кларк — англиски рок-музичар, член на групата Деф лепард (Def Leppard).
2007  Ѓорѓи Здравев — македонски етнолог и костимограф.
2010  Славка Манева — македонска писателка.
2016  Отис Клеј — американски соул-пејач.


Настани

1431  Во Руан, седиштето англиската окупациона влада, започнува судењето на Јованка Орлеанка.
1960  Започнува изградбата на Асуанската брана во Египет.
1991  Претседателството на СФРЈ усвојува наредба со која изречно се бара расформирање на сите нерегуларни вооружени формации на територијата на државата.
1996  Британската новинска куќа Би-би-си почна да емитува програма и на македонски јазик.


Родени

1554  Грегориј XVримски папа.
1856  Антон Ашкерц — словенечки поет, претставник на реализмот во словенечката книжевност.
1856  Стеван Мокрањац — српски композитор.
1890  Карел Чапек — чешки писател и изумител на поимот „робот“.
1908  Симон де Бовоар — француска писателка и филозоф.
1913  Ричард Никсон — претседател на САД.
1914  Иван Точко — македонски писател и новинар.
1941  Џоан Бејз — американска пејачка и активист.
1942  Рампо Левков - Левкатанароден херој на Македонија.
1943  Скот Вокер — американски музичар.
1951  М. Л. Кар — американски кошаркар.
1954  Мирза Делибашиќ — босански и југословенски кошаркар.
1967  Клаудио Каниџа — аргентински фудбалер.
1973  Шон Пол — јамајски рапер.
1978  Џенаро Гатузо — италијански фудбалер.
1981  Емануеле Села — италијански велосипедист.
1985  Максим Белков — руски велосипедист.
1985  Хуанфран — шпански фудбалер.
1990  Тодор Скримов — бугарски одбојкар.
1995  Доминик Ливаковиќ — хрватски фудбалски голман.
2000  Лука Шаманиќ — хрватски кошаркар.
2001  Родриго — бразилски фудбалер.
2001  Ерик Гарсија — шпански фудбалер.


Починале

1873  Наполеон III — француски крал.
1908  Вилхелм Буш — германски сликар и писател.
1995  Питер Кук — англиски глумец и комичар.
2016  Џон Бери — американски рок-музичар, член на групата „Ајдахо“.


Настани

49 п.н.е.  Гај Јулиј Цезар (римски војсководец, државник, диктатор) ја изговорил познатата реченица „Коцката е фрлена“, по што ја мина реката Рубикон (денешен Вар), со што почнала граѓанската војна со приврзаниците на Помпеј која завршила со воведување негова лична диктатура. Во 44 г.п.н.е. Цезар бил убиен од припадниците на републиканската опозиција.
1863  Во Лондон, Велика Британија, е отворена Метрополската линија - првата подземна железница во светот.
1920  По иницијатива на претседателот на САД, Вудро Вилсон, формирана е Лига на народите со седиште во Женева. Целите на оваа организација беа да се зачува мирот и да се зајакне меѓународната соработка. Нејзината активност не ги донесе очекуваните резултати. Фактички престана да дејствува уште во 1940 година, а формално беше укината во 1946 година.
1975  Пуштен е во сообраќај три километри долгиот тунел под реката Елба или Лаба, што ги спои автопатиштата од Средна Европа со оние во Данска и во Шведска.
1994  Владата на Република Македонија донесе одлука за пристапување на Република Македонија кон Конвенцијата за меѓународен превоз со железница од 1980 година.
1996  Генералниот секретар на Обединетите нации Кофи Анан ја посети Република Македонија.
1996  Република Македонија и Европската унија воспоставиле дипломатски односи.


Родени

1883  Алексеј Толстој — руски и советски писател.
1897  Методија Шаторов - Шарло — македонски комунист и национален деец.
1902  Добрица Цесариќ — хрватски поет.
1909  Павле Савиќ — српски физичар и хемичар.
1913  Густав Хусак — последниот социјалистички претседател на Чехословачка.
1924  Макс Роуч — американски џез-музичар.
1931  Јован Зизјулас — грчки теолог и Митрополит Пергамски на Вселенската патријаршија.
1935  Леонид Кравчукукраински политичар.
1945  Род Стјуарт — англиски пејач.
1948  Никола Плеќаш — хрватски и југословенски кошаркар.
1948  Доналд Фејген — американски рок-музичар.
1949  Џорџ Формен — американски боксер.
1950  Вецко Домазетовски — македонски есеист, критичар и книжевен теоретичар.
1959  Курт Кирквуд — американски рок-музичар.
1959  Маурицјо Сари — италијански фудбалски тренер.
1963  Франческо Панета — италијански атлетичар.
1973  Феликс Тринидад — порторикански боксер.
1978  Иво Ивановскиминистер за информатичко општество и администрација на Македонија.
1987  Цезар Сиело — бразилски пливач.
1991  Гонсало Перес де Варгас — шпански ракометен голман.
1992  Шиме Врсаљко — хрватски фудбалер.
1999  Мејсон Маунт — англиски фудбалер.
1999  Јусуф Фофана — француски фудбалер.


Починале

1778  Карл фон Лине — шведски ботаничар и систематичар, прв претседател на Шведската академија на науките, еден од најголемите дескриптивни ботаничари на сите времиња.
1862  Семјуел Колт — американски пронаоѓач.
1891  Лаза Лазаревиќ — српски писател.
1917  Вилијам Коди (познат како Бафало Бил) — американски каубоец.
1951  Синклер Луис — американски писател.
1971  Коко Шанел — француска модна дизајнерка.
1986  Јарослав Сајферт — чешки поет, добитник на Нобеловата награда за литература во 1984 година.
1991  Александар Лазаров — редовен професор на Медицинскиот факултет, долгогодишен директор на Гинеколошката клиника во Скопје и еден од првите стручњаци на гинекологијата во Македонија.
2003  Жулињо — бразилски фудбалер.
2006  Фадил Тоскиќ — босански и југословенски пејач.
2007  Карло Понти — италијански филмски продуцент.
2011  Бора Костиќ — српски и југословенски фудбалер.
2011  Бошко Петровиќ — хрватски џез-музичар.
2015  Тим Драмонд — американски рок-музичар.
2016  Дејвид Боуви — англиски рок-музичар.
2018  Димитар Димитров — македонски гинеколог.
2018  Еди Кларк — британски рок-музичар, член на групата Моторхед.
2020  Неда Арнериќ — српска и југословенска глумица.
2023  Џеф Бек — англиски рок-гитарист.


Настани

1693  Во земјотресот што се случи во Катанија, Италија, загинаа околу 80.000 луѓе.
1897  САД и Велика Британија се согласија со арбитража да ги регулираат границите меѓу Канада - британски доминион и Алјаска, огромна територија од 1,5 милиони квадратни километри, која Американците во 1867 година ја купија од Русија за 7,2 милиони долари. Утврдените граници се непроменети до денес.
1945  Во Скопје е одржана Првата конференција на балканската младина на која присуствуваа делегати од Југославија, Грција, Албанија и Бугарија. Меѓу другото, беше донесена Резолуција за зближување на младината од балканските земји.
1994  Република Финска и Република Македонија воспоставиле дипломатски односи.
1995  Република Македонија воспостави дипломатски односи на амбасадорско ниво со Република Романија и со Кралството Саудиска Арабија.


Родени

347  Теодосиј Iримски цар.
1814  Танкреди Пазероиталијански оперски бас-пејач.
1842  Вилијам Џејмс — американски психолог.
1920  Славко Јаневски — македонски писател.
1923  Јово Камберски — македонски писател.
1941  Жерсон — бразилски фудбалер.
1951  Фредерик Мишкинамерикански економист.
1957  Брајан Робсон — англиски фудбалер и тренер.
1961  Жан Митрев — македонски кардиохирург.
1963  Мија Беговиќ — југословенска и хрватска глумица.
Евгенија Образцоваруска балерина.
1963  Роланд Волфарт — германски фудбалер.
1968  Саша Ќириќ — македонски фудбалер.
1975  Матео Ренципремиер на Италија.
1985  Жозе Семедо — португалски фудбалер.
1987  Џејми Варди — англиски фудбалер.
1988  Камерон Мајер — австралиски велосипедист.
1992  Дани Карвахал — шпански фудбалер.
1993  Филип Стојковиќ — црногорски фудбалер.
1996  Лирој Сане — германски фудбалер.


Починале

705  Јован VI — римски папа.
1801  Доменико Чимарозаиталијански композитор, претставник на Неаполската оперска школа.
1928  Томас Харди — англиски писател.
1923  Константин I — грчки крал.
1941  Емануел Ласкер — германски шахист.
1966  Алберто Џакомети — италијанско-швајцарски вајар и сликар.
1990  Асен Тодоров — еден од доајените на македонското новинарство.
2008  Едмунд Хилари — првиот освојувач на Монт Еверест.


Настани

1915  Претседателскиот дом на САД го отфрли предлогот жените да добијат право на глас.
1945  Втора светска војна: Во текот на жестоките борби на Ардените, Сојузничките сили тргнале во голема офанзива против Третиот Рајх. Брзо ја пробиле непријателската одбрана во длабочина од 150 километри, а на 3 февруари првите тенкови стасале до Кистрин и Франкфурт.


Родени

1746  Јохан Хајнрих Песталоци — швајцарски педагог и реформатор.
1876  Џек Лондон — американски писател и социјалист.
1893  Херман Геринг — член на водството на германската Националсоцијалистичката партија.
1903  Игор Курчатов — советски јадрен физичар.
1906  Сергеј Корољов — советски ракетен инженер.
1944  Џо Фрејзер — американски боксер.
1949  Отмар Хицфилд — германски фудбалер и тренер.
1951  Крис Бел — американски поп-рок музичар, член на групата „Биг стар“ (Big Star).
1956  Николај Носков — руски рок-музичар
1959  Бликса Баргелд — германски рок-музичар.
1969  Роберт Просинечки — хрватски фудбалер и тренер.
1969  Реквон — американски рапер.
1970  Зак де ла Роча — американски музичар, член на рап-метал групата Рејџ агеинст д машин (Rage Against the Machine).
1973  Ибрахим Ба — француски фудбалер.
1980  Роберто Гарсија Парондо — шпански ракометар и тренер.
1989  Аксел Вицел — белгиски фудбалер.
1994  Емре Џан — германски фудбалер.
1998  Хуан Фојт — аргентински фудбалер.


Починале

1972  Франтишек Чап — чешки режисер.
1987  Анатолиј Ефрос — советски режисер.
1995  Климе Савин — македонски пливачки маратонец и спортски работник.


Настани

532  Бунтот Ника во Цариград.
1610  Галилео Галилеј го открил Ганимед, четвртиот сателит на Јупитер.
1785  Џон Волтер во Лондон го објавил првиот број на „Тајмс“ (The Times).
1898  Емил Зола во парискиот весник „Аурора“ го објавил написот „Обвинувам!“ со кој ја обелоденил аферата Драјфус и ја обвинил француската влада за дискриминација на Евреите.
1938  Англиканската црква ја прифатила теоријата за еволуцијата на живиот свет.
1953  Јосип Броз Тито е избран за претседател на Југославија.


Родени

1806  Јован Стерија Поповиќ — српски писател.
1864  Вилхелм Вин — германски физичар и нобеловец, познат по неговиот закон за топлинското зрачење на апсолутните црни тела.
1869  Иво Ќипико — српски писател.
1876  Ерхард Шмит — германски математичар.
1888  Назим Хикмет — турски писател и револуционер.
1898  Живоин Павловиќ — југословенски комунист.
1920  Христо Стамболиев — еден од основачите на Технолошко-металуршкиот факултет во Скопје и негов прв декан.
1929  Џо Пас — американски гитарист.
1953  Јордан Витанов — македонски глумец.
1955  Пол Кели — австралиски рок-музичар.
1970  Шонда Рајмс — американски сценарист, режисер и продуцент.
1972  Виталиј Шчербо — белоруски и советски гимнастичар.
1977  Орландо Блум — англиски глумец.
1982  Драган Чадиковски — македонски фудбалер.
1983  Џовани Висконти — италијански велосипедист.
1987  Даниел Ос — италијански велосипедист.
1988  Милош Биковиќ — српски и руски глумец.
1989  Александар Минченков — руски фудбалер.
1997  Луис Дијас — колумбиски фудбалер.


Починале

1625  Јан Бројгел Постариотфламански сликар, син на познатиот уметник Питер Бројгел Постариот.
1943  Благој Страчковски — македонски народен херој, учесник во НОБ.
1977  Жорж Клузо — француски филмски режисер и сценарист.
1979  Дони Хатавеј — американски џез и блуз музичар.
1984  Вера Циривири Трена — носител на „Партизанска споменица 1941“, прв претседател на АФЖ на Македонија.
1994  Добри Ставревски — македонски пејач.
1994  Горан Ивандиќ — српски и југословенски рок-музичар, член на групата „Бијело дугме“.
2002  Антоние Исаковиќ — српски писател и академик.
2007  Мајкл Брекер — американски џез-музичар.
2012  Миљан Миљаниќ — српски и југословенски фудбалски тренер и функционер.
2021  Силвејн Силвејн — американски рок-музичар.


Настани

1914  Хенри Форд, „крал на американската автомобилска индустрија“, ја пушти во работа првата бескрајна производна лента. Тоа значеше пресвртница, бидејќи го забрза производството на автомобили и придонесе за големо намалување на нивната цена.
1969  Во СССР се лансирани во вселената бродовите „Сојуз-4“ и „Сојуз-5“ и за првпат во историјата е формирана експериментална вселенска станица и е остварено преминување на астронаутите од еден во друг вселенски брод.
1994  Фудбалскиот сојуз на Македонија стана придружен член на Европскиот фудбалски сојуз.


Родени

1854  Војтех Хинаис — чешки сликар и графичар.
1860  Атанас Бадев — македонски композитор и музиколог.
1861  Мехмед VI — отомански султан.
1875  Алберт Швајцер — француски хуманист, лекар, филозоф и музичар.
1906  Васил Хаџиманов — македонски етномузиколог и педагог.
1914  Паскал Паскалевски — македонски поет.
1925  Јукио Мишима — јапонски писател.
1929  Александар Петровиќ — српски и југословенски филмски режисер.
1930  Љубица Дамјановска — македонска историчарка на уметноста.
1930  Кени Вилер — канадско-британски џез-музичар.
1931  Мануел Галбан — кубански гитарист.
1933  Јозо Т. Бошковски - Јон — македонски писател.
1955  Диминик Рошето — француски фудбалер.
1967  Емили Вотсон — англиска глумица.
1968  Зоран Маџиров — македонски музичар.
1969  Дејвид Грол — американски рок-музичар, член на групата „Нирвана“.
1981  Сергеј Лагутин — узбекистански велосипедист.
1983  Максим Монфор — белгиски велосипедист.
1993  Марија Ласицкене — руска атлетичарка.
1999  Емерсон Ројал — бразилски фудбалер.


Починале

1742  Едмунд Халеј — англиски астроном и геофизичар.
1833  Готлоб Ернст Шулцегермански скептички филозоф.
1945  Густав Касел — шведски економист.
1957  Хемфри Богарт — американски глумец.
1986  Дона Рид — американска филмска и телевизиска артистка.
2017  Саша Николовски - Ѓумар — мекедонски диригент.
2019  Павел Адамович — полски политичар.


Настани

1945  Во Скопје почна дводневна Прва земска конференција на ветеринарните лекари во Македонија. Притоа беа формирани првите ветеринарни станици, со тоа основајќи ја денешната ветеринарна служба во Македонија.
1945  Во Велес без јавно судење, биле стрелани 53 затвореници од велешкиот затвор, лица за кои имало сомневање дека биле озлогласени противници на НОБ. Без заокружена истражна постапка и без јавно судење, биле групно стрелани и масакрирани, а потоа и закопани во заедничка гробница која била откриена по педесет години. Ова претставува најголем масакр врз цивили извршен од ОЗНА во ослободена Македонија.
1992  Владата на Република Бугарија ја призна Република Македонија за суверена и независна држава. Бугарија беше првата земја што ја призна Република Македонија.
1992  Арбитражната комисија на Европската заедница, на чело со претседателот, господин Бадинтер (Бадинтерова комисија), соопшти во својот извештај дека се исполнети сите услови за меѓународно признавање на Македонија.


Родени

1622  Жан Батист Поклен Молиер — француски писател.
1850  Михај Еминеску — романски поет.
1875  Војдан Поп Георгиев - Чернодрински — основоположник на првиот македонски театар.
1891  Осип Мандељштам — руски и советски поет и есеист.
1893  Драгиша Цветковиќ — југословенски политичар.
1902  Назим Хикмет — турски писател.
1906  Аристотел Оназис — грчки стопанственик.
1918  Гамал Абдел Насер — претседател на Египет.
1923  Јан Владислав — чешки писател.
1926  Љутви Сејфула — македонски глумец.
1927  Георги Арсовски — македонски поет.
1929  Мартин Лутер Кинг — борец за граѓански права и за мир.
1946  Јован Дамјановски — македонски романописец и драмски автор.
1957  Јордан Даниловски — македонски поет, критичар, есеист, романописец.
1967  Азиз Кељменди — војник во ЈНА, познат по масакрот во Параќин.
1968  Борис Тадиќ — поранешен претседател на Србија.
1978  Франко Пелицоти — италијански велосипедист.
1982  Емина Јаховиќ — српска пејачка.
1986  Арнолд Жанесон — француски велосипедист.
1988  Дарвин Атапума — колумбиски велосипедист.
1989  Мартин Дубравка — словачки фудбалер.
1990  Костас Слукас — грчки кошаркар.


Починале

69  Галбаримски цар.
1595  Мурат III — отомански султан.
1919  Роза Луксембург — една од организаторите на полското и германското работничко движење.
1919  Карл Либкнехт — германски револуционер.
1955  Исак Самоковлија — босански писател.
1962  Иван Мештровиќ — хрватско-американски вајар.
2015  Рима Маркова — советска и руска глумица.
2018  Долорес О'Риордан — ирска рок-музичарка, членка на групата „Кренберис“ (Craberries).
2021  Ѓоко Дончев — македонски фолк пејач.


Настани

27 п.н.е.  Римскиот сенат му ја доделил титулата „Август“ (латински: велик, славен) на Октавијан. Подоцна, сите римски цареви си ја придодавале оваа титула.
1492  Првата современа граматика, граматиката на шпанскиот јазик ѝ е претставена на кралицата Изабела I.
1547  Кнезот Иван IV Васиљевич, во историјата познат како Иван Грозни, во Москва е крунисан за руски цар.
1605  Излегло од печат првото издание на „Генијалниот витез Дон Кихоте од Манча“ од Мигел де Сервантес.
1778  Франција ја призна независноста на САД, кои водеа ослободителна војна против британското колонијално владеење. Во борбата на страната на Американците учествуваа неколку илјади Французи, меѓу кои и маркизот Ла Фајет, еден од најистакнатите воени соработници на Џорџ Вашингтон. Победата на САД и демократското уредување на новата држава имаше голем одек во Франција, каде што набрзо дојде до буржоаската револуција.
1920  Во САД е воведена прохибиција (забрана) на производство, точење и уживање на алкохолни пијалаци. Оваа мерка не доведе до подобрување на општествените прилики, туку, напротив, лавината на корупцијата и на ганстерството доби уште поголем замав. Прохибицијата во 1933 година ја укина претседателот Франклин Рузвелт, отфрлајќи ја како штетна, утопистичка идеја.
1945  Втора светска војна: Адолф Хитлер се преселил во подземниот бункер во Берлин, каде што и се самоубил 4 месеци подоцна.
1979  Реза Пахлеви, иранскиот шах, избегал од земјата. Иран станува исламска република на чело со верскиот водач Хомеини.
1996  Одржано е основачко собрание на партијата Македонска алијанса. Регистрирана е на 22.03.1996 година, а промовирана на 14.06.1996 година. За претседател на партијата е избран Ѓорѓија Атанасовски.
2020  Михаил Мишустин е назначен за премиер на Русија.


Родени

1853  Андре Мишлен — француски индустријалец.
1924  Александар Тишма — српски и југословенски писател.
1933  Сузан Зонтаг — американска писателка.
1935  Удо Латек — германски фудбалер и тренер.
1940  Лепа Лукиќ — српска фолк-пејачка.
1948  Џон Карпентер — американски режисер и сценарист.
1950  Дамо Сузуки — јапонски музичар, пејач на групата Кен (Can).
1956  Тадија Качар — српски и југословенски боксер.
1956  Џеарлс Хендерсон — американски кошаркар.
1957  Митар Мириќ — српски фолк-пејач.
1959  Шаде — англиска поп-пејачка.
1961  Хари Варешановиќ — босански поп-пејач.
1962  Златко Портнер — југословенски ракометар.
1974  Кејт Мос — британска манекенка.
1979  Алија — американска пејачка.
1980  Ларс Бак — дански велосипедист.
1980  Сејду Кејта — фудбалер од Мали.
1981  Ник Валенси — американски рок-музичар, член на групата Строукс (The Strokes).
1984  Серхио Пардиља — шпански велосипедист.
1984  Штефан Лихтштајнер — швајцарски фудбалер.
1985  Пабло Забалета — аргентински фудбалер.
1995  Такуми Минамино — јапонски фудбалер.


Починале

1927  Јован Цвииќ — српски географ и претседател на Српската академија на науките и уметностите.
1936  Алберт Фиш — американски сериски убиец.
1957  Артуро Тосканинииталијански диригент.
1962  Иван Мештровиќ — хрватски вајар.
1991  Густав Влахов — првоборец, носител на „Партизанска споменица 1941“ и општествено-политички работник.
1997  Олга Милосавлева — македонска балерина, кореограф и педагог.
2008  Никола Кљусев — македонски премиер.
2012  Густав Леонхарт — холандски клавијатурист и диригент.
2012  Џина Лолобриџида — италијaнска глумица.


Настани

1377  Грегориј XI од Авињон го врати средиштето на римокатоличките поглавари во Рим.
1562  На сила стапува едиктот од Сен Жермен со која се признати хугенотите (протестанти) во Франција
1601  Шпанската престолнина од Мадрид е пренесена во Ваљадолид.
1773  Англискиот морепловец Џејмс Кук со бродот „Резолушн“ прв го премина Јужниот Поларник.
1912  Ескпедицијата на англискиот истражувач, поморскиот капетан Роберт Скот стигна на Јужниот Пол, еден месец по експедицијата на Норвежанецот Роалд Амундсен.
1919  Полскиот композитор Игнац Јан Падеревски, пијанист од светски глас, стана првиот претседател на владата на Полска, воспоставена по завршувањето на Првата светска војна.
1939  Со учество на многу жандарми и војници во Велес беа задушени тридневните демонстрации на монополските работници и на другите граѓани. Демонстрациите имаа големо економско и политичко значење во тоа време.
1945  Втора светска војна: Советските сили ја ослободуваат Варшава, главниот град на Полска
1948  Основано препријатието за јавен превоз ЈСП Скопје.
1953  Во Скопје излезе првиот број на „Стопански весник“, весник на Стопанската комора и стопанството на Македонија.
1961  По налог на Моис Чомбе, белите платеници го убија законскиот конгоански премиер Патрис Лумумба, творец на конгоанската независност и херој на „црна Африка“.
1991  Заливска војна: Рано изутрината започнува Операцијата „Пустинска бура“. Ирак лансира 8 ракети Скад погодувајќи цели во Израел
1995  Катастрофален земјотрес го потресува градот Кобе, Јапонија, предизвикувајќи огромна материјална штета и убивајќи 6.433 лица.
1996  Во Скопје и во Атина се отворени канцелариите за врски на Република Македонија и на Република Грција.
1998  Претседателот на САД Бил Клинтон, како прв шеф на државата во американската историја, беше принуден да сведочи во своја одбрана по повод обвинувањето од страна на Пол Џонс за сексуално вознемирување.
2001  Во Скопје, во организација на телевизиската куќа БТР, излезе првиот број на весникот „Рома тајмс“, на македонски и англиски јазик


Родени

1504  Пиј Vримски папа.
1600  Педро Калдерон де ла Барка — шпански драматург и поет.
1706  Бенџамин Франклин — американски политичар и дипломат.
1820  Ана Бронте — британска писателка.
1863  Дејвид Лојд Џорџбритански премиер.
1863  Константин Сергеевич Алексеев — руски режисер и глумец.
1899  Ал Капоне — американски гангстер.
1870  Глигор Соколов — деец на македонското револуцинерно движење.
1905  Гуљелмо Стабиле — аргентински фудбалер.
1911  Џорџ Стиглер — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 1982 година.
1913  Асен Тодоров — македонски новинар.
1923  Благој Попов — македонски академик.
1924  Благоја Талески — македонски државник.
1925  Зина Креља — македонска оперска пејачка.
1942  Мухамед Али — американски боксер, трикратен светски првак.
1946  Мето Јовановски — американски глумец.
1949  Љубомир Груевски — македонски поет.
1949  Мик Тејлор — аглиски рок-музичар, член на групата Ролинг стонс (Rolling Stones).
1955  Стив Ерл — американски рок и кантри-музичар.
1956  Пол Јанг — англиски поп-пејач.
1958  Миле Исаковиќ — српски и југословенски ракометар.
1941  Маја Чибурданиѕе — грузиска шахистка, светска шампионка од 1978 до 1991 година.
1962  Џим Кери — канадски глумец.
1964  Тајс Вервестхоландскидиџеј, познат како Тиесто.
1964  Мишел Обама — сопруга на Барак Обама.
1964  Рефет Абази — македонски глумец и педагог.
1966  Љубчо Георгиевскипремиер на Република Македонија (1998-2002).
1968  Светлана Мастеркова — руска атлетичарка.
1971  Кид Рок — американски пејач.
1977  Лука Паолини — италијански велосипедист.
1980  Грегори Раст — швајцарски велосипедист.
1981  Кристоф Риблон — француски велосипедист.
1982  Двејн Вејд — американски кошаркар.
1983  Алваро Арбелоа — шпански фудбалер.
1985  Себастијан Лангевелд — холандски велосипедист.
1987  Симоне Понци — италијански велосипедист.
1987  Александар Усик — украински боксер.
1988  Хектор Морено — мексикански фудбалер.
1994  Блаж Благотиншек — словенечки ракометар.
1995  Дејан Давидовац — српски кошаркар.
1998  Ловро Мајер — хрватски фудбалер.
2000  Ебрар Каракурт — турска одбојкарка.
2001  Енцо Фернандес — аргентински фудбалер.


Починале

395  Теодосиј Iримски цар.
1468  Скендербег — албански средновековен владетел.
1598  Фјодор Iруски цар.
1751  Томазо Албинони — италијански композитор.
1864  Марко Павлов — првиот дипломиран македонски лекар.
1961  Патрис Лумумба — прв премиер на Демократска Република Конго.
1978  Атанас Далчев — бугарски поет.
1986  Станко Липшаоперски пејач.
1997  Славко Поп Антовски — македонски професор.
2010  Михалис Папаконстантину — грчки политичар.
2008  Роберт Фишер — американски шаховски велемајстор.
2009  Томислав Црнковиќ — хрватски и југословенски фудбалер.
2016  Дејл Грифин — британски рок-музичар, член на групата „Мот д хупл“ (Mott the Hoople).
2020  Пјетро Анастази — италијански фудбалер.
2021  Фил Спектор — американски музички продуцент.


Настани

1535  Конквистадорот Франсиско Писаро го основал Сиудад де лос Рејес, денешна Лима, како главен град на новоосвоените територии на шпанската круна во Јужна Америка.
1778  Англискиот морепловец Џемс Кук ги откри Хаваите.
1871  На иницијатива на премиерот на Прусија Бизмарк, 26 држави се обединиле и го основале Германското Царство, на чело со прускиот цар Вилхелм I.
1995  Струмица стана членка на Федерацијата на карневалските градови.
1996  Владеачката социјалистичка партија во Грција (ПАСОК) го избра Костас Симитис за премиер на Грција. Основачот на ПАСОК, Андреас Папандреу поднесе оставка на функцијата поради нарушена здравствена состојба.
1997  Австрискиот канцелар Франц Враницки поднесе оставка на функцијата по 11 години служба.
2000  Поранешниот германски канцелар Хелмут Кол поднесе оставка на местото почесен претседател на Демохристијанската унија поради финансиски скандал односно противзаконско собирање парични донации додека ја предводеше германската Влада.
2002  Поранешниот политички водач на расформираната ОНА, Али Ахмети официјално побара од трите партии на Албанците во Македонија да делегираат по двајца свои претставници кои ќе бидат членови на Координативниот одбор на албанските политички субјекти и поранешните припадници на ОНА.


Родени

1519  Изабела Јагелонска — кралица на Унгарија.
1689  Шарл Монтескје — француски филозофско-политички писател.
1702  Сава Петровиќ Његош — црногорски владика и митрополит.
1795  Ана Павловна — кралица на Холандија.
1825  Григор Прличев — македонски поет, преведувач и преродбеник.
1834  Јоаким IIIцариградски патријарх.
1864  Кантаро Сузуки — премиер на Јапонија.
1879  Александар Балабанов — македонски книжевен научник.
1892  Оливер Харди — американски глумец.
1894  Едмунд Бартон — премиер на Австралија.
1904  Кери Грант — англиско-американски глумец.
1909  Оскар Давичо — српски и југословенски писател.
1916  Волче Наумчески — македонски писател.
1921  Јоиширо Намбу — американски физичар.
1923  Александар Грличков — претседател на владата на СР Македонија.
1925  Гого Ивановски — македонски поет и раскажувач.
1950  Жил Вилнев — канадски возач на Формула 1.
1950  Дино Менегин — италијански кошаркар.
1954  Исмета Крвавац — босанскa и југословенскa поп-пејачка.
1955  Кевин Костнер — американски глумец.
1955  Сњешко Церин — хрватски и југословенски фудбалер.
1957  Рајко Јањанин — српски и југословенски фудбалер.
1959  Ранко Стојиќ — српски и југословенски фудбалски голман.
1961  Веселин Вујовиќ — југословенски ракометар и тренер.
1961  Питер Бердсли — англиски фудбалер.
1966  Александар Халифман — руски шахист.
1967  Иван Заморано — чилеански фудбалер.
1968  Драгана Мирковиќ — српска пејачка.
1970  Џонатан Дејвис — пејач на рок-групата „Корн“ (Korn).
1971  Жузеп Гвардиола — шпански фудбалер и тренер.
1978  Тор Хушовд — норвешки велосипедист.
1979  Пауло Фереира — португалски фудбалер.
1980  Роберт Грин — англиски фудбалер.
1981  Кристоф Керн — француски велосипедист.
1984  Евгенија Образцоваруска балерина.
1985  Рикардо Монтоливо — италијански фудбалер.
1986  Сенад Лулиќ — босански фудбалер.
1988  Бој ван Попел — холандски велосипедист.
1988  Анжелик Кербер — германска тенисерка.
1998  Едер Милитао — бразилски фудбалер.
1998  Лисандро Мартинес — аргентински фудбалер.


Починале

350  Констанс Iримски цар.
474  Лав Iвизантиски цар.
1367  Петар I — крал на Португалија.
1567  Маргарита Пармска — намесничка на Холандија.
1860  Џон Тајлерпретседател на САД.
1862  Константин Миладинов — македонски поет, собирач на народни песни и умотворби.
1890  Амадеј Iшпански крал.
1906  Петар Јуруков — бугарски револуционер.
1910  Александар Чакаров — македонски деец.
1936  Радјард Киплинг — англиски писател.
1982  Хуанг Сјенфан — кинески историчар и антрополог.
2016  Глен Фреј — американски рок-музичар, член на групата Иглс.
2023  Дејвид Крозби — американски рок-музичар.


Настани

1419  Стогодишна војна: Градот Руан, а со тоа и сета Нормандија влегува во составот на Англија.
1806  Велика Британија го окупирала ’Рт на Добра Надеж.
1853  Операта „Трубадур“ од Џузепе Верди премиерно е прикажана во Рим.
1861  Џорџија станала петтата држава која се оделила од САД.
1899  Судан станал кондоминиум на Велика Британија и Египет.
1915  Францускиот пронаоѓач Жорж Клод ја патентирал неонската светилка за примена во рекламирањето.
1945  Втора светска војна: Советската војска го ослободила Варшавското гето. Од вкупно 230.000 жители во 1940, нацистичката окупација ја преживеале помалку од 900.
1966  Индира Ганди станала премиер на Индија.
1969  Студентот Јан Палах починал од повредите здобиени 3 дена претходно кога се запалил на Вацлавскиот плоштад во знак на протест поради задушувањето на Прашката пролет.


Родени

1544  Франсоа II — крал на Франција.
1736  Џејмс Ват — англиски физичар и пронаоѓач.
1798  Огист Конт — француски филозоф.
1809  Едгар Алан По — северноамерикански поет и писател.
1839  Пол Сезан — француски сликар.
1847  Милован Глишиќ — српски писател.
1868  Густав Мајринк — австриски писател.
1871  Дамјан Груев — македонски револуционер, еден од основачите на ТМОРО.
1879  Симеон Радев — публицист и новинар.
1912  Леонид Канторович — советски математичар и економист, добитник на Нобеловата награда.
1921  Јанез Врховец — српски и југословенски глумец.
1925  Кирил Македонски — македонски композитор.
1941  Климе Савин — македонски пливачки маратонец и спортски работник.
1943  Џенис Џоплин — американска рок-пејачка.
1945  Драган Холцер — југословенски фудбалер.
1949  Роберт Палмер — англиски поп-рок музичар.
1952  Ирфан Менсур — босански и српски глумец.
1960  Момчило Грошев — македонски фудбалер.
1960  Ал Џојнер — американски атлетичар.
1960  Жарко Лаушевиќ — југословенски и српски глумец.
1962  Џеф ван Ганди — американски кошаркарски тренер.
1966  Стефан Едберг — шведски тенисер.
1969  Лук Лонгли — американски кошаркар.
1969  Предраг Мијатовиќ — црногорски и југословенски фудбалер.
1979  Светлана Хоркина — руска гимнастичарка.
1980  Влатко Илиевски — македонски кошаркар.
1980  Џенсон Батон — британски возач, светски првак во „Формула 1“.
1986  Клаудио Маркизио — италијански фудбалер.


Починале

1526  Изабела — данска кралица.
1576  Ханс Закс — германски поет, мајстор-пејач, драматург и деец на реформацијата
1938  Бранислав Нушиќ — српски комедиограф, сатиричар и критичар.
1998  Карл Перкинс — американски кантри-пејач.
2000  Хеди Ламар — австриско-американска глумица.
2002  Вава — бразилски фудбалер.
2004  Мирослав Павловиќ — српски и југословенски фудбалер.
2006  Вилсон Пикет — американски соул-пејач.
2016  Еторе Скола — италијански режисер.


Настани

1265  Првпат е свикан англискиот Парламент со што беше ограничена власта на монархијата.
1327  Високото благородништво го принуди англискиот крал Едвард II да абдицира во корист на синот Едвард III.
1649  Заробениот крал Чарлс I на крајот на граѓанската војна меѓу монархистите и следбениците на парламентот во Англија беше изведен на суд обвинет за предавство, односно за тајни преговори со Шкотите. Наброзо беше осуден на смрт и погубен 10 дена подоцна.
1667  По 13-годишните борби Русија ја порази Полска во војната која изби во 1654 година. По мирен пат во Андрусова, Полска се одрече од Киев, Смоленска и од делови на Украина на левиот брег од реката Днепар.
1921  Прогласен е првиот устав на Турција.
1936  Едвард VIII станал крал на Обединетото Кралство.
1936  Инвазиските италијански фашистички трупи, кои на почетокот на октомври 1935 година без објава на војна упаднаа во Етиопија, презедоа решителна офанзива против етиопските сили, успеаја да го скршат нивниот отпор и да ја колонизираат таа земја.
1936  Пуштена е во сообраќај железничката линија Прилеп - Велес во должина од 86 километри.
1941  Франклин Рузвелт, водач на Демократската партија, по третпат е избран за претседател на САД. Првиот мандат го презеде во 1932 година, во времето на големата економска криза, а во 1945 година по четврти пат е избран за претседател, што е единствен случај во историјата на САД.
1945  Во Воденско, Егејска Македонија, е формирана Тајната македонска ослободителна револуционерна организација (ТМОРО). Иницијатор, организатор и раководител на организацијата беше Вангел Ајановски - Оче.
1961  Демократот Џон Кенеди е инаугуриран во 43 година од животот за претседател на САД, како најмлад шеф на државата во американската историја.
1970  По двегодишна пауза, во Варшава продолжија американско-кинеските контакти на ниво на амбасадори.
1981  Републиканецот Роналд Реган, на 70-годишна возраст ја презеде функцијата претседател на државата, станувајќи најстар претседател во американската историја.
1981  По 444 денови во заробеништво, од амбасадата на САД во Техеран беа ослободени 52 американски заложници.
1992  Падот на „Ербас А-230“ јужно од францускиот град Стразбур го преживеаја само девет од вкупно 96 луѓе во авионот.
1996  На изборите во Газа и на Западниот брег, одржани според договорот меѓу Израел и Палестинците, водачот на ПЛО Јасер Арафат стана првиот демократски избран водач на палестинскиот народ.
2001  Потпрестедателот на Филипините, Глорија Аројо ја презеде должноста шеф на државата, бидејќи филипинскиот Врховен суд пресуди дека сменетиот претседател Џозеф Естрад не може да ја врши оваа функција.
2011  На космодромот Бајконур е лансиран „Електро-Л“ — првиот функционален метеоролошки сателит на Русија.
2017  Доналд Трамп станува 45. претседател на САД со силна народна поддршка.
2021  Џо Бајден станува 46. претседател на САД.


Родени

225  Гордијан IIIримски цар.
1716  Карлос IIIшпански крал.
1775  Андре Мари Ампер — француски физичар и математичар.
1888  Назим Хикмет — турски писател.
1919  Силва Капутикјан — советска и ерменска поетеса.
1920  Федерико Фелини — италијански режисер.
1921  Телмо Зара — шпански фудбалер.
1945  Владимир Борозанов — македонски кардиолог.
1945  Сабит Кранли — македонски правник.
1946  Дејвид Линч — американски режисер.
1949  Јеран Персон — шведски премиер.
1964  Лубош Кубик — словачки фудбалер.
1964  Рон Харпер — американски кошаркар.
1970  Бранка Катиќ — српска глумица.
1971  Дерик Грин — американски рок-музичар.
1976  Анастасија Волочкова — руска балерина.
1976  Пабло Ластрас — шпански велосипедист.
1979  Александар Маленко — македонски пливач.
1995  Калум Чемберс — англиски фудбалер.
2000  Тајлер Хироу — американски кошаркар.


Починале

250  Фабијан — римски папа.
287  Свети Севастијанхристијански маченик.
842  Теофилвизантиски цар.
1513  Елена Ивановнаполска кралица.
1612  Рудолф IIцар на Светото Римско Царство.
1666  Анафранцуска кралица.
1693  Мустафа Iотомански султан.
1819  Карлос IVшпански крал.
1878  Јани Поповбугарски револуционер.
1904  Фердинанд Манлихеравстриски конструктор на оружје, изумител на Манлихерката.
1983  Гаринча — бразилски фудбалер.
1984  Џони Вајсмилерамерикански пливач и глумец.
1990  Барбара Стенвик — американска глумица.
1993  Одри Хепбернанглиска глумица од белгиско потекло, балерина, манекенка и хуманитарка.
2000  Славко Јаневски — македонски писател.
2003  Паскал Сотировски — македонски научник.
2014  Клаудио Абадо — италијански диригент.
2012  Ета Џејмс — американска пејачка.
2015  Јован Тофоски — македонски гинеколог, универзитетски професор и министер за здравство.
2018  Џим Родфорд — британски рок-музичар.
2021  Мира Фурлан — хрватска глумица.
2022  Мит Лоуф — американски рок-музичар.


Настани

1793  Откако бил осуден од Француската конвенција, Луј XVI бил погубен на гилотина.
1899  Опел“ го произвел првиот автомобил.
1911  Првото Рели Монте Карло.
1924  Починал Владимир Илич Ленин.
1925  Албанија се прогласила за република.


Родени

1277  Галеацо I Висконти — владетел на Милано.
1338  Шарл V Мудриот — француски крал.
1823  Имре Мадач — унгарски писател.
1829  Оскар IIкрал на Шведска и Норвешка.
1881  Иван Рибар — југословенски политичар.
1901  Рикардо Самора — шпански фудбалер.
1905  Кристијан Диор — француски моден дизајнер.
1909  Тодор Скаловски — македонски композитор.
1922  Тели Савалас — американски глумец.
1923  Љутви Руси — македонски новинар.
1924  Бени Хил — англиски глумец.
1941  Пласидо Доминго — шпански оперски пејач.
1946  Мигел Рејна — шпански фудбалски голман.
1950  Били Оушн — британски пејач.
1956  Џина Дејвис — американска глумица.
1960  Садула Дураку — македонски политичар.
1963  Хаким Олајџувон — нигериско-американски кошаркар.
1963  Детлеф Шремф — германско-американски кошаркар.
1970  Ален Бокшиќ — хрватски фудбалер.
1975  Оливер Друлиќ — српски политичар.
1975  Ники Бат — англиски фудбалер.
1977  Фил Невил — англиски фудбалер.
1982  Лидија Размоска — македонска поетеса.
1985  Димитриј Соколов — руски кошаркар.
1985  Сергеј Гранкин — руски одбојкар.
1989  Матео Пелуки — италијански велосипедист.
1996  Марко Асенсио — шпански фудбалер.
1998  Борна Соса — хрватски фудбалер.


Починале

304  Света Агнија — христијанска светителка.
1118  Паскал IIримски папа.
1744  Џовани Батиста Викоиталијански филозоф.
1774  Мустафа III — отомански султан.
1793  Луј XVIкрал на Франција.
1851  Алберт Лорцинг — германски композитор.
1862  Божена Немцова — чешка писателка.
1879  Љубен Каравелов — бугарски писател.
1894  Воислав Илиќ — српски поет.
1919  Ахмед Мухтар-паша — отомански голем везир.
1924  Владимир Илич Ленин — руски револуционер.
1926  Камилио Голџи — италијански лекар.
1939  Јонко Вапцаров — македонски револуционер.
1940  Кристофер — принц на Грција.
1950  Џорџ Орвел — англиски писател.
1979  Трајко Прокопиев — македонски композитор и диригент.
2006  Ибрахим Ругова — косовски политичар.
2015  Кемал Монтено — босански и југословенски поп-пејач.
2020  Тери Џонс — британски комичар, член на групата „Монти Пајтон“.
2021  Натали Делон — француска глумица.
2021  Бранка Станковска — македонска телевизиска и радио водителка.


Настани

1506  Првиот контингент од 150 војници, кои имале за цел да го заштитуваат папата Јулиј II пристигнал во Рим. Овој датум официјално се смета за денот на основање на папската швајцарска гарда.
1727  Георг Фридрих Хендл се стекнува со британско државјанство.
1964  Кенет Дејвид Каунда стана прв претседател на Владата во Северна Родезија (Замбија).
1978  Првпат во историјата на космонаутиката, во вселенската орбита е остварена „операцијата снабдување“. По дводневно самостојно летање товарниот брод без екипаж „Прогрес - 1“ автоматски се спои со системот „Саљут - 6“ - „Сојуз - 27“. Ова летало однесе во вселената гориво за моторите, материјали за натамошно истражување, како и вода, воздух и храна за космонаутите.
1990  Делегатите од Македонија, Словенија и Хрватска го напушаат 14-тиот и последен Конгрес на СКЈ .
2001  Еден македонски полицаец е убиен, а тројца ранети во нападот на полициската станица во Теарце, во близина на Тетово.


Родени

1561  Френсис Бејкон — англиски филозоф, научник, есеист и државник, еден од основачите на современиот материјализам.
1788  Џорџ Гордон Бајрон — англиски поет од времето на романтизмот.
1875  Дејвид Грифит — американски филмски режисер.
1879  Франсис Пикабија — француски сликар.
1898  Сергеј Ејзенштајнсоветски филмски режисер и теоретичар.
1907  Дикси Дин — англиски фудбалер.
1909  У Тант — бурмански дипломат и почесен граѓанин на Скопје.
1911  Бруно Крајски — австриски политичар.
1924  Мира Траиловиќ — српска театарска режисерка.
1924  Џ. Џ. Џонсон — американски џез-музичар.
1931  Сем Кук — американски соул-пејач.
1936  Предраг Живковиќ Тозовац — српски фолк-пејач.
1953  Џим Џармуш — американски филмски режисер.
1955  Рајко Жижиќ — српски и југословенски кошаркар.
1964  Стојко Вранковиќ — хрватски и југословенски кошаркар.
1977  Хидетоши Наката — јапонски фудбалер.
1987  Дмитриј Комбаров — руски фудбалер.
1987  Кирил Комбаров — руски фудбалер.
1988  Марсел Шмелцер — германски фудбалер.
1990  Артем Волвич — руски одбојкар.


Починале

1919  Карл Ларсон — истакнат шведски битово-историски сликар.
1994  Тели Савалас — американски глумец.
1997  Ордан Петлески — македонски академски сликар.
2004  Руди Шелиго - словенечки писател и политичар.
2017  Јаки Либецајт — германски рок-тапанар, член на групата Кен (Can).
2021  Хенк Арон — американски бејзбол играч.
2022  Аки Рахимовски — македонско-хрватски пејач, член на рок- групата Парни ваљак.


Настани

1556  Најкатастрофалниот земјотрес во историјата се случил во густонаселената покраина Шенси во Кина, во кој се проценува дека загинале околу 830.000 луѓе. Огромниот број на жртви се должи на тоа што живееле во вештачки пештери („јаодунг“) ископани во растресита глина.
1793  Русија и Прусија си ја поделиле Полска.
1960  Батискафот на САД „Трст“ постигнал рекордна длабочина од 10.911 м во водите на Тихиот Океан.
1968  Морнарицата на ДНР Кореја го заробила американскиот шпионски брод „Пуебло“, тврдејќи дека навлегол во севернокорејските води. Случајот предизвика голема напнатост меѓу двете земји. ДНР Кореја подоцна го ослободила екипажот, а бродот и денес претставува туристичка атракција во Пјонгјанг.
1973  Претседателот на САД Ричард Никсон објавил дека е постигнат мировен договор за Виетнам.
1991  Конституирано е првото повеќепартиско еднодомно Собрание на Град Скопје, а за претседател бил избран Милан Талевски од ВМРО-ДПМНЕ.
2015  Салман бин Абдулазиз станува Крал на Саудиска Арабија по смртта на брат му Абдула.


Родени

1783  Мари Анри Бејл (Стендал) — француски писател, основоположник на францускиот реализам.
1832  Едуар Мане — француски сликар, непосреден претходник на импресионистите.
1872  Јоже Плечник — словенечки архитект.
1878  Отон Жупанчич — словенечки поет.
1910  Џанго Рајнхард — француски гитарист.
1928  Жана Моро — француска глумица.
1940  Питер Фонда — американски глумец.
1943  Гери Бартон — американски џез-музичар.
1945  Тито Петковски — македонски политичар, претседател на Нова социјалдемократска партија.
1956  Лаза Ристовски — српски рок-музичар, член на групите „Смак“ и „Бијело дугме“.
1962  Ненад Грачан — хрватски фудбалер и тренер.
1967  Наим Сулејманоглу — турски кревач на тегови.
1969  Никола Ристановски — македонски глумец.
1970  Аријан Комазец — хрватски кошаркар.
1982  Карол Бјелецки — полски ракометар.
1984  Арјен Робен — холандски фудбалер.
1996  Рубен Лофтус-Чик — англиски фудбалер.
2002  Јошко Гвардиол — хрватски фудбалер.


Починале

1744  Џамбатиста Вико — италијански политички филозоф и реторичар.
1837  Џон Филд — ирски композитор од романтизмот.
1862  Димитрија Миладинов — македонски народен преродбеник, поет, учител, публицист и научник.
1931  Ана Павлова — руска балерина.
1939  Матијас Зинделар — австриски фудбалер.
1944  Едвард Мунк — норвешки експресионистички сликар.
1989  Салвадор Дали — шпански сликар.
1995  Вањо Хаџиев — повеќегодишен соработник на весникот „Нова Македонија“.
1980  Ернст Оцвирк — австриски фудбалер.
2000  Александар Христовски — македонски писател.
2021  Лари Кинг — американски телевизиски водител.
2022  Радован П. Цветковски — македонски писател.


Настани

41  Римскиот цар Калигула, познат по својата ексцентричност и суров деспотизам, е убиен од неговата незадоволна Преторијанска гарда.
1848  Започнува Калифорниската златна треска во Сакраменто.
1946  Со решение на Министерството за народна просвета на Македонија првата македонска граматика е одобрена за учебник во средните училишта. Нејзин автор беше професорот Круме Кепески.
1991  Во Скопје, во издание на НИП „Нова Македонија, излезе првиот број на независниот македонски неделник „Пулс“.


Родени

1444  Галеацо Марија Сфорца — војвода на Милано.
1712  Фридрих II Велики — крал на Прусија.
1752  Муцио Клементианглиски композитор.
1776  Ернест Теодор Хофман — германски писател, композитор, цртач, судија и професор по музика.
1799  Пјер Огистен Карон де Бомарше — француски писател.
1915  Роберт Мадервел — американски сликар.
1915  Тони Мурена — италијанско-француски џез-музичар.
1922  Ава Гарднерхоливудска глумица.
1922  Блага Алексова — македонски археолог и академик.
1923  Владо Кристл — хрватски и германски сликар и филмски режисер.
1933  Асим Ферхатовиќ — босански и југословенски фудбалер.
1934  Станислав Гроховјак — полски поет.
1941  Нил Дајмонд — американски поп-рок-музичар.
1949  Џон Белуши — американски глумец.
1957  Влатко Стефановски — македонски рок-музичар, член на групата Леб и сол.
1961  Настасја Кински — германска глумица.
1967  Џон Мјангбасист на американската прогресивна метал група „Dream Theater“.
1977  Андрија Гериќ — српски одбојкар.
1985  Миша Бартон — англиска глумица.
1987  Луис Суарес — уругвајски фудбалер.
1991  Родриго Коралес — шпански ракометен голман.
1994  Даниел Андре Танде — норвешки скокач со скии.
1998  Мартин Ерлиќ — хрватски фудбалер.


Починале

41  Калигуларимски цар.
1920  Амедео Модиљанииталијански сликар.
1929  Васил Главинов — еден од првите организатори на социјалистичките идеи и организатор на работничкото движење во Македонија, поборник за Балканска Федерација.
1965  Винстон Черчил — британски политичар, државник и писател.
2004  Леонидас — бразилски фудбалер.
2006  Марија Мирчов - Скаловска — македонска оперска и концертна пејачка.
2017  Буч Траксамерикански блуз-музичар.
2018  Марк Е. Смит — англиски рок-музичар, член на групата „Фол“.


Настани

1533  Англискиот крал Хенри VIII се ожени со Ана Болејн, спротивно на ставот на папата кој не му дозволи развод од првата сопруга Катерина Арагонска.
1579  Во Утрехт побунетите покраини Холандија, Зеланд, Утрехт, Гелдерланд, Фризија, Гронинген и Оверајсел, поради пропаднатите обиди за смирување со шпанската управа, создадале Утрешки сојуз за борба против Шпанија.
1904  Излезе првиот број на белградскиот весник „Политика“.
1918  Со цел да згасне контрареволуционерната побуна создадена е Црвената армија.
1924  Во францускиот град Шамони почнаа првите Зимски олимписки игри.
1942  Втора светска војна: Тајланд им објави војна на Велика Британија и САД.
1955  Президиумот на Врховниот совет на СССР издаде указ за окончување на воената состојба меѓу СССР и Германија.
1971  Во Уганда е извршен воен удар, по што на чело на државата доаѓа Иди Амин.
1991  Македонското собрание ја усвојува Декларацијата за сувереност на Социјалистичка Република Македонија.
1996  Парламентарното собрание на Советот на Европа одлучи да ја прими Русија наспроти острите критики поради воената интервенција во Чеченија.
1996  Република Македонија и Белиз воспоставиле дипломатски односи.


Родени

750  Лав IV Хазарвизантиски цар.
1493  Максимилијан Сфорца — милански војвода.
1627  Роберт Бојл — ирски физичар и хемичар.
1736  Жозеф Луј Лагранж — италијански математичар и астроном.
1832  Иван Иванович Шишкин — руски сликар.
1843  Амандус Шварц — германски математичар.
1865  Елизабета Маврикиевна — руска кнегиња.
1874  Вилијам Сомерсет Мом — англиски писател.
1882  Вирџинија Вулф — англиска писателка и есеистка.
1899  Гвидо Тартаља — југословенски писател.
1894  Флоријан Реј — шпански режисер и глумец.
1927  Едуард Шеварнаѕе — советски и грузиски политичар, претседател на Грузија.
1931  Ефтим Манев — македонски поет и преведувач.
1933  Корасон Акино — претседателка на Филипини.
1938  Владимир Висоцки — советски пејач.
1938  Ета Џејмс — американска пејачка.
1942  Еузебио — португалски фудбалер.
1947  Тостао — бразилски фудбалер.
1953  Дражен Мужиниќ — хрватски и југословенски фудбалер.
1953  Методи Манев — македонски писател.
1958  Алесандро Барико — италијански писател.
1967  Давид Жинола — француски фудбалер.
1970  Џејсон Ли — американски глумец.
1975  Тим Монтгомери — американски атлетичар.
1977  Стефан Миленковиќ — српски виолинист.
1978  Денис Мењшов — руски велосипедист.
1981  Тоше Проески — македонски пејач.
1981  Алиша Кис — американска пејачка.
1983  Аксел Седрик Конанфудбалер.
1984  Робињо — бразилски фудбалер.
1986  Крис О’Грејди — англиски фудбалер.
1987  Марија Кириленко — руска тенисерка.
1996  Адама Траоре — шпански фудбалер.
2001  Јован Манев — македонски фудбалер.


Починале

844  Грегориј IVримски папа.
1756  Кристоф Томас Шефлер — германски фрескописец.
1824  Теодор Жерико — француски сликар и графичар.
1896  Фредерик Лејтон — англиски сликар.
1920  Амадео Модиљанииталијански сликар.
1987  Асим Ферхатовиќ — босански и југословенски фудбалер.
1987  Предраг Милосављевиќ — српски и југословенски сликар, дипломат и писател.
1990  Ава Гарднер — американска глумица.
2015  Демис Русос — грчки поп-пејач.
2017  Џон Херт — англиски глумец.
2019  Душан Макавеев — српски и југословенски филмски режисер.
2022  Вим Јансен — холандски фудбалер.


Настани

1531  Лисабон го погодил катастрофален земјотрес при што загинаале околу 30.000 луѓе.
1788  736 затвореници од Англија пристигнале во Австралија, во Порт Џексон (денешен Сиднеј), и ја формирале првата европска колонија на новиот континент. Ден на Австралија.
1827  Перу прогласи независност.
1841  Прогласена британска сувереност над Хонгконг. По шест дена Кина била принудена да го отстапи на Велика Британија.
1905  Кај Преторија во Јужна Африка откриен е „Калинан“, најголемиот дијамант во светот, со вредност од 3.106 карати.
1934  Потпишана е германско-полска изјава за ненапаѓање и за мирно решавање на споровите. Со тоа Хитлер доби безбедност на исток и можеше да тргне во освојување на Подунавје. Излегувањето на Полска од францускиот блок значеше голема пукнатина на европскиот систем на колективна безбедност и успех на Хитлер.
1942  Втора светска војна: САД упатија први сили во Европа, во која во тоа време војна се водеше само на Источниот фронт и на подрачјето на Југославија. Трупите беа стационирани во Северна Ирска.
1946  Излезе од печат првата граматика на македонски јазик што ја напиша професорот Круме Кепески.
1950  Индија формално е прогласена за Република во рамките на Британскиот комонвелт.
1993  Вацлав Хавел е избран за прв претседател на Чешка.
1994  Романија стана прва поранешна членка на Варшавскиот пакт која со НАТО пактот потпиша Документ „Партнерство за мир“.
1994  Во Рим, Република Македонија е примена за полноправен член на Меѓународен фонд за земјоделски развој (ИФАД).
1996  Американскиот сенат го одобри договорот „Старт-2“ за намалување на бројот на американските и руските јадрени ракети.
2015  Алексис Ципрас од Коалицијата на радикалната левица (СИРИЗА) станува Премиер на Грција.


Родени

1494  Иполита Марија Сфорца — ќерка на Џан Галеацо Сфорца.
1847  Џон Бејтс Кларк — американски економист.
1917  Антонио Каладо — бразилски писател и новинар.
1919  Валентино Мацола — италијански фудбалер.
1925  Пол Њуман — американски филмски глумец и режисер.
1928  Роже Вадим — француски филмски режисер.
1939  Ѓело Јусиќ — хрватски композитор, аранжер, диригент и гитарист.
1951  Јармила Кратохвилова — чехословачка атлетичарка.
1951  Енди Хамел — американски поп-рок музичар, член на групата „Биг стар“ (Big Star).
1953  Лусинда Вилијамс — американска пејачка.
1955  Еди ван Хален — американски рок-гитарист, член на групата Ван Хејлен (Van Halen).
1959  Александар Станковски — македонски уметник.
1963  Милко Ѓуровски — југословенски и македонски фудбалер и тренер.
1963  Жозе Мурињо — португалски фудбалер и тренер.
1973  Брендан Роџерс — северноирски фудбалер и тренер.
1975  Анабела — српска пејачка.
1977  Винс Картер — американски кошаркар.
1981  Хуан Хосе Аедо — аргентински велосипедист.
1984  Јуриј Трофимов — руски велосипедист.
1987  Себастијан Џовинко — италијански фудбалер.
1987  Ригоберто Уран — колумбиски велосипедист.
1987  Гојко Качар — српски фудбалер.
1990  Петер Саган — словачки велосипедист.
1991  Николо Мели — италијански кошаркар.
1991  Алекс Сандро — бразилски фудбалер.
2000  Нуно Тавареш — португалски фудбалер.


Починале

1823  Едвард Џенер — пронаоѓач на вакцината против големи сипаници.
1864  Лео фон Кленце — германски неокласичен архитект.
1961  Сотир Ставридис — македонски хирург и уролог.
1990  Ава Гарднер — американска глумица.
1996  Јосиф Бродски — руски и американски поет.
2000  Дон Баџ — американски тенисер.
2020  Коби Брајант — американски кошаркар.
2024  Горан Петровиќ — српски писател, член на САНУ.


Настани

1916  Во Берлин е формирана социјалистичка револуционерна организација „Сојуз на спартаковците“, на чие чело се наоѓаа Роза Луксембург и Карл Либкнехт.
1945  Црвената армија го ослободи Аушвиц, најголемиот и најстраотниот логор во Втората светска војна.
1995  Република Молдавија и Република Македонија воспоставиле дипломатски односи.


Родени

1585  Хендрик Аверкамп — пејзажист од златното време на холандското сликарство
1687  Балтазар Нојман — германски барокен архитект.
1756  Волфганг Амадеус Моцарт — австриски композитор.
1775  Вилхелм Шелинг — германски филозоф, последен претставник на германската класична филозофија.
1826  Михаил Салтиков-Шчедрин — руски писател и новинар.
1910  Едвард Кардељ — словенски политичар, министер за надворешни работи на СФР Југославија.
1918  Елмор Џејмс — американски блуз-музичар.
1922  Дона Рид — американска глумица.
1926  Ингрид Тулин — шведска глумица.
1932  Рима Казакова — советска и руска поетеса.
1944  Ник Мејсон — англиски рок-музичар, член на групата Пинк флојд (Pink Floyd).
1948  Михаил Баришников — советски, руски и американски балетан.
1954  Маринко Роквиќ — српски фолк-пејач.
1964  Бриџит Фонда — американска глумица.
1979  Розамунд Пајк — американска глумица.
1980  Марат Сафин — руски тенисер.
1984  Јури Бережко — руски одбојкар.
1987  Денис Глушаков — руски фудбалер.
1987  Антон Шунин — руски фудбалски голман.
1993  Јаја Саного — француски фудбалер.
2000  Орелијан Чуамени — француски фудбалер.


Починале

1814  Јохан Готлиб Фихте — германски идеалистички филозоф.
1901  Џузепе Вердииталијански композитор.
1919  Ендре Ади — унгарски поет.
1860  Јанош Бојаи — унгарски математичар.
1940  Исак Бабел — руски писател.
1972  Махалија Џексон — американска пејачка, позната како „кралица на госпелот“.
2006  Никица Калоѓера — хрватски композитор.
2009  Џон Апдајк — американски писател.


Настани

1531  Лисабон го погодил катастрофален земјотрес при што загинаале околу 30.000 луѓе.
1788  736 затвореници од Англија пристигнале во Австралија, во Порт Џексон (денешен Сиднеј), и ја формирале првата европска колонија на новиот континент. Ден на Австралија.
1827  Перу прогласи независност.
1841  Прогласена британска сувереност над Хонгконг. По шест дена Кина била принудена да го отстапи на Велика Британија.
1905  Кај Преторија во Јужна Африка откриен е „Калинан“, најголемиот дијамант во светот, со вредност од 3.106 карати.
1934  Потпишана е германско-полска изјава за ненапаѓање и за мирно решавање на споровите. Со тоа Хитлер доби безбедност на исток и можеше да тргне во освојување на Подунавје. Излегувањето на Полска од францускиот блок значеше голема пукнатина на европскиот систем на колективна безбедност и успех на Хитлер.
1942  Втора светска војна: САД упатија први сили во Европа, во која во тоа време војна се водеше само на Источниот фронт и на подрачјето на Југославија. Трупите беа стационирани во Северна Ирска.
1946  Излезе од печат првата граматика на македонски јазик што ја напиша професорот Круме Кепески.
1950  Индија формално е прогласена за Република во рамките на Британскиот комонвелт.
1993  Вацлав Хавел е избран за прв претседател на Чешка.
1994  Романија стана прва поранешна членка на Варшавскиот пакт која со НАТО пактот потпиша Документ „Партнерство за мир“.
1994  Во Рим, Република Македонија е примена за полноправен член на Меѓународен фонд за земјоделски развој (ИФАД).
1996  Американскиот сенат го одобри договорот „Старт-2“ за намалување на бројот на американските и руските јадрени ракети.
2015  Алексис Ципрас од Коалицијата на радикалната левица (СИРИЗА) станува Премиер на Грција.


Родени

1457  Хенри VII — англиски крал
1540  Лудолф ван Цојлен — германски математичар, познат по своите пресметки на бројот π
1600  Папа Климент IX — римски папа.
1717  Мустафа III — 26. султан на Отоманското Царство.
1887  Артур Рубинштајн — полско-американски пијанист.
1912  Џексон Полок — американски сликар.
1928  Славко Милосавлевски — македонски социолог.
1936  Исмаил Кадаре — албански писател.
1949  Грег Попович — американски кошаркарски тренер.
1955  Никола Саркози — француски политичар, 23. претседател на Франција
1957  Мирјана Карановиќ — српска и југословенска глумица.
1958  Едевалдо — бразилски фудбалер.
1959  Патрицио Олива — италијански боксер.
1975  Тим Монтгомери — американски атлетичар.
1978  Џанлујџи Буфон — италијански фудбалер.
1978  Џејми Карагер — англиски фудбалер.
1982  Михаел Гигу — француски ракометар.
1984  Андре Игуодала — американски кошаркар.
1985  Славица Ќуктераш — српска пејачка.
1988  Адријано Малори — италијански велосипедист.
1999  Димитар Митровски — македонски фудбалер.
2000  Душан Влаховиќ — српски фудбалер.


Починале

592  Гунтрам — крал на Франките.
1547  Хенри VIII — славен крал на Англија.
1868  Адалберт Штифтер — австриски писател, сликар и педагог.
1919  Франц Меринг — германски социолог и историчар, еден од водачите на левото крило на германската социјалдемократија и еден од основачите на Комунистичката партија на Германија.
1972  Дино Буцати — италијански писател.
1996  Јосиф Бродски — руски поет, добитник на Нобеловата награда за литература и „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата.
1997  Антонио Каладо — бразилски писател и новинар.
2006  Душко Трифуновиќ — српски поет.
2016  Пол Кантнер — американски рок-музичар, член на групата Џеферсон ерплејн (Jefferson Airplane).
2023  Том Верлејн — американски рок-музичар, член на групата Телевижн (Television).


Настани

1573  Под водство на Матија Губец, во Хрватска избувна Селанската буна против неподносливите услови за живот што ги наметнаа австриските и унгарските феудалци. Тоа беше една од најголемите селански буни во Европа во тоа време. Востанието беше крваво задушено, а Матија Губец беше погубен во Загреб, на 15.02.1573 година. Хрватскиот писател Август Шеноа по тој повод го напиша романот „Селанска буна“.
1963  Францускиот претседател Шарл де Гол стави вето на приемот на Велика Британија во Европската економска заедница.
1973  Во Адис Абеба почна заседанието на Советот за безбедност на ООН, прво заседание на овој орган на ООН на африканскиот континент.


Родени

1843  Вилијам Макинлипретседател на САД.
1860  Антон Павлович Чеховруски раскажувач и драмски писател.
1866  Ромен Ролан — француски раскажувач, романописец, драматург, музиколог и борец за мир и демократија.
1892  Ернст Љубич — германско-американски режисер.
1905  Барнет Њуман — американски сликар.
1924  Лујџи Ноно — италијански композитор.
1934  Бранко Миљковиќ — српски и југословенски поет.
1945  Том Селек — американски глумец.
1965  Доминик Хашек — чешки хокеар.
1966  Ромарио — бразилски фудбалер и политичар.
1969  Саша Обрадовиќ — српски и југословенски кошаркар и тренер.
1976  Карстен Крон — холандски велосипедист.
1980  Иван Класниќ — хрватски фудбалер.
1981  Јордан Георгиевски — македонски фудбалер.
1985  Марк Гасол — шпански кошаркар.
1997  Јусуф Јазиџи — турски фудбалер.


Починале

1962  Фриц Крајзлер — австриско-американски композитор и виолинист.
1992  Иван Дојчинов — борец во Шпанската граѓанска војна, учесник на Првото заседание на АСНОМ, член на Главниот штаб на НОВ на Македонија и носител на „Партизанска споменица 1941“.
1992  Вили Диксон — американски блуз-музичар.
2005  Ефраим Кишон — израелски писател, сценарист и режисер.
2013  Буч Морис — американски џез-музичар.
2019  Џејмс Инграм — американски поп-пејач.


Настани

1889  Австроунгарскиот престолонаследник, надвојводата Франц Карл Јосиф Рудолф Хабсбург и неговата седумнаесетгодишна љубовница, баронесата Марија извршиле самоубиство во царската ловечка куќа во Маерлинг.
1944  На планината Кожуф генералштабот на НОВ и партизанските одреди на Македонија и Иницијативниот одбор за свикување на АСНОМ одржуваат советување. Одлучено е што поскоро да се изберат делегати од сите народни одбори од Македонија и да се забрза со подготовките за свикување на АСНОМ.
1945  Руска подморница го торпедирала и потопила германскиот брод „Вилхелм Густлов“, преполн со бегалци при што загинале над 9.000 лица. Тоа се смета за најголема поморска катастрофа во историјата.
1948  Во Њу Делхи е извршен атентат врз Махатма Ганди, водач на индиското ослободително движење.
1996  Како прилог на весникот „Вечер“ излегол првиот број на весникот „Занаетчија“, гласило на Здружението на занаетчиски и други самостојни стопанственици на град СкопјеСтопанска комора на Македонија.


Родени

133  Дидиј Јулијанримски цар.
1491  Франческо Марија Сфорца — син на Џан Галеацо Сфорца.
1781  Аделберт фон Шамисо — германски писател.
1830  Григор Прличев — македонски поет.
1848  Фердинанд Манлихер — австриски конструктор на оружје, изумител на Манлихерката.
1875  Климент Шапкарев — македонски револуционер.
1878  Дончо Лазаров — македонски револуционер.
1882  Франклин Делано Рузвелтамерикански претседател.
1883  Јарослав Хашек — чешки писател.
1894  Борис III — цар на Бугарија.
1909  Харалампие Поленаковиќ — еден од основоположниците на историјата на македонската книжевност.
1925  Даглас Енгелбарт — американски пронаоѓач.
1930  Џин Хекман — американски глумец.
1937  Ванеса Редгрејв — британска театарска и филмска глумица.
1937  Борис Спаски — руски и советски шахист, светски првак од 1969 до 1972 година.
1951  Фил Колинс — англиски рок и поп-музичар.
1954  Чак Свирскикошаркарски коментатор.
1954  Хусеин Хасанефендиќ — хрватски и југословенски рок-музичар, член на групата „Парни валјак“..
1956  Дарко Рундек — хрватски и југословенски рок-музичар, член на групата „Хаустор“.
1970  Васил Шишков — македонски глумец.
1974  Кристијан Бејл — англиски глумец.
1975  Жунињо — бразилски фудбалер.
1976  Ѓорѓи Христов — македонски фудбалер.
1981  Димитар Бербатов — бугарски фудбалер.
1981  Питер Крауч — англиски фудбалер.
1983  Влатко Грозданоски — македонски фудбалер.
1983  Стив Морабито — швајцарски велосипедист.
1985  Ричи Порт — австралиски велосипедист.
1987  Арда Туран — турски фудбалер.
1988  Рамунас Навардаускас — литвански велосипедист.
1989  Џакомо Ницоло — италијански велосипедист.
1995  Маркос Љоренте — шпански фудбалер.


Починале

1948  Махатма Ганди — водач на индиското ослободително движење.


Настани

1945  Со решение број 581 на Президиумот на АСНОМ е основан Македонскиот народен театар. Првата драмска претстава ја прикажа на 3 април истата година. Тоа беше драмската претстава „Платон Кречет“ од советскиот драматург Александар Корнејчук, а во режија на Димитар Костаров.
1958  САД го лансираа во орбитата околу Земјата, својот прв вештачки сателит „Експлорер 1“.
1994  Швајцарската Конфедерација и Кнежевството Лихтенштајн воспоставиле дипломатски односи со Република Македонија.
1994  Во Скопје е основано Друштвото на македонско-турско пријателство и соработка.


Родени

1624  Арнолд Гелинкс — фламански филозоф и следбеник на Декарт
1797  Франц Шуберт — австриски композитор, претставник на музичкиот романтизам.
1841  Лаза Костиќ — српски писател и преведувач, родоначалник на српската авангардна лирика.
1911  Баба Ванѓа — бугарска јасновитка.
1921  Марио Ланца — американски тенор.
1923  Норман Мајлер — американски писател.
1927  Ацо Караманов — македонски поет и борец во НОБ.
1937  Филип Глас — американски композитор.
1943  Ристо Василевски — македонски поет, есеист, критичар, преведувач.
1964  Џеф Ханеман — американски хеви-метал гитарист.
1965  Влада Стошиќ— српски фудбалер.
1969  Ивана — бугарска пејачка.
1981  Џастин Тимберлејк — американски поп-музичар и глумец.
1982  Елена Папаризу — грчка пејачка.
1983  Фабио Кваљарела — италијански фудбалер.
1984  Џереми Воринер — американски атлетичар.
1985  Каломира — грчка пејачка.
1997  Мелвин Ричардсон — француски ракометар.
2000  Хулиан Алварес — аргентински фудбалер.


Починале

1632  Јост Бирги — швајцарски часовничар и математичар.
1933  Џон Голсфорди — англиски писател.
1948  Махатма Ганди — индиски национален водач.
1973  Рагнар Фриш — норвешки економист, добитник на Нобеловата награда во 1969 година.
1979  Грант Грин — американски џез-музичар.
2007  Мухамед Џамал Калифа — саудиски претприемач и зет на Осама Бин Ладен.
2015  Удо Латек — германски фудбалер и тренер.


јануари - февруари - март - април - мај - јуни - јули - август - септември - октомври - ноември - декември

Начин на користење на предлошките во рубриката