Павле (принц на Грција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Павле
Принц на Грција
Pavlos, Crown Prince of Greece.jpg
СопружникМари Шантал
ДецаПринцеза Марија Олимпија
Принц Константин Алексиос
Принц Ахил Андреј
Принц Одисеј Кимон
Принц Аристид Ставрос
ДинастијаДинастија Шлезвиг-Холштајн-Сондербург-Гликсбург
ТаткоКонстантин II (Грција)Константин II
МајкаАна Марија

Павле, принцот на Грција и Данска (англиски: Paul; роден на 20 мај 1967) е најстариот син на Константин II, кралот на Елините[1] Доколку Константин некогаш биде вратен на грчкиот престол, принцот Павле би бил негов наследник како најголем машки потомок.

Принцот се школувал на Грчкиот колеџ во Лондон. Во текот на своето школување, тој подоцна бил обучен како еден британски воен офицер во Кралската воена академија. Во 1993 година дипломирал меѓународни односи, а во 1995 година станал магистер за надворешни работи.

На 1 јули 1995 година се оженил со Мари Шантал. Денеска тие живеат во Њујорк и имаат пет децаа:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The monarchy was initially abolished in 1973 by the Regime of the Colonels. Rather than reinstating the monarchy prior to holding a referendum, the new democratic government which replaced the regime left the republic in place, and accepted the Greek president as head of state until the referendum took place. The referendum opted not to reinstate the monarchy.