Алесандро Скарлати

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алесандро Скарлати
италијански барокен композитор
италијански барокен композитор
Основни податоци
Роден2 мај 1660
Сицилија, Италија
ПотеклоИталија
Починал24 октомври 1725
Неапол, Италија
Жанр(ови)барокна опера
Занимање/њакапелмајстор во Рим и Неапол

Алесандро Скарлати (2 мај 1660 - 24 октомври 1725) е италијански барокен композитор. Работел како капелмајстор во Рим и Неапол. Автор е на 115 опери од типот на италијанската „опера серија“ (сериозна опера), составени од последователно нижење на лирски арии и речитативи. Попознати дела: „Розуара“, „Пир и Деметриј“, „Митрадат Евпатор“ и др. Ја утврдува триделната арија да капо, го установува типот на италијанската оперска увертира, којашто се состои од три дела: брз, бавен, брз. Автор е на околу 700 кантати, 200 меси, 20 оратории и други музички творби. Татко е на двајца други композитори, Доменико Скарлати и Пјетро Филипо Скарлати.

Поврзано[уреди | уреди извор]