Прејди на содржината

Боб Рок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Боб Рок
Боб Рок како презентер на Џуно наградите (2009)
Животописни податоци
Родено имеРоберт Џенс Рок
Роден(а)19 април 1954
ПотеклоВинипег, Манитоба, Канада
ЖанровиРок, хеви метал, панк
ИнструментиГитара, бас, пијано
Период на активност1978–сѐ уште
СоработнициМеталика, Бон Џови, Мотли Кру, Аеросмит, Симпл План, Калт, Брајан Адамс

Боб Рокканадски музичар и продуцент кој соработувал со познатите хард рок групи како Металика, Мотли Кру, Бон Џови и Аеросмит.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The Canadian Press (3 октомври 2008). „Future hockey anthem down to the final five“. Toronto Star. Посетено на 2009-04-04.
  2. „Finalists named in Hockey Anthem Challenge“. CBC News. 9 октомври 2008. Посетено на 2009-04-04.