Стевица Ристиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стевица Ристиќ
Лични податоци
Полно име Стевица Ристиќ
Роден на 23 мај 1982.(1982-05-23)(41 г.)
Роден во Вршац, СР Србија, СФРЈ
Висина &100000000000001870000001,87 м
Позиција Напаѓач
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2001–2002 Јединство Вршац
2002–2003 Младост Лукиќево 27 (8)
2003–2006 Силекс 107 (84)
2007–2009 Џеонбук Хјундаи Моторс 35 (14)
2008–2009Поханг Стилерс (позајмица) 32 (13)
2010 Бунјодкор 17 (11)
2010–2011 Амкар Перм 23 (6)
2011–2013 Сувон Блувингс 61 (24)
2013 Шонан Белмаре 8 (1)
2014–2016 Џеонам Драгонс 84 (27)
2017 Темниќ
Репрезентација
2007-2011 Македонија 16 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Стевица Ристиќ (Вршац, 23 мај 1982) — српско-македонски поранешен професионален фудбалер на позицијата напаѓач. Тој бил член на македонската фудбалска репрезентација со 16 натпревари и еден постигнат гол[1]. Тој го зел македонското државјанство за да може да игра за Македонија.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Играл за Јединство Вршац во 2001/02 во третиот фудбалски ранг во СР Југославија, а потоа и со Младост Лукиќево во Втората лига на СР Југославија.[2] Потоа, тој се преселил во 2003 година во Македонија за да игра во Силекс од Кратово. Тој бил најдобриот напаѓач во Првата македонска фудбалска лига во првите три сезони со нив и неговата одлична форма му донела трансфер од 250.000 евра во Џеонбук Хјундаи Моторс во јужнокорејската К-лига. Неговата форма во неговата почетна сезона во К-Лигата му донела награди за играч на годината и наводно бил цел на азискиот првак од 2008 година, јапонскиот клуб Урава Ред Дајмондс, за шпекулирана сума од 1,725 милиони евра. Поханг Стилерс се согласиле за размена со нивниот играч Шин Кванг-Хун за две и пол години во 2008 година.

Во август 2010 година, Ристиќ потпишал тригодишен договор со рускиот премиерлигаш Амкар Перм.[3]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Тој одбрал да игра и го направи своето сениорско деби за Македонија во февруари 2007 година во пријателски натпревар против Албанија во кој веднаш постигнал гол и стекнал вкупно 17 натпревари, постигнувајќи 1 гол.[4]

Репрезентативни голови[уреди | уреди извор]

Results list Macedonia's goal tally first.
Датум Место на одржување Противник Резултат по голот Краен резултат Натпреварување
7 февруари 2007 Тирана, Албанија  Албанија 1-0 1-0 Пријателски натпревар

Личен живот[уреди | уреди извор]

Тој е оженет и има две деца. Неговата сопруга е Македонка.

Освоени титули[уреди | уреди извор]

Силекс
Поханг Стилер
Бунјодкор

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Профил на national-football-teams.com
  2. Stevica Ristić at srbijafudbal.com, посетено на 14 мај 2023 (на српски)
  3. "Амкар" подписал трёхлетний контракт с Ристичем. championat.com (руски). championat. 29 август 2010. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 14 мај 2023.
  4. „Player Database“. eu-football.info. Посетено на 14 мај 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]