Масакр кај Дабница (1925)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Масакрот кај Дабница)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За масакрот во прилепското село Дабница, извршен во 1942 година, видете Масакр кај Дабница, 1942

Масакрот кај Дабница е колеж врз месното население од страна на месните чети на ВМРО на Ванчо Михајлов. Настанот се случил на 18 мај 1925 година во пиринското село Дабница.[1]

Настан[уреди | уреди извор]

Масакрот е извршен во една куќа во селото Дабница, Неврокопско, Пиринска Македонија во 1925 година. Колежот е извршен врз македонското население од страна на месните чети на ВМРО на Ванчо Михајлов. Од селото повеќе од 300 лица биле насила одвлечени и три месеци, од април до јуни, биле подложени на крвави репресалии, пред очите на месните државни, административни и воени власти, а еден поголем дел од нив биле и убиени. Како последица на „жестоката инквизиција“, починале околу 200 души, а поголем број биле интернирани надвор од Пиринскиот дел на Македонија.[2]

Куќата во која се извршени колежите е претворена во музеј, но по падот на комунизмот во Бугарија во 1989 година, таа е во очајна состојба.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петър Галчин, „Политическите борби в Пиринския край 1923–1939“, София, 1989.
  2. Зоран Тодоровски, „ВМРО 1924– 1934“, Скопје, 1997.
  3. Първият крематориум в света, „Къщата на ужасите” в гърменското село Дъбница, се превърна в развалина и се руши под купища боклуци и отровна смрад Архивирано на 23 септември 2011 г., Струма, брой 4988. 19 септември 2008 (бугарски)