Википедија:На денешен ден/Архива/Ноември

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ова е Архивата на рубриката „На денешен ден...“

Истата има започнато да функционира на 25 јуни 2007.


јануари - февруари - март - април - мај - јуни - јули - август - септември - октомври - ноември - декември

Начин на користење на предлошките во рубриката


Денес е вторник, 21 мај 2024; часот е 16:40 (UTC)

Предлошка:Ноември 2024 Извор

Настани

1512  Таванот на Систинската капела во Ватикан, насликан со фрески од Микеланџело, за првпат ѝ е претставен на јавноста.
1755  Во катастрофалниот земјотрес проследен со цунами што го зафатија Лисабон загинаа 60.000 луѓе.
1943  Единици на бартаљонот „Мирче Ацев“ по двочасовни борби со германските единици и со балисти по вторпат го ослободуваат Кичево.
1946  Обединетите нации формираа Меѓународен фонд за помош на децата (УНИЦЕФ).
1952  Американците ја активираа првата пробна водородна бомба на островот Ениветок во Тихиот Океан.
1954  Во Алжир започнало востание против францускиот колонијализам, кое по 8 години резултирало со независност. По тој повод 1 ноември е прогласен за национален празник на Алжир.
1973  Од ранжирната станица Трубарево тргна првиот електричен воз во Македонија.
1981  Антигва и Барбуда добива независност од Велика Британија.
1993  Стапува во сила Мастришкиот договор, со што се создава Европската Унија.
1998  Создаден е Европскиот суд за човекови права.
2002  Македонското Собрание со 72 гласа „за“ и 28 „против“ ја избра новата Влада на Република Македонија, предводена од Бранко Црвенковски.


Родени

1339  Рудолф IV — војвода од Австрија.
1351  Леополд III — војвода од Австрија.
1549  Ана Австриска — сопруга на шпанскиот крал Филип II.
1757  Антонио Канова — италијански неокласицистички вајар (†1822)
1801  Винченцо Белинииталијански оперски композитор.
1813  Петар Петровиќ - Његошвладика, поет и владетел на Црна Гора.
1839  Ахмед Мухтар-паша — отомански Голем Везир.
1842  Стојан Новаковиќ — српски политичар и научник.
1871  Стивен Крејн — американски писател.
1880  Алфред Вегенер — германски метеоролог и геолог.
1886  Херман Брох — австриски писател.
1892  Александар Александрович Алехин — руски шаховски велемајстор и светски првак.
1902  Ојген Јохум — германски композитор.
1921  Владимир Ќосевски — македонски архитект и урбанист.
1923  Викторија де лос Анхелес — каталонска оперска пејачка.
1923  Гордон Диксон — канадски писател на научна фантастика.
1941  Дивна Лакинска — македонски андрагог.
1943  Алајдин Абази — македонски академик и универзитетски професор.
1946  Џанг Деѓанг — поранешен вицепремиер на Кина за економија.
1952  Бора Ѓорѓевиќ — српски и југословенски пејач, член на групата „Рибља чорба“.
1957  Сади Беџети — македонски универзитетски професор.
1972  Пол Диков — шкотски фудбалер.
1972  Тони Колет — австралиска глумица.
1973  Роберт Лукетиќ — австралиски филмски режисер.
1979  Милан Дудиќ — српски фудбалер.
1983  Јелена Томашевиќ — српска поп пејачка.
1983  Јоко Огура — јапонски модел.
1992  Филип Костиќ — српски фудбалер.


Починале

921  Ричард Бургундски — војвода од Бургундија.
955  Хенрик I Баварски — војвода од Баварија.
1391  Амадеус VII Савојски — гроф од Савоја.
1399  Јован V Британски — војвода од Британија.
1546  Јулио Романо — италијански уметник.
1642  Жан Николе — француски истражувач.
1804  Јохан Фридрих Гмелин — германски природонаучник.
1860  Александра Фјодоровна — руска царица.
1894  Александар III Александрович — руски цар.
1903  Теодор Момзен — германски историчар, правник и писател, добитник на Нобеловата награда за литература.
1907  Алфред Жари — француски драматург.
1922  Лима Барето — бразилски писател.
1966  Петар Радаковиќ — хрватски и југословенски фудбалер.
1972  Езра Паунд — американски поет.
1982  Кинг Видор — американски режисер.
1995  Васил Иљоски — македонски драмски писател.
2013  Владимир Светиев — македонски глумец.


Настани

676  Дон станал папа.
1570  Голем наплив од Северното Море ги разурнал бреговите од Холандија до Данска, при што загинале над 1000 лица.
1687  Од султанскиот престол на Отоманското Царство бил симнат Мехмед IV.
1789  Во Франција е национализиран голем дел од недвижниот имот на Католичката црква.
1795  Француска револуција: Почеток на Францускиот директорат.
1914  Русија му објавила војна на Отоманското Царство.
1936  Формирана е Канадската радиодифузна корпорација, национална радио и телевизија на Канада која постои и денес (СВС).
1936  Пуштен е во работа телевизискиот сервис на британската радиодифузна коропорација Би-би-си (ВВС). Телевизискиот канал, под името ВВС1 функционира до денес.
1943  Кај селото Раштани (кичевско) единици на батаљонот „Мирче Ацев“ воделе тешка борба со балистите. Поради големите загуби балистите се повлекуваат кон селото Зајас. Утредента партизаните го ослободуваат и Зајас.
1953  Пакистанскиот парламент ја прогласил државата за Исламска Република Пакистан.
1956  Унгарија објавува дека излегува од Варшавскиот пакт.
1965  Албанскиот водач Енвер Хоџа објавува дека неговата земја влегува во сојузнички односи со Кина.
1991  Вартоломеј I станал Вселенски патријарх.
1988  За првпат на семрежјето се појавил вирус.
1999  Црна Гора ја вовела германската марка за своја валута.
2004  Џорџ Буш по вторпат станал претседател на САД.


Родени

69 п.н.е.  Клеопатра — кралица на Египет од македонската династија Птолемаиди и негов последеен фараон.
1699  Жан Батист Симеон Шарден — француски сликар.
1755  Марија Антоанета — принцеза на Австрија и кралица на Франција и на Навара.
1795  Џејмс Полкпретседател на САД.
1815  Џорџ Бул — британски филозоф и математичар.
1844  Мехмед Vотомански султан.
1847  Жорж Сорел — француски филозоф, основач на синдикализмот.
1854  Исидор Гунсберг — британски шахист.
1865  Ворен Хардингпретседател на САД.
1906  Лукино Висконтииталијански филмски режисер и сценарист, еден од зачетниците на неореалистичката филмска школа.
1913  Берт Ланкастер — американски глумец
1923  Чезаре Рубини — италијански ватерполист, кошаркар и тренер.
1928  Владимир Беара — југословенски фудбалер и тренер.
1929  Ричард Тајлер — канадски физичар.
1932  Стојан Ристески — македонски научник, поет и раскажувач.
1938  Софија Грчкакралица на Шпанија.
1939  Енрико Албертози — италијански фудбалски голман.
1950  Љубомир Љубоевиќ — српски и југословенски шахист.
1954  Ведран Рожиќ — хрватски и југословенски фудбалер.
1959  Саид Ауита — марокански атлетичар.
1962  Трајко Вељаноскипретседател на Собранието на Република Македонија.
1967  Звонимир Солдо — хрватски фудбалер.
1974  Нели — американски рапер.
1976  Тјери Омејер — француски ракометар.
1989  Стеван Јоветиќ — црногорски фудбалер.
2000  Алфонсо Дејвис — канадски фудбалер.


Починале

1950  Џорџ Бернард Шо — британски писател, романописец, музички и драмски критичар.
1963  Нго Дин Дием — претседател на Јужен Виетнам.
1975  Пјер Паоло Пазолини — италијански режисер и писател.
1990  Панче Мировски — првиот лирски тенор на македонската оперска сцена.
1999  Митар Суботиќ — југословенски и српски рок-музичар.
2004  Тео ван Гог — холандски режисер.
2018  Рој Харгроув — американски џез-музичар.


Настани

1903  Со поддршка на САД, Панама прогласила независност од Колумбија. Претседателот на САД, Теодор Рузвелт не сакал да ѝ плати на Колумбија колку што барала за САД да изградат канал помеѓу Атлантскиот и Тихиот Океан. Следната година, во договор со новата влада на Панама, САД ја започнале изградбата на Панамскиот Канал.
1906  Германскиот психијатар Алојз Алцхајмер го објавил извештајот за болеста која подоцна била наречена по него.
1918  Во Падова, Италија, Австроунгарија војска потпиша капитулација, со што практично се распадна кралството Австроунгарија.
1944  На предлог на Поверенството за просвета, Президиумот на АСНОМ донел решение за отворање на гимназии во градовите: Скопје, Битола, Штип, Куманово, Прилеп, Струмица, Тетово, Велес и Охрид.
1944  Во селото Горно Врановци, е донесена одлука за основање на Школата за народни учители во Скопје.
1951  Со посебна уредба на владата на НР Македонија е формиран Отсекот за правни науки при Правно-економскиот факултет во Скопје. На 1 јули 1956 година, Отсекот за правни науки се одвоил како посебна високообразовна институција.
1965  Излегол првиот број на весникот на Општина Прилеп „Народен глас“.
1970  Салвадор Аљенде ја презел должноста претседател на Чиле, како прв марксист во западната полутопка, избран на слободни избори.
1992  Генералниот конзул на Сојузна Република Германија во Скопје, Ханс Лотар Штепан, преку Министерството за односи со странство, ја известил Владата на Република Македонија, дека позитивно го решила нејзиното барање за отворање на Генерален конзулат на РМ во Бон.
1993  Република Македонија добила статус на набљудувач во ГАТТ - Меѓународен договор за трговија и царински тарифи.
2004  Републиканецот Џорџ Буш, по вторпат е избран за претседател на САД. На должноста стапил на 20 јануари 2001 г.


Родени

1500  Бенвенуто Челини — италијански вајар, златар и сликар.
1749  Даниел Радерфорд — шкотски физичар и хемичар.
1801  Винченцо Белини — италијански композитор.
1901  Леополд III — крал на Белгија.
1901  Андре Малро — француски писател, теоретичар и министер за култура.
1936  Рој Емерсон — австралиски тенисер.
1945  Герд Милер — германски фудбалер.
1963  Ијан Рајт — англиски фудбалер.
1971  Унаи Емери — шпански фудбалер и тренер.
1979  Пабло Ајмар — аргентински фудбалер.
1986  Максим Буе — француски велосипедист.
2000  Сержињо Дест — американски фудбалер.


Починале

1954  Анри Матис — француски сликар и вајар.
1988  Круме Кепески — македонски педагог, лингвист, преведувач, собирач на македонски народни умотворби, граматичар, автор на првата македонска граматика.
1989  Никола Солдатов — познат македонски новинар.
1995  Бојан Адамич - словенечки композитор.
2007  Александар Дедјушко — руски глумец.
2010  Виктор Черномирдинпремиер на Русија.
2018  Сондра Локе — американска глумица.


Настани

1814  Прогласен е норвешкиот устав, со кој оваа земја стана независно кралство, поврзано со Шведска само преку личен сојуз.
1893  (23 октомври по стариот календар) Во Солун, со учество на истакнатите македонски револуционери Даме Груев, Петар Поп Арсов, д-р Христо Татарчев, Иван Хаџи Николов, Антон Димитров и Христо Батанџиев, формирана е Внатрешната македонска револуционерна организација (ВМРО). Најголемо дело на Организацијата беше Илинденското востание во 1903 година. На Рилскиот конгрес организацијата го доби називот Внатрешна македонско-одринска револуционерна организација (ВМОРО). Покрај споменатите македонски револуцонери, носители на организацијата беа Гоце Делчев, Ѓорче Петров, Пере Тошев, Димо Хаџи Димов, Јане Сандански, Никола Карев и многу други револуционери.
1944  Единиците на НОВ на Македонија по борбите што ги водеа на приодите кон Битола го ослободија градот.
2004  САД ја признаа Република Македонија под уставното име.


Родени

1575  Гвидо Ренииталијански сликар.
1840  Огист Роден — француски вајар.
1905  Драгутин Тадијановиќ — хрватски поет.
1929  Мира Бањац — српска и југословенска театарска и филмска глумица.
1953  Марина Туцаковиќ — српска авторка на текстови за песни.
1956  Џордан Рудесклавијатурист на американската група Dream Theater.
1959  Дејан Цукиќ — српски и југословенски рок-пејач.
1972  Луис Фиго — португалски фудбалер.
1975  Едуард Кокшаров — руски ракометар.
1978  Горка Вердуго — шпански велосипедист.
1992  Карлос Верона — шпански велосипедист.
1998  Ашраф Хакими — марокански фудбалер.
2001  Максим Мухин — руски фудбалер.


Починале

1847  Феликс Манделсон - Бартолди — германски композитор, пијанист и диригент.
1994  Сем Френсис — американски сликар.
1994  Фред Смит — американски рок-музичар.


Настани

1492  Морепловецот Кристофер Колумбо во својот дневник запишал дека пронашол „едно вкусно растение од кое живеат луѓето“. Тоа беше прв пишан документ во кој се спомнува пченката.
1630  Со мирот во Мадрид заврши Англиско-шпанската војна. Претходно Армијата на Шпанија која во оваа земја се бореше со Австрија против Англија, Франција и Холандија, беше поразена на море и на копно.
1854  Се одиграла Битката кај Инкерман во Кримската војна
1911  Италија ги анектирала турските покраини Триполитанија и Киренајка (во денешна Либија), како и островот Родос.
1912  Вудро Вилсон бил избран за претседател на САД, како единствен претседател во историјата на САД кој на изборите победил двајца поранешни претседатели — Вилијам Тафт и Теодор Рузвелт.
1914  Франција и Велика Британија ѝ објавиле војна на Турција.
1940  Демократот Франклин Рузвелт го победил на изборите републиканецот Вендел Вилки и по третпат бил избран за претседател на САД.
1956  Британските падобранци се спуштиле во Порт Саид за време на тројната британско-француско-израелска агресија врз Египет за контрола на Суецкиот Канал. Со енергична акција на Обединетите нации и САД, агресијата била запрена, но оставила политички последици врз целиот регион и врз светот.
1968  Во МНТ била одржана премиерата на оператаЦар Самуил“ на композиторот Кирил Македонски.
1969  САД го лансираа првиот вселенски брод „Маринер-3“ во правец кон Марс. Поради некои технички грешки мисијата претрпе неупсех.
1992  Демократскиот кандидат, гувернерот од Арканзас, Бил Клинтон убедливо победил на претседателските избори дури во 40 држави на САД.
2009  Садам Хусеин е осуден на смрт.
2008  Барак Обама станал претседател на САД.


Родени

1494  Ханс Закс — германски поет, мајстор-пејач, драматург и деец на реформацијата.
1615  Ибрахим Iотомански султан.
1701  Пјетро ЛонгиВенецијански сликар (п. 1785.)
1831  Џемс Клерк Максвел — британски физичар.
1854  Пол Сабатје — француски хемичар и нобеловец (п. 1941.)
1912  Александар Гаревски — македонски градежен инженер.
1913  Вивиен Ли — англиска филмска и театарска глумица.
1929  Бора Тодоровиќ — српски и југословенски глумец.
1929  Ленарт Јохансон — шведски фудбалски администратор, поранешен претседател на УЕФА.
1931  Бранко Гапо — македонски филмски режисер.
1931  Милчо Ристов — македонски академик.
1936  Иван Стамболиќ — српски политичар.
1936  Уве Зелер — германски фудбалер.
1938  Радивој Кораќ — српски и југословенски кошаркар.
1941  Арт Гарфанкел — американски музичар.
1943  Сем Шепард — американски глумец, драматург и режисер.
1946  Грем Парсонс — американски рок-музичар.
1952  Олег Блохин — украински и советски фудбалер.
1952  Бил Волтон — американски кошаркар.
1959  Мирче Клечкароски — македонски поет.
1959  Брајан Адамс — канадски рок-музичар и фотограф.
1963  Тејтум О'Нил — американска глумица.
1971  Џони Гринвуд — британски рок-музичар, член на групата „Рејдиохед“ ([[Radiohead).
1987  Бен Свифт — британски велосипедист.
1992  Магомед Оздоев — руски фудбалер.
1992  Марко Верати — италијански фудбалер.
1997  Андреј Мостовој — руски фудбалер.
1998  Такехиро Томијасу — јапонски фудбалер.


Починале

1515  Мариото АлбертинелиИталијански сликар.
1879  Џејмс Кларк Максвел — шкотски физичар и математичар кој важи за најголемиот теориски физичар на XIX век.
1982  Жак Тати — француски филмски глумец и режисер.
1980  Бане Андреев — активист на комунистичкото, работничкото и студентското движење во Југославија и Македонија.
1992  Арпад Ело — унгарско-американски физичар, статистичар и шаховски мајстор.
1994  Милан Младеновиќ — српски и југословенски рок-музичар, член на групата „Екатерина Велика
2007  Нилс Лидолм — шведски фудбалер.


Настани

355  Констанциј II го прогласил Јулијан Отпадникот за цар на Рим.
1315  Данте Алигиери е осуден на смрт.
1512  Фернандо Магелан пристигнал на Молучките Острови.
1860  Абрахам Линколн станал претседател на САД.
1942  Во селото Битуше, Гостиварско, проработи првата партизанска печатница во Македонија „Гоце Делчев“.
1943  Втора светска војна: Советската армија го ослободил градот Киев.
1944  Ослободени се градовите: Радовиш, Дојран и Валандово.
1984  Роналд Реган повторно е избран за претседател на САД.
1996  Хрватска била примена во Советот на Европа.


Родени

1479  Јована I Кастиљска — кралица на Кастиља и Леон.
1494  Сулејман Величествениот — отомански султан.
1661  Карлос II — крал на Шпанија.
1787  Вук Стефановиќ Караџиќ — реформатор на српскиот литературен јазик.
1814  Адолф Сакс — белгиски призводител на дувачки инструменти.
1880  Роберт Музил — австриски писател.
1909  Трајко Прокопиев — македонски композитор и диригент.
1921  Јован Кокаловски — македонски поет, новинар и публицист.
1923  Антоние Исаковиќ — српски и југословенски писател.
1932  Предраг Гојковиќ - Цуне — српски фолк-пејач.
1937  Владимир Дурковиќ — српски и југословенски фудбалер.
1939  Јордан Добревски — македонски писател за деца и драмски автор.
1946  Сали Филд — американска глумица.
1948  Роберт Хибнер — германски шахист.
1950  Енвер Хаџиабдиќ — босански и југословенски фудбалер.
1953  Жељко Јерков — југословенски и хрватски кошаркар.
1955  Пол Ромер — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 2018 година.
1959 Златко Жоглев - универзитетски професор и писател.
1970  Итан Хок — американски глумец.
1979  Ламар Одом — американски кошаркар.
1979  Алесандро Балан — италијански велосипедист.
1986  Томас де Гент — белгиски велосипедист.
1987  Ана Ивановиќсрпска тенисерка.
1988  Ема Стоун — американска глумица.
1995  Андре Силва — португалски фудбалер.


Починале

1032  Јован XIX — римски папа.
1406  Инокентиј VII — римски папа.
1632  Густав II Адолф — шведски крал.
1836  Шарл X — француски крал.
1836  Карел Хинек Маха — чешки поет.
1893  Петар Илич Чајковски — руски композитор и еден од најголемите симфоничари на XIX век.
1915  Христо Чернопеев — бугарски офицер, учесник во македонското револуционерно движење.
1933  Андреј Љапчев — премиер на Бугарија.
1989  Владимир Хоровиц — американски пијанист.
1996  Драган Кресоја — српски и југословенски режисер.
2021  Маринко Роквиќ — српски фолк-пејач.


Настани

680  Започнал Шестиот вселенски собор во Цариград. Главна одлука на соборот, кој траел до 16 септември 681. година, била дека Исус има двојна природа — човечка и божја, и со тоа биле побиени и прогласени за ерес тврдењата на монотелитите дека има само божја природа.
1665  Започнал да излегува најстариот опстанат весник, „Лондон газет“.
1917  (23 октомври по стариот календар) Во Петроград избувна социјалистичката револуција во Русија, подоцна наречена Октомвриска револуција.
1944  НОВ: Ослободен е Охрид
1995  Во хотелот „Мармора“ во Истанбул беше потпишан договор за формирање мешовит македонско-турски деловен совет. Советот е формиран со цел да ги разрешува сите пречки во трговската соработка меѓу Република Македонија и Република Турција.
2004  Во Република Македонија се одржа неуспешен референдум за отфрлање на предложената територијална организација на државата.


Родени

630  Констанс II Ираклијвизантиски цар.
1787  Вук Стефановиќ Караџиќ — реформатор на српскиот јазик и азбука.
1810  Фриц Ројтер — писател на долногермански јазик.
1811  Карел Јаромир Ербен — чешки писател и историчар.
1829  Марко Цепенков — македонски преродбеник и собирач на народни умотворби.
1867  Марија Склодовска - Кири — полско-француска хемичарка и физичарка.
1879  Лав Троцки — руски револуционер.
1885  Френк Најт — американски економист.
1888  Венката Раман — индиски физичар.
1903  Конрад Лоренц — австриски зоолог.
1913  Албер Ками — француски писател.
1943  Мајкл Спенс — американски економист.
1943  Џони Мичел — канадска музичарка и сликарка.
1944  Лујџи Рива — италијански фудбалер.
1949  Гијом Фај — француски писател и мислител на десницата.
1950  Владислав Богичевиќ — српски и југословенски фудбалер.
1976  Алберто Ентрериос — шпански ракометар.
1978  Рио Фердинанд — англиски фудбалер.
1984  Лана Јурчевиќ — хрватска пејачка.
1990  Давид де Хеја — шпански фудбалер.


Починале

644  Омар ибн ел-Хатаб — вториот калиф на исламот.
1550  Џон Арасон — последниот римокатолички епископ на Исланд.
1817  Жан Андре Делик — швајцарски геолог и метеоролог.
1850  Феликс Арвер — француски поет и драматург.
1878  Абрам Рабинович — советски шахист.
1980  Стив Меквин — американски глумец.
1992  Александар Дубчек — словачки политичар (р. 1921)
2011  Џо Фрејзер — американски боксер.


Настани

392  Византискиот цар Теодосиј I го воведува христијанството како официјална религија на Византија.
1620  Триесетгодишна војна: Битка на Бела Планина и решителна победа на Светото Римско Царство.
1793  Во Париз француската револуционерна власт го отворила Лувр за јавноста како музеј.
1889  Монтана станала 41-ва држава на САД.
1895  Експериментирајќи со електрицитет, Вилхелм Рентген ги открил икс-зраците.
1932  Франклин Делано Рузвелт е избран за претседател на САД.
1941  Основана е Комунистичката партија на Албанија.
1944  НОВ: Ослободени се Штип, Неготино и Струга.
1960  Џон Ф. Кенеди е избран за претседател на САД.
1977  Грчкиот археолог Манолис Андроникос тврди дека го открил гробот на Филип II Македонски во Кутлеш, Берско, Егејска Македонија.
1995  Француската десничарска влада неочекувано поднесе оставка, но претседателот Жак Ширак побара од премиерот Ален Жипе, да остане на функцијата и да го формира новиот кабинет.
1995  Република Македонија официјално стана 38-ма членка на Советот на Европа.
2016  Доналд Трамп е избран за претседател на САД.


Родени

30  Нерваримски цар.
1622  Карл Xкрал на Шведска.
1656  Едмонд Халеј — англиски астроном, геофизичар, математичар и физичар.
1837  Илија Чавчаваѕе — грузиски писател, поет и новинар.
1848  Готлоб Фреге — германски математичар.
1868  Феликс Хаусдорф — германски математичар.
1875  Милан Матов — македонски револуционер.
1878  Димитрија Чуповски — организатор и афирматор на македонската национална мисла.
1878  Димитар Влахов — македонски револуционерполитичар и публицист.
1900  Маргарет Мичел — американска писателка.
1906  Михаило Апостолски — македонски академикнароден херој и генерал-полковник.
1920  Божидар Видоески — македонски писател, македонист, јазичар и член на МАНУ.
1922  Адемир — бразилски фудбалер.
1935  Ален Делон — француски глумец и режисер.
1937  Драгослав Шекуларац — српски и југословенски фудбалер.
1938  Миња Субота — српски композитор, музичар и забавувач.
1942  Сандро Мацола — италијански фудбалер.
1942  Стив Милерамерикански блуз-музичар.
1946  Станислав Караси — српски и југословенски фудбалер.
1946  Гус Хидинк — холандски фудбалер и тренер.
1958  Дон Бајрон — американски џез-музичар.
1977  Јусуп Абдусаломов — таџикистански борач.
1980  Луис Фабијано — бразилски фудбалер.
1983  Бланка Влашиќ — хрватска атлетичарка.
1983  Павел Погребњак — руски фудбалер.
1991  Никола Калиниќ — српски кошаркар.
1996  Рјоју Кобајаши — јапонски скокач на скии.


Починале

618  Адеодат Iримски папа.
955  Агапит II — римски папа.
1719  Мишел Рол — француски математичар.
1226  Луј VIII — француски крал.
1647  Џон Милтон — англиски поет.
1890  Сесар Франк — француски композитор.
1945  Атанас Лозанчев — македонски револуционер.
1953  Иван Бунин — руски писател.
1999  Леон Штукељ — југословенски гимнастичар.
2011  Валентин Иванов — руски и советски фудбалер.


Настани

1494  Семејството Медичи завладеало со Фиренца.
1799  Во Франција се случува државниот „Преврат на 18 бример“ предводен од Наполеон Бонапарт.
1918  Во Берлин, по побуната на воената морнарица и работничкиот штрајк, царот Вилхелм II абдицирал. Тоа бил крајот на Германското Царство и почеток на Вајмарската Република. Власта ја презел водачот на социјалдемократите Фридрих Еберт.
1921  Ајнштајн ја добил Нобеловата награда за физика за неговата работа на фотоелектричниот ефект.
1938  Кристална ноќ во Германија: нацистите убиле 92 Евреи, a 25-30.000 биле одведени во концентрациони логори. Започнала физичката ликвидација на Евреите.
1944  НОВ: Ослободен е Велес.
1971  Народна Република Кина е примена во членството на Обединетите Нации.
1985  Советскиот шаховски велемајстор Гари Каспаров во 23 година од животот стана најмлад светски првак во историјата на шахот, по победата над Анатолиј Карпов.
1989  Демократска Република Германија (Источна) ја отвори својата граница кон Сојузна Република Германија „падна“ Берлинскиот ѕид.
1993  На конференцијата на Организацијата за храна и земјоделство (ФАО), во Рим, се изврши гласањето за нов генерален директор, а приемот на Република Македонија во ФАО предизвика големо интересирање.
1993  Војската на босанските хрвати, по неколкудневно бомбардирање, го урнала Стариот мост во Мостар, изграден во 1566 г.


Родени

1389  Изабела Валоа — сопруга на Ричард II.
1818  Иван Тургењев — руски писател († 1883)
1841  Едвард VIIкрал на Обединетото Кралство.
1855  Александрос Зајмис — грчки премиер.
1885  Велимир Хлебников — руски поет.
1888  Жан Моне — француски политичар.
1902  Митрофан Неделин — советски генерал.
1914  Хеди Ламар — австриско-американска глумица († 2000)
1922  Имре Лакатош — унгарски филозоф.
1929  Имре Кертес — унгарски писател.
1932  Јордан Костадинов — прв претседател на ОМО Илинден.
1934  Карл Саган — американски астроном († 1996)
1936  Михаил Таљ — советски шахист († 1992)
1945  Валериј Сердјуков — гувернер на Ленинградската област.
1950  Алдо Климан — книжевник, критичар, публицист и собирач на македонски и хрватски старини.
1953  Мерима Његомир — српска фолк-пејачка.
1955  Биља Крстиќ — српска пејачка.
1960  Андреас Бреме — германски фудбалер.
1972  Ерик Дејн — американски глумец.
1974  Алесандро дел Пјеро — италијански фудбалер.


Починале

959  Константин VII Порфирогенит — византиски цар.
1623  Вилијам Кемден — англиски историчар.
1778  Џовани Батиста Пиранезииталијански уметник (графичар)
1923  Димитар Ацев — македонски комунист.
1970  Шарл де Гол — француски генерал и државник.
1972  Елисие Поповски — делегат на Првото заседание на АСНОМ.
1918  Гијом Аполинер — француско-италијански писател.
1991  Ив Монтан — француски глумец.
1992  Александар Дубчек — чехословачки политичар.
1997  Хеленио Херера — аргентински фудбалер и тренер.


Настани

1444  Во Битката кај Варна, крстоносците доживеале голем пораз од страна на Османлиите.
1605  Улис Алдрованди, италијански научник
1871  Хенри Мортон Стенли го пронаоѓа исчезнатиот истражувач и мисионер, Д-р Дејвид Ливингстон во близината на езерото Тангањика (тогаш ја изговорил позната реченица: Доктор Ливингстон, претпоставувам?)
1926  Хирохито станува цар на Јапонија
1944  Во Прилеп било основано Здружението на ликовните уметници при што за прв претседател бил избран Никола Мартиновски.
1961  Сталинград бил преименуван во Волгоград.
1994  Во Брисел е отворена светската изложба на пронајдоци, истражување и индустриски иновации „Еурека 94“, на која Македонија за првпат беше самостојно претставена. На изложбата учествуваа 32 земји со околу 1.200 пронајдоци. Македонија беше претставена преку законот за заштита на индустриската сопственост.


Родени

1483  Мартин Лутер — основач на протестантството и водач на реформацијата во Германија.
1668  Франсоа Купрен — француски композитор.
1697  Вилијам Хогартанглиски сликар.
1759  Фридрих Шилер — германски поет и писател.
1887  Арнолд Цвајг — германски писател.
1888  Андреј Туполев — руски и советски авиоконструктор.
1919  Михаил Калашников — творец на автоматката пушка АК-47, наречена „калашников“.
1902  Завиш Каландра — чешки историчар и теоретичар на литературата.
1925  Ричард Бартон — велшки глумец.
1928  Енио Мориконе — италијански композитор.
1931  Тома Прошев — македонски композитор.
1942  Михаил Левенски — македонски писател.
1932  Пол Блеј — канадско-американски џез-пијанист.
1942  Роберт Енгл — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 2003 година.
1946  Драган Мутибариќ — српски фудбалер.
1954  Хуанито — шпански фудбалер.
1958  Шазим Мехмети — македонски поет, сликар и публицист.
1963  Мајк Пауел — американски атлетичар.
1965  Еди Ирвајн — британски возач на Формула 1.
1969  Јенс Леман — германски фудбалски голман.
1969  Фаустино Асприлја — колумбиски фудбалер.
1969  Елен Помпео — американска глумица.
1973  Патрик Бергер — чешки фудбалер.
1982  Аметс Чурука — шпански велосипедист.
1985  Александар Коларов — српски фудбалер.
1994  Андре Де Грас — канадски атлетичар.
1994  Кан Ајхан — турски фудбалер.
1999  Жоао Феликс — португалски фудбалер.
1999  Арманд Дуплантис — шведски атлетичар.
2002  Едуардо Камавинга — француски фудбалер.


Починале

461  Лав IIIIримски папа.
1241  Целестин IV — римски папа.
1444  Владислав III — крал на Полска.
1549  Павле III — римски папа.
1796  Катарина II Алексеевна — руска царица, наречена Катарина Велика.
1891  Артур Рембо — француски поет.
1907  Лазар Маџаров — македонски револуционер.
1938  Мустафа Кемал, наречен „Ататурк“ — турски државотворец, наречен „татко на Турците“.
1944  Миклош Радноти — унгарски поет.
1965  Алдо Нади — италијански мечувалец.
1968  Јован Бошковски — македонски писател, филмски критичар, преведувач и сценарист.
1982  Леонид Брежнев — советски државник.
2001  Кен Киси — американски писател.
2003  Ханан Банана — прв претседател на Зимбабве.
2006  Вера Ацева — македонска партизанка, борец во НОБ и народен херој на Југославија.
2007  Норман Мајлер — американски писател.
2010  Дино де Лаурентис — италијански филмски продуцент.
2011  Петар Краљ — српски и југословенски глумец.


Настани

1675  Готфрид Лајбниц за првпат применил интегрално сметање за да ја пресмета површината под кривата y = x. Но бидејќи не ги објавил своите идеи сѐ до 1684, некои сметаат дека ги присвоил од Њутн.
1855  Токио го зафатил катастрофален земјотрес во кој загинале 106.000 луѓе.
1887  Погубени се анархистите наречени „Хејмаркетски маченици“: Огаст Спајс, Алберт Парсонс, Адолф Фишер и Џорџ Енгел.
1889  Вашингтон е примен како 42. сојузна држава на САД.
1918  Јозеф Пилсудски влегува во Варшава и Полска повторно станува независна држава.
1943  Во селото Сливово, Охридско, формирана е Првата македонско-косовска ударна бригада. Таа била формирана од баталјонот „Мирче Ацев“, Кичевскиот баталјон, Првиот косовски баталјон „Рамиз Садику“, Вториот косовски баталјон „Борис Вукмировиќ“ и од четата на придружните баталјони на Главниот штаб на Македонија. При формирањето, бригадата имала 700 борци и го добила називот ударна.
1944  Втора светска војна: Ослободено е Куманово.
1944  Во центарот на Гостивар албанските балисти стрелале шестмина македонски приврзаници на народно-ослободителното движење: Киро Ристовски - Дрнц, Васил Пејчиновски, Баренко Георгиевски, Изре Зафировски, Сократ Павловски и Павле Петрески.
1963  Во Скопје излегол првиот број на дневниот весник „Вечер“.
1965  Белото малцинство ја прогласило Родезија за независна држава.
1973  На 101-от километар на патот Каиро - Суец, потпишана е спогодбата за прекин на огнот меѓу Израел и Египет. На тој начин официјално завршиле воените операции во „Октомвриската војна“ на Блискиот Исток.
1990  Во Социјалистичка Република Македонија се одржале првите слободни повеќепартиски избори.
1995  Во Брисел, шеснаесетте земји членки на НАТО му дадоа „зелено светло“ на предлогот на Политичкиот комитет Република Македонија да биде 27. потписничка на програмата „Партнерство за мир“.
2006  Во Малме, Шведска, е устоличен Владиката Пимен, осми по ред член на Синодот на МПЦ, на кого му е доделена Европската епархија.


Родени

1821  Фјодор Михајлович Достоевски — руски писател.
1855  Стеван Сремац — српски писател.
1869  Виторио Емануеле III — последниот италијански крал.
1898  Рене Клер — француски филмски режисер.
1915  Ана Шварц — американска економистка.
1919  Ѓоце Стојчевски - Амбарче — народен херој на Македонија.
1922  Курт Вонегат — американски писател.
1928  Неџати Зекерија — македонски писател.
1935  Биби Андерсон — шведска глумица.
1939  Милка Зафирова — македонски градежен инженер.
1945  Даниел Ортега — претседател на Никарагва.
1962  Деми Мур — американска глумица.
1974  Леонардо ди Каприо — американски глумец.
1980  Раде Врчаковски-Врчак — македонски пејач.
1981  Јадранка Барјактаровиќ — црногорска пејачка.
1982  Асафа Пауел — јамајски атлетичар.
1983  Филип Лам — германски фудбалер.
1986  Милена Вучиќ — црногорска пејачка.
1990  Том Димулен — холандски велосипедист.
1990  Џорџињо Вајналдум — холандски фудбалер.


Починале

405  Арзакиј Цариградскицариградски партијарх.
1331  Стефан Дечански — крал на Србија.
1855  Серен Кјеркегор — дански филозоф.
1884  Алфред Брем — германски природонаучник и зоолог.
1972  Бери Оуклиамерикански блуз-музичар.
1990  Јанис Рицос — грчки поет.
2004  Јасер Арафат — палестински политичар.
2005  Питер Дракер — американски експерт по менаџмент.
2015  Фил Тејлор — англиски рок-музичар, гитарист на групата „Моторхед“.


Настани

1933  Хитлеровата Националсоцијалистичка германска работничка партија доаѓа на власт во Германија со мнозинска победа во собранието.
1941  Советските вооружени сили го запреа надоаѓањето на нацистичките сили кон Москва.
1992  Во Берлин започна судењето на поранешниот претседател на Источна Германија, Ерих Хонекер. На најспектакуларниот судски процес во Германија, Хонекер одговараше за убиство на 12 бегалци. На клупата на обвинетите се најдоа и шест поранешни членови на Министерството за национална одбрана.
2001  Тројца припадници на специјалната единица на македонската полиција „Лавови" загинаа, а повеќе се ранети во близина на тетовското село Требош.


Родени

1547  Клаудија Валоа — француска принцеза.
1651  Сор Хуана Инес де ла Крус — латиноамериканска калуѓерка, поетеса, композиторка и филозофка († 1695).
1833  Александар Бородин — руски композитор и хемичар (п. 1887.)
1840  Огист Роден — француски вајар (п. 1917.)
1866  Сун Јат Сен — кинески политичар.
1898  Леон Штукељ — југословенски гимнастичар.
1919  Франце Штиглиц — словенечки и југословенски режисер.
1929  Михаел Енде — германски писател.
1929  Грејс Кели — американска глумица и кнегиња на Монако.
1933  Борислав Ивков — српски шахист.
1934  Вава — бразилски фудбалер.
1934  Леонид Штајн — украински шахист.
1945  Нил Јанг — американски рок-музичар.
1948  Хасан Руханипретседател на Иран.
1953  Василис Карас — грчки пејач.
1954  Франо Ласиќ — хрватски глумец и пејач.
1961  Енцо Франческоли — уругвајски фудбалер.
1961  Надја Команечи — романска гимнастичарка.
1962  Брикс Смит — американска рок-музичарка.
1968  Ирина Привалова — руска атлетичарка.
1972  Пабло Зарницки — аргентински шахист.
1973  Ибрахим Ба — сенегалско-француски фудбалер.
1974  Дарио Шимиќ — хрватски фудбалер.
1975  Алесандро Бириндели — италијански фудбалер.
1976  Мауро Каморанези — италијански фудбалер.
1979  Мунтазар ал Зејди — ирачки новинар.
1980  Рајан Гослинг — канадски глумец.
1986  Игнацио Абате — италијански фудбалер.
1988  Расел Вестбрук — американски кошаркар.
1990  Флоран Маноду — француски пливач.
1995  Томас Лемар — француки фудбалер.
1998  Жил Кунде — француски фудбалер.


Починале

607  Бонифациј IIIримски папа.
1035  Кнут Велики — дански крал.
1252  Бланка Кастиљска — кралица на Франција.
1693  Марија ван Остервејк — холандска барокна сликарка.
1903  Камиј Писаро — француски сликар.
1916  Персивал Лоуел — американски астроном.
1936  Стефан Грабињски — полски писател.
1951  Константин Библ — чешки поет.
1955  Тин Уевиќхрватски поет.
1973  Иван Точко — македонски писател и новинар.
1981  Херман Пилник — аргентински шахист.
1981  Вилијам Холден — американски глумец.
1989  Божидар Јакац — словенечки сликар.
1989  Долорес Ибарури - Ла Пасионарија — шпанска револуционерка.
1988  Јаника Балаж — југословенски музичар.
1994  Вилма Рудолф — американска атлетичарка.
2003  Тони Томпсон — американски поп-музичар.
2008  Мич Мичел — англиски тапанар, член на групата „Џими Хенрикс експириенс“ (The Jimmi Hendrix Experience).
2018  Стен Ли — американски автор на стрипови.


Настани

1944  НОВ: Ослободено е Скопје
1945  Францускиот генерал Шарл де Гол е избран од 555 пратеници за претседател на привремената влада на Франција. Во новата коалициска влада, влегуваат и петмина комунисти.
1970  Во катастрофално невреме во Бангладеш загинале 300.000 луѓе.
1994  Швеѓаните на референдум одлучиле дека нивната земја може да се приклучи на Европската унија.
1997  Петнаесет земји меѓу кои и Република Македонија, ја потпишаа Европската конвенција за националностите.
2006  Европската Унија одобри преговори за визни олеснувања за Западен Балкан.


Родени

354  Августин Хипонски — христијански филозоф.
1312  Едвард IIIкрал на Англија.
1813  Петар Петровиќ - Његошвладика и владетел на Црна Гора.
1818  Михаил Катков — руски публицист.
1834  Николај Столетов — руски офицер.
1850  Роберт Луис Стивенсон — англиски писател.
1882  Добри Даскалов — македонски револуционер и војвода.
1884  Добри Даскалов — македонски револуционер.
1899  Хуанг Сјенфан — кинески историчар и антрополог.
1915  Станко Липшаоперски пејач.
1922  Климе Стојоски — македонски партизан.
1943  Роберто Бонинсења — италијански фудбалер.
1957  Стивен Бекстер — британски писател.
1959  Хари Костовпремиер на Македонија.
1956  Светлана Мугоша — југословенска ракометарка.
1965  Владимир Трајковски — претседател на Македонското научно здружение за аутизам.
1969  Џерард Батлер — шкотски глумец.
1980  Лауренс тен Дам — холандски велосипедист.
1982  Куми Кода — јапонска пејачка.
1985  Андреа Пенезиќ — хрватска ракометарка.
1991  Џефри Брума — холандски фудбалер.
1994  Висар Муслиу — македонски фудбалер.
2002  Ема Радукану — британска тенисерка.


Починале

565  Јустинијан Iвизантиски цар.
867  Никола Iримски папа.
1093  Малколм III — шкотски крал.
1143  Фулк Ерусалимски — крал на Ерусалим.
1357  Иван II Московскикнез на Московското Кнежевство и голем кнез на Владимирско-суздаљското Кнежевство.
1868  Џоакино Росини — италијански композитор.
1981  Винсент Фереира Пастиња — мајстор по афро-бразилската боречка вештина Капуера.
1903  Камиј Писаро — француски сликар.
1912  Јоаким IIIцариградски патријарх.
1974  Виторио де Сикаиталијански режисер и артист.
2002  Хуан Алберто Скјафино — италијанско-уругвајски фудбалер.
2004  Ол Дрти Бастард — американски рапер и музички продуцент.
2020  Киќо Слабинац — хрватски поп-пејач.


Настани

1944  Група македонски артисти организирани во полупрофесионалниот ансамбл „Кочо Рацин“ во Битола, на македонски јазик ја одиграле едночинката „Ѓоре Магаревски“, од современиот македонски писател Владо Малески. Со тоа било означено раѓањето на Народниот театар во Битола и раѓањето на драмската уметност во Македонија.


Родени

1650  Вилијам IIIкрал на Англија.
1719  Леополд Моцарт — австриски композитор.
1765  Роберт Фултон — американски инженер и пронаоѓач.
1838  Август Шеноа — хрватски писател.
1840  Клод Моне — француски сликар, еден од основачите на импресионизмот.
1863  Лео Бакеланд — белгиски хемичар, кој го открил бакелитот.
1889  Џавахарлал Нехру — индиски државник, еден од основачите на политиката на неврзувањето.
1901  Цирил Боуда — чешки сликар.
1922  Бутрос Бутрос Гали — египетски политичар и поранешен Генерален секретар на ООН.
1935  Хусеин I — крал на Јордан.
1941  Филип Симоновски — македонски новинар, уредник и публицист во „Нова Македонија“.
1946  Денко Малески — прв министер за надворешни работи на Македонија.
1984  Марија Шерифовиќ — српска пејачка.
1985  Томас Вермален — белгиски фудбалер.
1984  Винченцо Нибали — италијански велосипедист.
1993  Самуел Умтити — француски фудбалер.
1996  Борна Ќориќ — хрватски тенисер.
1997  Кристофер Нкунку — француски фудбалер.


Починале

565  Јустинијан Iвизантиски цар.
1263  Александар Невски — голем кнез на Владимирско-суздаљското Кнежевство.
1391  Никола Тавелиќ — хрватски светец.
1522  Ана де Божу — ќерка на Луј XI.
1716  Готфрид Вилхелм Лајбниц — германски филозоф и математичар.
1831  Георг Вилхелм Фридрих Хегел — најистакнат претставник на германската идеалистичка филозофија.
1884  Алфред Едмонд Брем — германски природонаучник и зоолог.
1915  Андриј Лисенко — украински писател.
1946  Мануел де Фаља — шпански композитор.
1977  А. Ч. Бхактиведанта Свами Прабхупада — индиски хиндуистички теолог.
1990  Адолф Рудницки — полски писател.
1992  Ернст Хапел — австриски фудбалер и тренер.


Настани

1492  Кристофер Колумбо, откривајќи ја Америка, ја направи и првата белешка за употребата на тутунот меѓу Индијанците. Тоа беше првиот пишан документ за ова растение, кое наскоро го освои не само стариот континент - Европа, туку и целиот свет, а за кое медицината утврди дека има штетно влијание врз човековото здравје.
1577  Франсис Дрејк, англиски гусар, морепловец и адмирал, тргна на патување околу светот. Неговата активност е од големо значење за англиското колонијално ширење, особено во Северна Америка.
1920  Лигата на народите во Женева ја одржа својата прва седница. Лигата е формирана на 28 април 1919 година, со цел да се обезбеди мир и меѓународна соработка на членките на Лигата, но набрзо, поради спротивставените ставови меѓу големите сили, загуби секакво влијание на светската сцена.
1944  Во Скопје, во руинираните простории на некогашната Воена болница кај „Гази Баба“ (Полумесец), беше сместена Болницата на Главниот штаб на НОВ и ПО на Македонија.
1988  Палестина е прогласена за независна држава.
1994  Беа објавени официјалните резултати од пописот, кои покажаа дека во Република Македонија има 1.936.877 жители.
1995  Република Македонија стана членка на програмата на НАТО, Партнерство за мир.
2001  Прогласени Амандманите на Уставот на Република Македонија, во согласност со Охридскиот рамковен договор.
2002  Заврши пописот на населението.
2003  Започна втората фаза од акцијата за собирање на доброволно предаденото нелегално оружје во Македонија.
2004  Премиерот Хари Костов поднесе оставка.
2012  Си Ѓинпинг е назначен за Генерален секретар на Комунистичката партија на Кина.
2022  Според проценката на ООН, светското население достигнало 8 милијарди.


Родени

1316  Јован Iкрал на Франција.
1397  Никола Vримски папа.
1738  Вилијам Хершел — англиски астроном.
1741  Јохан Каспар Лаватер — швајцарски писател, теолог и филозоф.
1862  Герхарт Хауптман — германски драматург.
1891  Ервин Ромел — позна и како „Пустинска лисица“, германски фелд-маршал (п. 1944.)
1895  Олга Николаевна — ќерка на царот Николај II.
1912  Кирил Пенушлиски — македонски фолклорист.
1918  Адолфо Педернера — аргентински фудбалер.
1922  Џорџо Манганели — италијански писател.
1927  Џемаил Вејсели — македонски политичар.
1937  Јафет Кото — американски глумец.
1954  Александар Квашневски — претседател на Полска.
1954  Тони Томпсон — американски поп-музичар.
1955  Илдико Ењеди — унгарска режисерка.
1956  Златко Крањчар — југословенски и хрватски фудбалер и тренер.
1958  Јасмин Џеко — југословенски и босански фудбалер.
1968  Ол Дрти Бастард — американски рапер и музички продуцент.
1979  Брет Ланкастер — австралиски велосипедист.
1983  Александар Павловиќ — српски кошаркар.
1983  Фернандо Вердаско — шпански тенисер.
1983  Иманол Ервити — шпански велосипедист.
1984  Катарина Булатовиќ — црногорска ракометарка.
1987  Леополд Кениг — холандски велосипедист.
1989  Сташ Скубе — словенечки ракометар.
1993  Пауло Дибала — аргентински фудбалер.
1994  Екатерина Александрова — руска тенисерка.


Починале

1028  Константин VIIIвизантиски цар.
1280  Свети Алберт Велики — доминикански епископ.
1630  Јохан Кеплер — германски астрономматематичар и физичар.
1670  Јан Амос Коменски — чешки образовен и верски водач.
1787  Кристоф Вилибалд Глук — германски композитор и диригент.
1802  Џорџ Ромнианглиски сликар-портретист.
1808  Мустафа IVотомански султан.
1832  Жан Батист Сеј — француски економист.
1916  Хенрик Шенкевич — полски писател и новинар, добитник на Нобеловата награда.
1976  Жан Габен — француски филмски и театарски глумец.
1983  Таки Хрисик — македонски композитор и музички педагог.
1993  Лучано Леџосицилијански мафијаш, инспирација за романот „Кум“ на Марио Пузо.
2009  Павле — српски патријарх.
2012  Владимир Ангеловски — македонски глумец.
2020  Иван Кожариќ — хрватски вајар.
2023  Жарко Лаушевиќ — југословенски и српски глумец.


Настани

534  Објавена е втората и конечна ревизија на Јустинијановиот кодекс.
1912  Прва балканска војна: Започнува Битолската битка помеѓу српските и турските воени сили.
1918  Унгарија објавува независност од Австрија.
1940  Еден месец по создавањето, нацистите го оградиле со ѕидови Варшавското гето и им го забраниле излезот на неговите жители - Евреите од Варшава. Околу 440.000 Евреи останале изолирани од светот во нехумани услови сѐ до ослободувањето во 1945. Десетици илјади луѓе умреле од глад и болести. Повеќе од 310.000 оттаму биле испратени во логорите на смртта, каде што биле убивани во гасни комори.
1945  Операција „Спојувалка“: армијата на САД тајно прифатила 88 германски научници и инженери да работат на развојот на ракетната технологија.
1945  Основан е УНЕСКО.
1962  Скопје, главниот град на Република Македонија, го зафати катастрофална поплава.
2001  Македонскиот претседател Борис Трајковски го потпиша писмото со кое формално се потврдува амнестијата за поранешните членови на т.н. ОНА кои доброволно го предале оружјето.


Родени

42 п.н.е.  Тиберијримски цар.
1717  Жан ле Рон Даламбер — француски математичар, физичар и филозоф.
1762  Караѓорге Петровиќ — српски револуционер.
1810  Карел Хинек Маха — чешки поет.
1898  Симеон Кавракиров — македонски револуционер.
1900  Евгениј Босилков — бугарски католички свештеник.
1920  Тодор Циповски - Мерџаннароден херој на Македонија.
1922  Џин Мајрон Амдахл — американски компјутерски архитект.
1922  Жозе Сарамаго — португалски писател.
1923  Чеде Филиповски - Даменароден херој на Македонија.
1948  Мате Парлов — југословенски боксер.
1955  Хектор Купер — аргентински фудбалер и тренер.
1962  Стевица Кузмановски — македонски фудбалер и тренер.
1964  Дајана Крал — канадска џез-музичарка и пејачка.
1971  Александар Попов — руски пливач.
1974  Пол Сколс — англиски фудбалер.
1982  Амаре Стадемаер — американски кошаркар.
1991  Немања Гудељ — српски фудбалер.
1992  Марцело Брозовиќ — хрватски фудбалер.
1993  Нелсон Семедо — португалски фудбалер.
1997  Бруно Гимараис — бразилски фудбалер.


Починале

1093  Маргарита Шкотска — кралица на Шкотска.
1272  Хенри III — крал на Англија.
1766  Доминикус Цимерман — германски рококо-архитект.
1797  Фридрих Вилхем IIкрал на Прусија.
1850  Александар Арон — германски и француски шахист.
1887  Фран Левстик — словенечки писател.
1924  Александар Архангелски — руски композитор.
1960  Кларк Гејбл — американски глумец.
1995  Петре Прличко — доајен и еден од втемелувачите на македонската театарска уметност, глумец и режисер.
2006  Милтон Фридман — американски економист и нобеловец.
2014  Јован Ќирилов — српски театролог и писател.
2020  Иван Бекјарев — српски глумец.
2023  Мето Јовановски — македонски глумец.


Настани

1558  На англискиот престол дојде кралицата Елизабета I, за време на чие владеење Англија ги консолидира внатрешните состојби, се ослободи од притисокот на Шпанија и излезе со своите бродови на сите светски мориња. Истата година, англиската флота ја порази шпанската „непобедлива армада“ и со тоа ја начна моќта на својата соперничка во освојувањето на колониите.
1913  Првите бродови минаа низ Панамскиот Канал. По должина од 82 километри, каналот беше отворен во 1914 година.
1984  Прогласен е Светскиот ден на непушењето, на Петтата светска конференција за пушењето и за здравјето одржана во Канада.
1989  Со студентски протести во Чехословачка започнува Кадифената револуција.
1991  Усвоен е Уставот на Република Македонија, прв по прогласувањето на сувереност и самостојност.
1991  Основана Европската ракометна федерација (ЕХФ).
2006  Американскиот Сенат едногласно усвои резолуција во корист на приемот на Македонија, Хрватска, Албанија и Грузија во НАТО.
2008  Поради попречувањето на приемот во НАТО, Македонија покрена тужба против Грција за прекршување на Привремената спогодба од 1995.


Родени

9  Веспазијанримски цар.
1291  Филип Vфранцуски крал.
1755  Луј XVIII — француски крал.
1773  Витез Михај Чоконаи — унгарски поет.
1790  Август Фердинанд Мебиус — германски математичар — творец на Мебиусовата лента.
1887  Бернард Монтгомери — британски генерал.
1895  Кирил Преславски — бугарски кнез.
1925  Рок Хадсон — американски глумец.
1928  Звонимир Лепетиќ — хрватски и југословенски глумец.
1929  Ранко Жеравица — српски и југословенски кошаркарски тренер.
1930  Драгослав Михаиловиќ — српски писател и академик.
1937  Питер Кук — англиски глумец.
1942  Мартин Скорсезе — американски режисер.
1944  Џин Кларк — американски рок-музичар, член на групата „Бердс“ (Byrds).
1944  Дени Девито — американски глумец.
1945  Срѓан Карановиќ — српски и југословенски режисер.
1963  Дилан Волш — американски глумец.
1966  Џеф Бакли — американски рок-музичар.
1966  Софи Марсо — француска глумица.
1971  Мајкл Адамс — англиски шаховски велемајстор.
1979  Микел Астарлоса — шпански велосипедист.
1980  Михаил Чипурин — руски ракометар.
1983  Кристофер Паолини — американски романописец.
1986  Нани — португалски фудбалер.
1989  Енрико Батаљин — италијански велосипедист.


Починале

375  Валентинијан Iримски цар.
474  Лав IIвизантиски цар.
1558  Марија I — кралица на Англија.
1796  Катерина II — царица на Русија.
1858  Роберт Овен — англиски социјалист.
1917  Огист Роден — француски вајар.
1947  Виктор Серге — француски анархист.
2001  Михаел Кароли — германски рок-музичар.
2006  Ференц Пушкаш — унгарски фудбалер.
2021  Јанг Долф — американски рапер.


Настани

1903  САД потпишаа договор со Панама, со што добија неограничено право за користење на Панамскиот Канал.
1991  Српските сили го освоија хрватскиот град Вуковар, по 87-дневна опсада.
1997  Делегација на Армијата на Република Македонија, при посетата на Турција, го пронајде и го фотографира крушевското црешово топче од периодот на Илинденското востание. Црешовото топче е пронајдено во Воениот музеј на Армијата на Турција.
2012  Теодор III избран за патријарх на Коптската православна црква.


Родени

1874  Крсте Петков Мисирков — македонски лингвист, историчар, фолклорист, етнограф, публицист и политички борец за македонската национална афирмација.
1905  Јован Поповиќ — српски и југословенски писател.
1906  Клаус Ман — германски писател.
1928  Александар Ежов — македонски книжевен критичар.
1936  Дон Чери — американски џез-музичар.
1939  Маргарет Етвуд — канадска писателка, критичарка и есеистка.
1950  Греам Паркер — англиски поп-пејач.
1960  Александар Донски — литературен преведувач, писател и историчар.
1960  Ким Вајлд — англиска поп-пејачка.
1962  Кирк Хамет — американски гитарист, член на групата „Металика“ (Metallica).
1963  Петер Шмајхел — дански фудбалер.
1966  Зоран Савиќ — српски кошаркар.
1968  Овен Вилсон — американски глумец.
1983  Мајкл Доусон — англиски фудбалер.
1985  Алисон Феликс — американска атлетичарка.


Починале

1922  Марсел Прустфранцуски писател и академик.
1936  Ганчо Хаџипанзов — македонски револуционер и поет, учесник во Шпанската граѓанска војна.
1952  Пол Елијар — француски поет.
1962  Нилс Бор — дански теоретски физичар — основач на теоријата за структурата на атомот.
1976  Мен Реј — американски фотограф.
1986  Љупчо Арсов — македонски политичар.
1991  Густав Хусак — претседател на Чешка.
1994  Кеб Келовеј — американски џез-пејач.
2002  Џејмс Кобурн — американски глумец.
2005  Ангел Чемерски — македонски револуционер и политичар.
2007  Томо Софрониевски — македонски првоборец и политичар.
2008  Бранко Гапо — македонски филмски режисер.
2017  Наим Сулејманоглу — турски кревач на тегови.


Настани

1493  На своето второ патување за Америка, на кое тргнал со 17 бродови и со 1.500 луѓе, Кристофер Колумбо го открил островот Порторико.
1497  Португалскиот морепловец Васко де Гама на своето прво патување, во дотогаш непознат свет, го открил патот за Индија, околу ’Ртот на Добра Надеж.
1902  Прва балканска војна: Крај на Битолската битка со победа на српските над турските единици.
1944  Тетово е ослободено во Втората светска војна, како последен ослободен град на територијата на Македонија.
1991  Пратениците на Собранието на Република Македонија едногласно донеле Декларација за меѓународно признавање на Република Македонија како суверена и независна држава.
2008  Џон Ки станува премиер на Нов Зеланд.


Родени

1600  Чарлс I — англиски и шкотски крал.
1711  Михаил Василевич Ломоносов — руски научник, писател, академик и енциклопедист.
1805  Фердинанд де Лесепс — француски дипломат и инженер.
1831  Џејмс Гарфилдамерикански претседател.
1833  Вилхелм Дилтај — германски филозоф и историчар.
1888  Хосе Раул Капабланка — кубански шахист.
1906  Павел Киров — грчки андартски капетан.
1909  Питер Дракер — американски експерт по менаџмент.
1912  Домингос да Гуја — бразилски фудбалер.
1917  Индира Ганди — претседател на Индија.
1920  Бранко Зарески — македонски поет, критичар и публицист.
1922  Рајко Митиќ — српски и југословенски фудбалер и тренер.
1934  Курт Хамрин — шведски фудбалер.
1934  Валентин Иванов — руски и советски фудбалер.
1935  Џек Велч — американски менаџер.
1936  Љубиша Самарџиќ — југословенски и српски глумец.
1961  Богдан Вента — полски ракометар и тренер.
1961  Мег Рајан — американска глумица.
1962  Џоди Фостер — американска глумица.
1965  Лорен Блан — француски фудбалер и тренер.
1966  Гејл Диверс — американска атлетичарка.
1971  Ирена Ветерова — македонска балерина.
1973  Дарко Ковачевиќ — српски фудбалер.
1976  Стилијанос Венетидис — грчки фудбалер.
1980  Владимир Радмановиќ — српски кошаркар.
1985  Крис Иглс — англиски фудбалер.
1988  Харлинсон Пантано — колумбиски велосипедист.


Починале

498  Анастасиј II — римски папа.
1557  Бона Сфорцакралица на Полска и Ерусалим.
1828  Франц Шуберткомпозитор.
1855  Михај Верешмартиунгарски поет.
1942  Бруно Шулц — полски писател.
1967  Жоао Гимараеш Роза - бразилски писател.
2014  Мајк Николсамерикански филмски режисер, познат по филмовите „Дипломец“ и „Кој се плаши од Вирџинија Вулф“.
2017  Јана Новотна — чешка тенисерка.


Настани

1959  Генералното собрание на Обединетите нации ја усвои Декларацијата за правата на детето, документ со кој се утврдени не само принципите за заштита на децата во светот, туку е и основан за помош на милиони деца. Со текот на годините со финансиска помош од Детскиот фонд се опремени многу здравствени центри во светот.
1959  Велика Британија, Норвешка, Шведска, Данска, Австрија, Португалија и Швајцарија во Стокхолм потпишаа Конвенција за формирање Европско здружение за слободна трговија (ЕФТА).
1970  Излезе првиот број на „Екран“, како седмичен колор прилог на весникот „Нова Македонија“ за ТВ, филм, радио и естрада. Од бр. 226 од 14 март, 1975 година излегува одделно од „Нова Македонија“ како ревија за РТВ, филм, сценски уметности и естрада.
1991  Во Скопје, во Собранието на Република Македонија, свечено е прогласен Уставот на Република Македонија, усвоен на 17.11.1991 година.
1993  Авион од типот „Јаковлев 42“ на македонската авиокомпанија „Авиоимпекс“ се сруши во близина на охридскиот аеродром. Во несреќата го загубија животот 115 лица .
1995  Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија, стана полноправен член на Меѓународната хелсиншка федерација.
2001  Во Тетово е официјално отворен Универзитетот на Југоисточна Европа.


Родени

270  Максимин Дајаримски цар.
1851  Маргарита Савојскакралица на Италија.
1761  Пиј VIIIримски папа.
1902  Назим Хикмет — турски поет.
1902  Џанпјеро Комби — италијански фудбалер.
1906  Живко Фирфовмакедонски етномузиколог, педагогдиригент и музички деец.
1916  Васил Куноски — македонски поет за деца.
1924  Беноа Манделбротфранцуско-американски математичар, познат изучувач на фракталите († 2010)
1925  Маја Плисецкаја — руска и советска балерина.
1925  Роберт Кенеди — американски политичар.
1938  Тома Здравковиќ — српски фолк-пејач.
1939  Игор Мандиќ — хрватски писател, есеист и критичар.
1945  Патријарх Кирилпатријарх на Руската православна црква.
1946  Дјуан Алман - американски рок-гитарист.
1953  Халид Бешлиќ — босански фолк-пејач.
1976  Горан Станковски — македонски фудбалер.
1979  Бојана Поповиќ — црногорска ракометарка.
1979  Арпад Штербик — српски и шпански ракометар.
1989  Дмитри Житников — руски ракометар.
1990  Лука Степанчиќ —хрватски ракометар.
1996  Денис Закарија — швајцарски фудбалер.


Починале

1316  Јован IIкрал на Франција.
1865  Франческо Маноел да Силва — познат бразилски композитор.
1894  Антон Григорјевич Рубинштајн — руски клавирски виртуоз и композитор — основач на конзерваториумот во Петроград.
1910  Лав Николаевич Толстој — руски писател и општествен реформатор.
1925  Александра Данска — кралица на Обединетото Кралство.
1944  Јован М. Алексоски — македонски партизан.
1947  Волфганг Борхерт — германски поет.
1975  Франсиско Франко — шпански диктатор.
1978  Џорџо де Кирико — италијански сликар.
2000  Вјачеслав Котјоночкин — руски режисер и аниматор.
2006  Роберт Алтман — американски филмски режисер.
2021  Мерима Његомир — српска фолк-пејачка.


Настани

1992  Во Скопје е одржан Првиот конгрес на Лигата за демократија.
1994  Во Солунското пристаниште се блокирани 19.500 тони американска пченка за Македонија.


Родени

1658  Хенри Персел — англиски барокен композитор.
1694  Франсоа Волтер — француски писател, историчар и филозоф.
1818  Луис Хенри Морган — американски етнолог и социолог.
1875  Никола Петров Русински — македонски социјалист и револуционер.
1898  Рене Магрит — белгиски сликар.
1902  Исак Башевис Сингер — американски писател.
1902  Марко Челебоновиќ — српски сликар.
1904  Колмен Хокинс — американски блуз и џез-музичар.
1985  Хесус Навас — шпански фудбалер.
1988  Питер Сери — белгиски велосипедист.
1989  Крис Синглтон — американски кошаркар.
1989  Фабијан Делф — англиски фудбалер.
1992  Михаел Коларж — словачки велосипедист.
1993  Бојан Санковиќ — црногорски фудбалер.
1993  Георги Џикија — руски фудбалер.
1994  Саул Нигез — шпански фудбалер.
2004  Рико Луис — англиски фудбалер.


Починале

1844  Иван Андреевич Крилов — руски писател, најпознат по своите басни.
1811  Хајнрих фон Клајст — германски писател.
1870  Карел Јаромир Ербен — чешки писател и историчар.
1874  Маријано Фортуни — шпански сликар.
1938  Леополд Годовски — полско-американски композитор и пијанист.
1991  Јулија Друнина — советска и руска поетеса.


Настани

1908  Во Битола е усвоена албанската азбука.
1943  Либан стекнува независност од Франција.
1963  Во Далас е убиен американскиот претседател Џон Кенеди.
1974  Генералното собрание на Обединетите нации и доделува статус на набљудувач на Палестинската ослободителна организација.
1986  Победувајќи го актуелниот првак Тревор Бербик со технички нокаут во втората рунда, Мајк Тајсон ја освоил првачката титула во бокс во тешка категорија, во верзијата на WBC. На тој начин, на возраст од 20 години и четири месеци, тој станал најмладиот првак во тешка категорија во историјата на професионалниот бокс.
1991  Египетскиот политичар Бутрос Бутрос-Гали е избран за генерален секретар на Обединетите Нации, со што стана прв Арап (и прв жител на Африка) избран на таа функција.


Родени

1458  Јаков Обрехт — холандиски композитор.
1602  Елизабета — сопруга на шпанскиот крал Филип IV.
1616  Џон Волис — англиски математичар.
1819  Мари ан Еванс — англиска писателка.
1869  Андре Жид — француски романописец, есеист и критичар.
1877  Ендре Адиунгарски поет.
1881  Енвер-паша — турски воен командант.
1890  Шарл де Голпретседател на Франција.
1901  Хосе Леандро Андраде — уругвајски фудбалер.
1913  Бенџамин Бритен — англиски композитор и пијанист.
1935  Виргилиј Невјестиќ — хрватски графичар.
1940  Тери Гилијам — американско-британски режисер.
1943  Били Џин Кинг — американска тенисерка.
1948  Радомир Антиќ — српски фудбалер и тренер.
1950  Тина Вејмаут — американска рок-музичарка, членка на групата Токинг хедс (Talking Heads).
1962  Виктор Пелевин — руски писател.
1967  Борис Бекер — германски тенисер.
1967  Марк Рафало — американски глумец.
1969  Катрин Крабе — германска атлетичарка.
1971  Николај Јакобсен — дански ракометар и тренер.
1984  Скарлет Јохансон — американска глумица.
1987  Маруан Фелаини — белгиски фудбалер.
1989  Крис Смолинг — англиски фудбалер.
1992  Владислав Наместников — руски хокеар.


Починале

1286  Ерик V — крал на Данска.
1318  Михаил II — голем кнез на Владимирско-суздаљското Кнежевство.
1617  Ахмед I — отомански султан.
1900  Артур Саливен — познат британски композитор и диригент.
1916  Џек Лондон — американски писател.
1963  Џон Кенедипретседател на САД.
1971  Кирил Николов — македонски новинар.
1980  Ме Вест — американска глумица.
1981  Милан Кашанин — српски и југословенски писател, ликовен критичар и историчар на уметноста.
2000  Емил Затопек — чехословачки атлетичар.
2011  Пол Моушијан — американски џез-музичар.
2020  Мустафа Надаревиќ — босански и југословенски глумец и режисер.


Настани

1831  Штрајкот на лионските ткајачи прерасна во вооружено востание, на кое му се придружија и работниците од другите гранки. Тоа беше право масовно востание на работниците во услови на буржоаска монархија во Франција.
1944  По одлука на АСНОМ, формирана е Народната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ во Скопје.
1971  Народна Република Кина го зазеде своето место во ООН откако САД, по две децении спротивставување, се откажа од натамошното поддржување на режимот на Чанг Кај Шек, како претставник на цела Кина.
1995  Целиот свет ја поздрави мировната спогодба за Босна, која ја потпишаа трите главни странки на преговорите во Дејтон, Фрањо Туѓман, Алија Изетбеговиќ и Слободан Милошевиќ.
2003  Грузискиот претседател Едуард Шеварнаѕе поднесува оставка по неколку недели масовни протести поради изборна измама


Родени

1760  Франсоа Бабеф — француски револуционер.
1860  Јалмар Брантинг — шведски социјалдемократ и премиер.
1876  Мануел де Фаља — шпански композитор.
1877  Никола Карев — истакнат македонски социјалист и револуционер.
1887  Борис Карлоф — англиски глумец.
1888  Харпо Маркс — американски глумец.
1890  Ел Лисицки — руски сликар и архитект.
1899  Мануел дос Реис Машадо — мајстор по афробразилската боречка вештина.
1933  Кшиштоф Пендерецки — полски композитор.
1937  Радован Павловски — македонски поет и академик.
1941  Франко Неро — италијански глумец.
1943  Петар Сканси — хрватски и југословенски кошаркар и тренер.
1979  Ивица Костелиќ — хрватски скијач.
1982  Асафа Пауел — јамајски атлетичар.
1988  Ендру Талански — американски велосипедист.
1988  Јенс Кекелејре — белгиски велосипедист.
1991  Вилијан Жозе — бразилски фудбалер.
1992  Мајли Сајрус — американска пејачка и глумица.
1996  Џејмс Медисон — англиски фудбалер.
2001  Бојан Димоски — македонски фудбалер.


Починале

1922  Едуард Зелер — германски антролопог, етноисторичар и јазичар.
1966  Григор Витез — хрватски писател и преведувач.
1976  Андре Малро — француски писател есеист, теоретичар и историчар на уметноста.
1991  Клаус Кински — германски глумец.
2015  Синтија Робинсон — американска соул и фанк-музичарка, членка на групата „Слај енд д фемили Стоун (Sly and the Family Stone)“.


Настани

1859  Првото издание на „За потеклото на видовите“ од Чарлс Дарвин излегло од печат и било распродадено истиот ден.
1936  Германија и Јапонија го потпишаа таканаречениот Антикоминтернски пакт, кој потоа го потпишаа и Италија, Манџурија, Унгарија, Шпанија и Албанија. Под Фирмата на овој пакт фашистичките земји го подготвуваа военополитичкиот сојуз, кој е санкциониран во 1940 година како „Троен пакт“.
1944  Во ослободеното Скопје, само десетина дена откако стивнаа последните улични борби, основан е првиот симфониски оркестар на денешната Македонска филхармонија. Имено во домот на Тодор Скаловски група музички вљубеници, од кои некои сѐ уште беа во партизански униформи, го формираа симфонискиот оркестар. На таа средба присуствуваа Васил Ѓаконов - Шпато, Тодор Календаров, Петар Трајков, Стефан Кралев, Александар Шалев, Фрањо Млчок, Херман Зип, Петар Симоновиќ и Душан Парлиќ.
1986  Заврши последниот дел на електрификацијата на пругата Скопје - Гевгелија со должина на електричната мрежа од 220 км. Електрификацијата почна на 05.01.1981 година.
1994  Во Скопје е отворена амбасадата на Руската Федерација.


Родени

1729  Александар Суворовруски кнез и генералисимус.
1632  Барух Спиноза — холандски филозоф од еврејско потекло.
1849  Френсис Хоџсон Барнет — англиско-американска писателка.
1864  Анри де Тулуз-Лотрек — француски сликар.
1891  Макс Аманнацистички функционер.
1912  Теди Вилсон — американски џез-музичар.
1919  Вера Ацева — македонска партизанка и народен херој на Југославија.
1923  Златко Чајковски — хрватски и југословенски фудбалер и тренер.
1927  Алфредо Краус — шпански тенор.
1937  Јосип Ѓерѓа — хрватски и југословенски кошаркар и тренер.
1938  Оскар Робертсон — американски кошаркар.
1938  Тахир Кадриу — македонски економист.
1949  Рахим Бурхан — македонски режисер.
1954  Емир Кустурица — српски и југословенски режисер, глумец и музичар.
1967  Октај Ахмед — македонски поет.
1967  Мирјана Јоковиќ — српска глумица.
1979  Кармелита Џетер — американска атлетичарка.
1983  Луис Леон Санчес — шпански велосипедист.
1985  Јулија Александрату — грчка манекенка, пејачка и глумица.
1989  Марио Гаврановиќ — швајцарски фудбалер.


Починале

1870  Лотреамон — француски поет.
1985  Љубен Лапе — редовен член на МАНУ и редовен професор на Филозофскиот факултет во Скопје.
1985  Биг Џо Тарнер — американски блуз-пејач.
1989  Благоја Нешковски — истакнат македонски режисер и писател.


Настани

1867  Алфред Нобел го патентирал динамитот. Патентните права му донеле големи приходи од кои и до денес се финансира наградниот фонд на Нобеловата награда.
1918  Поранешната австроунгарска покраина Војводина прогласила отцепување и приклучување кон Кралството Србија.
1920  Во Скопје избувнал штрајк на 120 кројачки работници, кои барале осумчасовен работен ден и зголемување на платата за 10%. Штрајкот завршил со делумен успех.
1936  Германија и Јапонија го потпишуваат Антикоминтерновскиот пакт
1939  Во Самобор, Хрватска, во печатницата на Драгутин Шпулер, излезе од печат збирката песни „Бели мугри“ од македонскиот поет и револуционер Кочо Рацин. Таа претставуваше стремеж за афирмација на македонската национална култура и на современата македонска поезија.
1965  Извршен е воен удар во Конго. Генерал Мобуто го собори претседателот Касавубу.
1973  Во Грција е извршен државен удар во кој е соборен диктаторот Пападопулос и Режимот на полковниците. Новата хунта на чело со генерал Гизикис веќе следната година им ја предаде власта на политичарите, па Константин Караманлис ја формира првата влада на национално единство.
1976  Суринам стекнува независност од Холандија
1977  Генералното собрание на ООН ја осуди израелската окупација на арапските територии само со четири гласа против - Израел, САД, Канада и Салвадор.
1990  ВМРО-ДПМНЕ победи на првите повеќепартиски избори во Македонија со 37 места во Парламентот. Сојузот на Комунистите на Македонија добива само 31 место.


Родени

1562  Феликс Лопе де Вега — шпански писател.
1835  Ендрју Карнеги — американски индустријалец.
1844  Карл Бенц — германски автомобилски инженер.
1881  Јован XXIII — римски папа.
1914  Џо Димаџо — американски играч на безбол.
1918  Фране Матошиќ — хрватски и југословенски фудбалер и тренер.
1923  Михаил Апостолов - Гранати — македонски револуционер.
1924  Анте Марковиќ — последниот премиер на СФРЈ.
1935  Миле Неделкоски — македонски поет.
1947  Наум Попески — македонски писател.
1948  Тодор Бојаџиев — македонски композитор.
1951  Џони Реп — холандски фудбалер.
1964  Павле Воскопулос — македонски политичар во Република Грција.
1981  Чаби Алонсо — шпански фудбалер.
1986  Кристијан Корен — словенечки велосипедист.
2002  Педри — шпански фудбалер.


Починале

1185  Луциј IIIримски папа.
1638  Николаус Стено — дански научник.
1878  Стојан Карастоилов — ајдутски војвода.
1885  Алфонсо XIIкрал на Шпанија.
1915  Мишел Бреал — француски лингвист.
1956  Александар Довженко — украински режисер, еден од доајените на советската кинематографија.
1957  Принц Георги — син грчкиот крал Георги I.
1968  Аптон Синклер — американски писател и публицист.
1970  Алберт Ајлер — американски џез-музичар.
1970  Јукио Мишима — јапонски писател.
1974  Ник Дрејк — англиски музичар.
1974  У Тант — бурмански дипломат.
1991  Фреди Меркјури — британски рок-пејач, член на групата Квин (Queen).
2002  Карел Рајс — чешко-британски режисер.
2005  Џорџ Бест — северноирски фудбалер.
2013  Чико Хамилтон — американски џез-музичар.
2016  Фидел Кастро — кубански револуционер и политичар.
2020  Диего Марадона — аргентински фудбалер.


Настани

1917  Клубовите Монтреал Канадиенс, Монтреал Вандерерс, Отава Сенаторс, Квебек Булдогс и Торонто Аренас ја формирале Националната хокеарска лига (НХЛ).
1918  Собранието во Подгорица прогласило обединување на Црна Гора со Кралството Србија.
1922  Хауард Картер и Лорд Карнарвон го откриле гробот на Тутанкамон, стар преку 3000 години и целосно зачуван.
1942  Втора светска војна: започнало Првото заседание на АВНОЈ во Бихаќ, БиХ.
1986  Во Скопје излезе првиот број на додатокот за литература, идеи и култура на весникот „Нова Македонија“ - „ЛИК“.
1991  Беше пуштен во употреба автопатот Велес - Градско.


Родени

1827  Елен Г. Вајт — американски христијански водач.
1857  Фердинанд де Сосир — швајцарски лингвист.
1883  Михај Бабич — унгарски поет.
1901  Крсто Хегедушиќ — хрватски сликар.
1909  Ежен Јонеско — романско-француски сценарист и драматург.
1919  Ѓоце Стојчевски - Амбарче — македонски борец и народен херој.
1939  Тина Тарнер — американска пејачка.
1948  Крешимир Ќосиќ — хрватски и југословенски кошаркар.
1964  Френи Шнајдер — швајцарска скијачка.
1968  Андреј Жерновски — македонски политичар.
1969  Вадим Хамутцких — руски одбојкар.
1969  Шон Кемп — американски кошаркар.
1980  Алберт Монтањес — шпански тенисер.
1986  Бауке Молема — холандски велосипедист.
1987  Јоргос Цавелас — грчки фудбалер.
1987  Рикардо Маниеро — италијански фудбалер.
1987  Давид Вејо — поранешен канадски велосипедист.
1988  Артур Вишо — француски велосипедист.
1990  Рита Ора — британска поп-пејачка.
1996  Марк Рока — шпански фудбалер.
1997  Арон Ван-Бисака — англиски фудбалер.
1998  Лука Иванушец — хрватски фудбалер.


Починале

1504  Изабела I Кастиљска — кралица на Кастиља и Леон.
1605  Хандан султанвалиде султан во Отоманското Царство.
1968  Арнолд Цвајг — германски писател.
1981  Макс Еве — холандски шахист и поранешен претседател на ФИДЕ.
1983  Евгени Савов — судија на Врховниот суд на Македонија.
2004  Филип де Брока — француски филмски режисер.
2018  Стивен Хиленбург — американски автор на стрипови, творец на Сунѓерот Боб.
2018  Бернардо Бертолучи — италијански режисер.


Настани

1095  На црковниот Собор во Клермон во Франција, папата Урбан II ги повикlа соборните црковни големодостоинственици и световните владетели да тргнат во воен поход против „неверниците“, Селџуци, кои ја зазеле „светата земја“ Палестина, со Исусовиот гроб во Ерусалим. Со тоа ја поттикна Првата крстоносна војна што започна во следната година.
1895  Шведскиот фабрикант Алфред Нобел, пронаоѓач на динамитот, во Париз напиша своерачен тестамент со кој каматите од големиот имот ги остава за развој на науката, литературата и на борците за мир. „Наградите треба да се делат без оглед на националноста“, пишуваше во тестаментот, со кој се основа Нобеловата награда за најголеми достигнувања на човековиот ум.
1919  По Првата светска војна, во која учествуваше на страната на Оската, Бугарија потпиша мир (Нејски мировен договор, потпишан во Неј на Сена) врз основа на кој Добруџа и припадна на Романија, приморјето на Тракија и на Грција, а градовите Струмица, Благоевград и Цариброд на Кралството СХС.
1926  Ахмет Бег Зогу во Тирана потпиша пакт со Мусолини за зајакнување на својот реакционен феудален режим во Албанија.
1942  Втора светска војна: Француската морнарица потопи поголем дел од својата воена флота во тулонското пристаниште за да не падне во рацете на нацистите.
1946  Солунскиот партиски весник „Лаки Фони“ објави список на околу 100 лица од Леринско и од Воденско (претежно Македонци), кои беа интернирани на егејските острови.
1982  водачите на 31 африканска земја, на состанокот во Триполи, ги осудија Соединетите Американски Држави поради нивната „економска, воена и јадрена соработка со Јужноафриканската Република“.
1997  Во Брисел, со одобрение на Министерскиот совет на Унијата, беше одобрена Спогодбата за соработка и транспорт меѓу Европската унија и Република Македонија.


Родени

1701  Андерс Целзиус — шведски физичар и астроном.
1901  Емануел Чучков — македонски политичар.
1921  Александар Дубчек — водач на Прашката пролет.
1931  Радмила Пашиќ — македонски археолог.
1940  Брус Ли — глумец и борач од Хонгконг.
1951  Дражен Далипагиќ — босански и југословенски кошаркар.
1959  Звонко Варга — српски и југословенски фудбалер.
1960  Јулија Тимошенко — украинска политичарка.
1960  Владо Јаневски — македонски поп-пејач и композитор.
1961  Авдија Пепиќ — македонски економист и политичар.
1963  Владимир Машков — руски глумец.
1964  Роберто Манчини — италијански фудбалер и тренер.
1978  Иван Гутиерез — шпански велосипедист.
1979  Александар Васоски — македонски фудбалер.
1982  Александар Кержаков — руски фудблер.
1987  Лујџи Датоме — италијански кошаркар.


Починале

8 п.н.е.  Хорациј — римски поет.
1570  Јакопо Сансовино — италијански вајар и архитект.
1953  Јуџин О'Нил — американски писател, добитник на Нобеловата награда.
1955  Артур Хонегер — француски композитор.
1992  Иван Генералиќ — хрватски сликар.
2013  Нилтон Сантос — бразилски фудбалер.
2014  Станислав Микулски — полски глумец.
2018  Горан Стефановски — македонски писател.
2020  Шпиро Губерина — хрватски глумец.


Настани

1917  Клубовите Монтреал Канадиенс, Монтреал Вандерерс, Отава Сенаторс, Квебек Булдогс и Торонто Аренас ја формирале Националната хокеарска лига (НХЛ).
1918  Собранието во Подгорица прогласило обединување на Црна Гора со Кралството Србија.
1922  Хауард Картер и Лорд Карнарвон го откриле гробот на Тутанкамон, стар преку 3000 години и целосно зачуван.
1942  Втора светска војна: започнало Првото заседание на АВНОЈ во Бихаќ, БиХ.
1986  Во Скопје излезе првиот број на додатокот за литература, идеи и култура на весникот „Нова Македонија“ - „ЛИК“.
1991  Беше пуштен во употреба автопатот Велес - Градско.


Родени

1118  Мануил I Комнинвизантиски цар.
1489  Маргарита Тјудоранглиска принцеза.
1632  Жан Батист Лилифранцуски композитор.
1757  Вилијам Блејк — англиски поет.
1820  Фридрих Енгелсгермански филозоф и револуционер.
1829  Антон Григорјевич Рубинштајнруски композитор.
1857  Алфонсо XIIкрал на Шпанија.
1881  Штефан Цвајгавстриски писател.
1880  Александар Блок — руски поет.
1887  Ернст Рем — германски офицер.
1907  Алберто Моравијаиталијански писател.
1908  Клод Леви-Строс — француски антрополог.
1909  Александар Ранковиќ — српски и југословенски политичар.
1925  Никола Кордоскимакедонски борец.
1925  Јожеф Божик — унгарски фудбалер.
1928  Миодраг Павловиќсрпски писател.
1929  Бери Горди — американски музички продуцент.
1932  Бранко Илиевски — македонски писател.
1943  Ренди Њумен — американски музичар.
1948  Ален Лајтманамерикански физичар.
1950  Борис Бизетиќ — српски поп-музичар и глумец.
1955  Алесандро Алтобели — италијански фудбалер.
1961  Ирина Саломикова — руска спринт-кануистка.
1977  Фабио Гросо — италијански фудбалер.
1984  Ендрју Богут — австралиски кошаркар.
1990  Тош ван дер Сандебелгиски велосипедист.
1990  Дедрик Бојата — белгиски фудбалер.


Починале

1680  Џовани Лоренцо Бернинииталијански архитект.
1859  Вашингтон Ирвинг — американски писател, есеист, историчар и дипломат.
1907  Иван Гарванов — бугарски револуционер.
1941  Живоин Павловиќ — југословенски комунист.
1954  Енрико Ферми — италијански физичар.
1982  Елена — кралица на Романија.
2004  Јусуф Реџепи — македонски лекар.
2010  Лесли Нилсен — американско-канадски глумец.
2011  Анте Марковиќ — последниот премиер на СФРЈ.
2020 Раде Гогов – Црноречки — македонски партизан.


Настани

1913  Во Париз основан Меѓународниот мечувалски сојуз (ФИЕ).
1926  Во Тетово е пуштена во редовна работа ХЕЦ „Пена“ — прв хидроенергетски објект во Македонија (дотогаш сите биле на јаглен). Изградена е во периодот од 1924 до септември 1926 година. Инвеститор било Тетовското индустриско акционерско друштво основано на иницијатива на Г-дин Михајлович, руски емигрант кој живееел во Тетово.
1943  Во Јајце започнува Второто заседание на АВНОЈ. Истиот ден на заседанието Јосип Броз Тито е прогласен за Маршал на Југославија.
1947  Генералното собрание на Обединетите нации донесува резолуција за поделба на Палестина на еврејски и арапски дел.
1958  Скопје и некои други градови од Македонија добиваат добар прием на италијанската телевизија.
1962  Велика Британија и Франција потпишуваат спогодба за изработка на надзвучен авион од типот „Конкорд“.
1973  Во Маврови Анови е формирано Здружението на радиостаниците во Република Македонија.


Родени

1797  Гаетано Доницетииталијански оперски композитор.
1856  Георги Плеханов — руски револуционер.
1925  Ернст Хапел — австриски фудбалер и тренер.
1927  Ѓуро Седер — хрватски сликар.
1932  Жак Ширакпретседател на Франција.
1946  Вук Драшковиќ — српски писател и политичар.
1951  Мирче Нешовски — македонски поет.
1959  Мауро Равниќ — хрватски и југословенски фудбалски голман и тренер.
1964  Мајк Матијевич — хрватски музичар.
1969  Томас Бролин — шведски фудбалер.
1969  Кејси Келер — американски фудбалски голман.
1973  Рајан Гигс — велшки фудбалер.
1983  Јаухен Хутарович — белоруски велосипедист.
1991  Ибрахим Сисоко — фудбалер од Брегот на Слоновата Коска.


Починале

741  Грегориј IIIримски папа.
1268  Климент IV — римски папа.
1314  Филип IV Убавиот — крал на Франција.
1543  Ханс Холбајн Помладиот — познат германски раноренесансен сликар.
1634  Клаудио Монтевердииталијански композитор на преодот од ренесансата кон барокот.
1916  Воин Поповиќ-Вук — војвода на Српскиот комитет на четничката акција.
1924  Џакомо Пучини — италијански оперски композитор.
1986  Кери Грант — англиско-американски глумец.
1989  Зухо Џумхур — босански и југословенски писател и сликар.
1998  Живојин Павловиќ — српски и југословенски режисер и писател.
2001  Џорџ Харисон — британски поп-рок музичар, член на Битлси.
2010  Бела Ахмадулина — руска и советска поетеса.
2020  Миша Алексиќ — српски рок-музичар, член на групата Рибља чорба.
2023  Хенри Кисинџер — американски политичар и дипломат.


Настани

1894  Македонскиот револуционер Гоце Делчев, лично од Даме Груев, примен е за член на ВМРО.
1966  Барбадос, еден од островите на Малите Антили, кој 300 години беше британска колонија, прогласи независност.
1998  Избрана Владата на Република Македонија, предводена од Љубчо Георгиевски.
2001  Собранието на Република Македонија, со мнозинство гласови, го прифати седмиот по ред владин состав на Премиерот Љубчо Георгиевски.
2005  Тито Петковски ја формира НСДП, како реакција на незадоволството кое подолго време владееше во редовите на СДСМ. Формирањето на оваа партија се смета како еден од главните фактори за поразот на владата на Владо Бучковски во јули 2006 година. На тие избори НСДП освои 6 пратенички места и стана дел од владејачката коалиција.


Родени

1508  Андреја Паладиоиталијански архитект, основоположник на паладијанскиот стил.
1667  Џонатан Свифт — англиски писател и сатиричар.
1813  Шарл Валентин Алкан — француски композитор.
1817  Теодор Момзен — германски историчар, правник и добитник на Нобеловата награда за литература.
1835  Марк Твенамерикански писател, хуморист, новинар и предавач.
1843  Јожеф Киш — унгарски писател.
1874  Винстон Черчилбритански државник и писател.
1935  Стојан Андов — претседател на Либералната партија на Македонија и претседател на Собранието на Република Македонија.
1937  Драгослав Шекуларац — српски и југословенски фудбалер и тренер.
1943  Теренс Малик — американски филмски режисер.
1955  Били Ајдол — англиски рок-музичар.
1960  Гари Линекер — англиски фудбалер.
1965  Бен Стилер — американски глумец и режисер.
1978  Пјерик Федриго — француски велосипедист.
1982  Доменико Поцовиво — италијански велосипедист.
1982  Магнус Карлсен — норвешки шахист.
1998  Грант Вилијамс — американски кошаркар.


Починале

1900  Оскар Вајлд — англиски писател од ирско потекло.
1921  Амандус Шварц — германски математичар.
1947  Ернст Љубич — германско-американски режисер
1953  Франсис Пикабија — француски сликар.
1957  Паја Јовановиќ — српски сликар.
1977  Милош Црњански — српски и југословенски писател и дипломат.
2009  Милорад Павиќ — српски писател.
2011  Илија Зимбо — македонски солист, камерен музичар и прв флејтист во оркестарот на Македонската опера и балет.
2018  Џорџ Х. В. Бушпретседател на САД.


јануари - февруари - март - април - мај - јуни - јули - август - септември - октомври - ноември - декември

Начин на користење на предлошките во рубриката