Тонињо Серезо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тонињо Серезо

Тонињо Серезо, вистинско име Антонио Карлос Серезо (бразилски португалец, роден на 21 април 1955 година во Бело Хоризонте) — поранешен фудбалер на Бразил. Добро познат по неговата неуморна работа, енергичен стил на игра и тактичка свест. Тој исто така бил познат по својата визија и минување како длабоко постар плејмејкер. Серезо најчесто се смета за еден од најдобрите бразилски дефанзивни играчи на сите времиња, особено што играл за тимот на неговиот роден град Клауб Алетико Минеиро[1].

Во текот на неговата кариера, Серезо играч како дефанзивен играч од средниот ред со Атлетико Минеиро, Рома, Сампдорија, Саун Пауло и репрезентацијата на Бразил. Додека играл во Бразил, тој победил на Бола де Уру во 1977 и 1980 година и на Бола де Прат во 1976 година.

За време на своето играње во Италија, четири пати го освоил Купот на Италија; во 1991 година ја освоил Серија А со Сампдорија, но го загубил финалето на Купот на Италија од Рома[2]. Со Саун Пауло тој станал двократен добитник на интерконтиненталниот куп, а исто така и еднаш го освоил Копа Либертадорес.

Серезо бил прогласен за најдобар играч на интерконтиненталниот куп 1993. Во 1997 година се пензионирал како играч откако направил некои студии и условна казна во Италија се вратил во Бразил и започнал кариера како менаџер во Виторија, достигнувајќи го полуфиналето на Брашилерао Серија A. Тој исто така го предводеше јапонскиот центар Кашима Рока во Ј. Лига за шест години. Тој освои пет големи титули во Јапонија, две лиги на шампиони и еден императорски куп. По своето време во Јапонија, тој ги тренирал бразилските клубови Алетико Минеиро и Гуарани, како и некои азиски клубови, како Ал-Хилал, Ал-Шабаб, Ал Аин; подоцна се вратил во Бразил уште еднаш како главен менаџер на Спорт до Ресифе, оставајќи го клубот само еден месец подоцна.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Toninho Cerezo
  2. Smyth, Rob (25 June 2009). „The forgotten story of ... Sampdoria's only scudetto“. The Guardian. London. Посетено на 21 July 2009.