Андре Онана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Андре Онана
Лични податоци
Полно име Андре Онана Онана[1]
Роден на 2 април 1996.(1996-04-02)(27 г.)[2]
Роден во Нкол Нгок[3], Камерун
Држава Камерун Камерун
Висина &100000000000001900000001,90 м[4]
Позиција голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Ајакс Ајакс
Број 24
Младинска кариера
Академија на Самјуел Ето
Барселона Барселона
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2015-2016 Јонг Ајакс Јонг Ајакс 39 (0)
2016- Ајакс Ајакс 142 (0)
Репрезентација
2016- Камерун Камерун 25 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 23 април 2021
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 23 април 2021

Андре Онана (роден на 4 април 1996 година, во Нкол Нгок) — камерунски фудбалер, голман на Ајакс и на камерунската репрезентација.

Биографија[уреди | уреди извор]

Тој е братучед на Фабрис Ондоа, кој исто така е голман.[5][6]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Почетоци и Барселона[уреди | уреди извор]

Онана ги направил своите први фудбалски чекори во Камерун, во Академијата на Самјуел Ето, фудбалска школа на истоимениот фудбалер.[7][8] Во 2010 година, тој дошол во Барселона, каде бил вклучен во нивниот младински сектор.[7]

Ајакс[уреди | уреди извор]

На 14 јануари 2015 година, Онана се договорил со Ајакс за трансфер во овој холандски клуб, кој го приклучил во нивниот резервен тим, познат под името Јонг Ајакс;[9] тој потпишал договор со Ајакс до 2018 година, а надоместот кој клубот го платил изнесувал 150.000 евра.[10] Своето деби за Јонг Ајакс во Ерсте дивиси, Онана го имал веќе следниот месец.[3]

За првиот тим дебитирал на 20 август 2016 година, во натпреварот од првенството против Вилем II.[11] По продажбата на Јаспер Силесен во Барселона во летото 2016 година, тој станал прв голман на клубот.[12] Во сезоната 2018-2019, тој бил протагонист во составот на Ајакс кој ги освоил првенството и националниот куп, и дал свој придонес за пласманот во полуфиналето на Лигата на шампионите.[10] На почетокот на следната сезона, тој го освоил Суперкупот на Холандија, после победата над ПСВ со 2-0.

Во сезоната 2020-2021, тој освоил уште една првенствена титула и уште еден куп, иако играл само до крајот на јануари. На 5 февруари 2021 година, всушност, тој бил суспендиран на една година од УЕФА затоа што бил позитивен на фуросемид, по еден анти-допинг тест извршен на 30 октомври 2020 година. Играчот се правдал дека несвесно ја земал забранетата супстанца земајќи лек што и бил препишан на неговата сопруга од здравствени причини.[13] УЕФА ја признала неговата добра волја, но ја истакнала небрежноста направена со неуспехот да се утврдат можните ризици кои произлегуваат од земањето на лекот.[14] На 10 јуни, КАС ја намалил суспензијата на Онана на девет месеци.[15] По отслужувањето на казната, тој се вратил на терените на 24 ноември 2021 година во натпреварот од Лигата на шампионите против Бешикташ.[16]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Тој го направил своето деби за сениорската репрезентација на 6 септември 2016 година, во пријателски натпревар против Габон.[17]

Во 2017 година, тој учествувал на Купот на конфедерации 2017 во Русија, каде што Камерун бил елиминиран во групната фаза. Во меѓувреме, откако станал прв голман на Нескротливите лавови, во 2019 година бил повикан во репрезентацијата да учествува на Африканскиот куп на нации 2019 во Египет. Онана ги одиграл трите натпревари во групната фаза како и осминафиналната пресметка во која Камерун загубил со 3-2 од Нигерија и бил елиминиран од турнирот.

Хронологија на репрезентативните настапи[уреди | уреди извор]

Хронологија на настапи и постигнати голови за националната селекција ― Камерун
Дата Град Домашни Резултат Гости Натпреварување Голови Инфо Детали
6-9-2016 Лимбе Камерун Камерун 2 – 1 Габон Габон Пријателска -1 добил жолт картон во 73-тата минута 73'
13-6-2017 Хетафе Камерун Камерун 0 – 4 Колумбија Колумбија Пријателска -4
25-3-2018 Кувајт Кувајт Кувајт 1 – 3 Камерун Камерун Пријателска - заменет 31'
27-5-2018 Јаунде Камерун Камерун 0 – 1 Буркина Фасо Буркина Фасо Пријателска -1
8-9-2018 Мицамиули Комори Комори 1 – 1 Камерун Камерун Квал. за АФКОН 2019 -1
12-10-2018 Јаунде Камерун Камерун 1 – 0 Малави Малави Квал. за АФКОН 2019 - добил жолт картон во 90-тата минута 90'
16-11-2018 Казабланка Мароко Мароко 2 – 0 Камерун Камерун Квал. за АФКОН 2019 -2
20-11-2018 Милтон Кинс Бразил Бразил 1 – 0 Камерун Камерун Пријателска -1 заменет 46'
23-3-2019 Јаунде Камерун Камерун 3 – 0 Комори Комори Квал. за АФКОН 2019 -
14-6-2019 Ал Вакра Камерун Камерун 1 – 1 Мали Мали Пријателска -1
25-6-2019 Исмаилија Камерун Камерун 2 – 0 Гвинеја-Бисао Гвинеја-Бисао АФКОН 2019 - Прва фаза -
29-6-2019 Исмаилија Камерун Камерун 0 – 0 Гана Гана АФКОН 2019 - Прва фаза -
2-7-2019 Исмаилија Бенин Бенин 0 – 0 Камерун Камерун АФКОН 2019 - Прва фаза -
6-7-2019 Алесандрија Нигерија Нигерија 3 – 2 Камерун Камерун АФКОН 2019 - Осминафинале -3
13-11-2019 Јаунде Камерун Камерун 0 – 0 Зелен ’Рт Зелен ’Рт Квал. за АФКОН 2021 -
17-11-2019 Кигали Руанда Руанда 0 – 1 Камерун Камерун Квал. за АФКОН 2021 -
12-11-2020 Дуала Камерун Камерун 4 – 1 Мозамбик Мозамбик Квал. за АФКОН 2021 -1
16-11-2020 Мапуто Мозамбик Мозамбик 0 – 2 Камерун Камерун Квал. за АФКОН 2021 -
13-11-2021 Совето Малави Малави 0 – 4 Камерун Камерун Квал. за АФКОН 2021 -
16-11-2021 Јаунде Камерун Камерун 1 – 0 Брег на Слоновата Коска Брег на Слоновата Коска Квал. за АФКОН 2021 - добил жолт картон во 90-тата минута 90'
9-1-2022 Јаунде Камерун Камерун 2 – 1 Буркина Фасо Буркина Фасо АФКОН 2021 - Прва фаза -1
13-1-2022 Јаунде Камерун Камерун 4 – 1 Етиопија Етиопија АФКОН 2021 - Прва фаза -1 добил жолт картон во 88-мата минута 88'
17-1-2022 Јаунде Зелен ’Рт Зелен ’Рт 1 – 1 Камерун Камерун АФКОН 2021 - Прва фаза -1
24-1-2022 Јаунде Камерун Камерун 2 – 1 Комори Комори АФКОН 2021 - Осминафинале -1
29-1-2022 Дуала Гамбија Гамбија 0 – 2 Камерун Камерун АФКОН 2021 - Четвртфинале -
Вкупно Настапи 25 Голови -19

Клупска статистика[уреди | уреди извор]

Статистиката е ажурирана на 15 декември 2021.

Сезона Клуб Првенство Национален куп Континентален куп Останати купови Вкупно
Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Наст Гол
2014-2015 Холандија Јонг Ајакс 13 -23 - - - - - - - - - 13 -23
2015-2016 24 -41 - - - - - - - - - 24 -41
2016-2017 2 -2 - - - - - - - - - 2 -2
Вкупно Јонг Ајакс 39 -66 - - - - - - - - 39 -66
2016-2017 Холандија Ајакс ЕД 32 -19 КХ 0 0 ЛШ+ЛЕ 0+14 -16 - - - 46 -35
2017-2018 ЕД 33 -32 КХ 1 -1 ЛШ+ЛЕ 2[18]+2[18] -3[18] + -4[18] - - - 37 -40
2018-2019 ЕД 33 -28 КХ 4 -1 ЛШ 18[19] -17[20] - - - 55 -46
2019-2020 ЕД 24 -21 КХ 3 -5 ЛШ+ЛЕ 10[21]+1 -10[20] + -1 СХ 1 0 38 -37
2020-2021 ЕД 20 -15 КХ 0 0 ЛШ+ЛЕ 6+0 -7 - - - 26 -22
2021-2022 ЕД 0 0 КХ 1 0 ЛШ 1 -1 СХ 0 0 2 -1
Вкупно Ајакс 142 -115 9 -7 54 -59 1 0 206 -181
Вкупно во кариерата 177 -175 9 -7 54 -59 1 0 241 -241

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Холандија Ајакс[уреди | уреди извор]

2018-2019, 2020-2021
2018-2019, 2020-2021
2019

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „FIFA Confederations Cup Russia 2017: List of Players: Cameroon“ (PDF). FIFA. 2 July 2017. стр. 2. Архивирано од изворникот (PDF) на 22 December 2017.
 2. Андре Онана – Профил на сајтот на УЕФА
 3. 3,0 3,1 Андре Онана на soccerway
 4. „Andre Onana - English“. Ajax English. Архивирано од изворникот на 2020-09-26. Посетено на 2022-02-02.
 5. „Fabrice Ondoa, il leone indomabile cresciuto sulle orme di Eto'o“. Архивирано од изворникот на 2022-02-02. Посетено на 15 декември 2021.
 6. „Cameroon's keepers of faith: Onana and Ondoa“ (англиски). 5 јули 2019.
 7. 7,0 7,1 „EXTRA TIME: Samuel Eto'o hails Ajax's Andre Onana after Dutch Cup triumph“ (англиски). 6 мај 2019.
 8. „Onana the village boy who grew to keep goals for the Indomitable Lions“ (англиски). 6 февруари 2021. Архивирано од изворникот на 2022-02-02. Посетено на 2022-02-02.
 9. „Barca's Onana makes immediate Ajax switch“ (англиски). 14 јануари 2015.
 10. 10,0 10,1 „Quanto ha speso l'Ajax per l'11 titolare che ha eliminato Real Madrid e Juventus“. 17 април 2019. Архивирано од изворникот на 2022-02-02. Посетено на 7 мај 2019.
 11. „Ajax - Willem II 1-2“. Посетено на 15 декември 2021.
 12. „L'Ajax torna a splendere in Europa: merito della cura-Bosz“. 3 мај 2017.
 13. „Andre Onana, portiere dell'Ajax, è stato squalificato un anno per doping dalla UEFA“. 5 февруари 2021. Посетено на 5 февруари 2021.
 14. „Il ritorno di Onana: prima convocazione dopo la squalifica per doping“. 6 ноември 2021. Посетено на 15 декември 2021.
 15. „Il TAS riduce di 3 mesi la squalifica di Onana: può tornare in campo dal 3 novembre“. 10 јуни 2021.
 16. „Onana titolare in Champions: il prossimo portiere dell'Inter in campo dopo squalifica“. 24 ноември 2021.
 17. „Cameroon - Gabon 2-1“. Посетено на 15 декември 2021.
 18. 18,0 18,1 18,2 18,3 Во квалификациските кола.
 19. 6 настапи во квалификациските кола.
 20. 20,0 20,1 4 гола примил во квалификациските кола.
 21. 4 настапи во квалификациските кола.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]