Прејди на содржината

Блаж Слишковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Блаж Слишковиќ
Лични податоци
Роден на 30 мај 1959
Роден во Мостар, СФРЈ
Висина &100000000000001770000001,77 м
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Киндао Џонун-Тренер
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1976–1981 Вележ Мостар 123 (25)
1981-1986 Хајдук Сплит 198 (63)
1986-1987 Марсеј 29 (6)
1987–1989 Пескара 23 (8)
1989-1990 Ленс 15 (1)
1990-1991 Мулуз 27 (8)
1991-1992 Рен 22 (0)
1992-1994 Пескара 18 (2)
1994-1996 Хрватски Драговољац 5 (0)
1996-1998 Зрињски
Репрезентација
1978-1986 СФРЈ 26 (3)
1993 БиХ 2 (0)
Тренер на екипи
2002–2006 БиХ
2004–2005 Хајдук Сплит
2005–2007 Зрињски
2008–2009 Тирана
2010 Униреа Алба
2011 Широки Бријег
2011 Ал-Ансар
2012 Киндао Џонун
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 2 јануари 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 2 јануари 2012

Блаж "Бака" Слишковиќ (роден на 30 мај 1959) — поранешен босански фудбалер кој во моментов е тренер на кинескиот, Супер Лигаш Киндао Џонун.

Слишковиќ беше наречен "Балканскиот Марадона". Во јули 2011 година, француската фудбалска суперѕвезда Зинедин Зидан го напомена Слишковиќ како една од неговите идоли во времето кога тој созревал. Исто така Зидан изјави дека тој треба да биде вклучен во "Најдобрите 11 на сите времиња" на Марсеј. Слишковиќ е познат и по прекрасните голови од корнер.

Во периодот од 2002 до 2006 тој бил селектор на Репрезентацијата на Босна и Херцеговина