Прејди на содржината

Вилијам Харви

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вилијам Харви
Вилијам Харви
Роден(а)1 април 1578
Фолкстон, Англија
Починал(а)3 јуни 1657
Рохемптон, Англија
НационалностАнгличанец
ПолињаМедицина
Анатомија
Докторски менторХероним Фабрициј
Познат поСистемска циркулација на крвта'
Потпис

Вилијам Харви (1 април 1578 - 3 јуни 1657) — англиски лекар, важен истражувач на крвоток от.

Животопис[уреди | уреди извор]

Слика на вени од делото на Харви Exercitatio Anatomica de Motu Cordis et Sanguinis in Animalibus

Харви е роден во Англија, а студирал на Универзитетот во Падова. Тој бил длабоко убеден во значењето на експерименталната наука, а посебно се интересирал за крвта. Во 1628 година ги објавил резултатите од 30-годишното истражување. Тој утврдил дека крвта циркулира низ телото благодарејќи на срцето. Неговиот угледен на признат лекар му донел висока положба на дворот: бил лекар на кралевите Џејмс I и Чарлс I. Исто така, тој ги лекувал жртвите на Англиската граѓанска војна. Вилијам Харви (1 април 1578 - 3 јуни 1657) бил англиски лекар кој имал големи придонеси во анатомија и физиологија. Тој бил првиот познат да ја опише детално и комплетно системската циркулација и својствата на крв која се пумпа до мозокот и телото со срцето, иако претходни писатели, како што Реалдо Коломбо, Мајкл Серветус и Жак Дубоа, го обезбеди претходници на теоријата.Во 1973 Вилијам Харви изградил болница во изградена во местото Ашфорд, неколку милји од неговото родно место Фолкстон.Таткото на Вилијам, Томас Харви, бил jurat од Folkestone, каде што работел во канцеларијата на градоначалникот во 1600 година на евиденција и лични описи него се објаснува како тивка, вредни, и интелигентен човек чија "синови ... почитуван, консултирани и имплицитно доверба во него ... (тие) го направија нивниот татко благајник на нивното богатство кога тие го стекнале голем имот ... (се) се чуваат, вработени, и ги подобрија своите добивките на нивната голема предност. портрет Томас Харви сè уште може да се види во централниот панел на ѕидот на трпезаријата во Ролс парк, Chigwell, во Есекс. Вилијам бил најстар од девет деца, седум синови и две ќерки, од Томас и неговата сопруга Џоан Halke. Значајни семејни врски вклучуваат Heneage Финч, 1 Ерл од Нотингем , кој се оженил со внуката на Вилијам Харви Елизабет и дипломат Сер Даниел Харви. првичното образование на Харви беше спроведена во Folkestone, каде што научил латински. Tогаш тој влезе во Кралскиот школа (Нов Зеланд). Харви остана на кралот школа за пет години, по што тој се запишува на Gonville и Caius колеџ во Кембриџ во 1593. Харви дипломиран диплома за уметности од Caius во 1597.He потоа патувал низ Франција и Германија во Италија, каде што влегол на Универзитетот во Падова, во 1599 година. Во текот на годините на студирање постојат на Харви, тој разви односи со Fabricius и да прочитате Fabricius Де Venarum Ostiolis. Харви дипломирал како Доктор на медицина, на возраст од 24 од Универзитетот во Падова, на 25 април 1602.Тој вели дека имал "Спроведена се толку прекрасно и во испитување и се покажаа таква способност, меморија и учење дека тој досега го надмина дури и големите надежи кои испитувачите му формирана од него." По дипломирањето на Падова, Харви веднаш се врати во Англија, каде што се стекнал со научен степен доктор на медицина од Универзитетот во Кембриџ, истата година, и стана соработник на Gonville и Caius колеџ. По ова, Харви се етаблира во Лондон, се приклучи на Кралскиот колеџ за лекари на 5 октомври 1604. Неколку недели по неговиот прием, Харви оженил Елизабет Браун, "ќерка на Ланселот Браун Д-р Медицината". Тие немаа деца.

Харви беше избран за соработник на Кралскиот колеџ за лекари на 5 јуни 1607, која му ја донесе на пост-номинална писма FRCP, а потоа тој ја прифати позицијата во болницата Свети Вартоломеј дека тој е да го окупира за речиси сите остатокот од својот живот. Местото на д-р Вилкинсон, на 14 октомври 1609 година тој стана на докторот во болницата Свети Вартоломеј, кој му вклучено ", во пресветото име на Бога" да "се обиде себе да се направи најдоброто од вашето знаење во професијата на физиката на сиромашните тогаш моментов, или било кој друг дел од сиромашните во секое време на оваа недела кои ќе бидат испратени дома за вас од страна на Hospitaller ... ќе не, за корист, профитите или добивка, можат да назначат или да напишете нешто за сиромасите, туку како добри и целокупно работи како што треба да се мисли со твоите најдобри совети ќе направи сиромашните добро, без љубов и почит, да се имаа во аптека. И ќе потрае не подарок или награда ... за вашиот совет ... Ова ќе ветуваат дека ќе ги направи како што му одговара пред Бога ... "

Харви заработил околу триесет и три фунти годишно и живее во мала куќа во Ludgate, иако две куќи во Западна Smithfield биле приложени како дополнителни бенефиции на местото на лекар. Во овој момент, функцијата на лекарот се состои од едноставен, но темелна анализа на пациенти кои биле донесени во болницата еднаш неделно, а како последица на тоа пишувањето на рецепти. Следната важна фаза од животот на Харви почна со неговото назначување на функцијата на Lumleian предавач на 4 август 1615. На Lumleian lectureship, која е основана од страна на Господ Ламли и д-р Ричард Caldwell во 1582 година, се состоеше во изрекување на предавања за период од седум години, со цел да се "се шири светлина" и зголемување на општото познавање на анатомија низ Англија.

Харви почна неговите предавања во април 1616 година Во тоа време, на возраст од триесет и седум години, тој беше опишан како "човек на најниската раст, круг со кои се соочуваат, очите мали, кружни, многу црна и полн со дух, неговата коса како црни како гавран и виткање ". Забелешките кои ги користел во времето кога се чува во Британскиот музеј.

На почетокот од неговите предавања, Харви утврдени каноните за водство од него: "Да им покажеме колку што може да биде на прв поглед, целата стомакот за пример, а потоа да се подели на делови според нивните позиции и односи. Да се истакне она што е чудно за вистинските тело кое е вивисецирале. За снабдување само од говорот што не може да се прикаже на вашиот сопствен кредити и од власта. Да се намали колку што може да биде во очите на публиката. Да се спроведе правото мислење од забелешките подготвени далечни и блиски, и за да се илустрира на човекот од страна на структурата на животните. Да не се фалат или dispraise други анатомисти, за сите не е добро, и имаше некои изговор дури и за оние кои се во грешка. Не да се препира со другите или се обиде да ги опровергавам, освен со најочигледниот возврати. Да се наведе работи кратко и јасно, а сепак да не дозволи ништо да помине неспомнати која може да се види. Да не зборуваме за нешто што може да и се објасни надвор од телото или може да се читаат дома. Да не влегува во премногу детали, или премногу минути дисекција, за времето не го дозволува. Да им служи на три курсеви во согласност со стакло [т.е. партиционираш на определено време за секој дел од телото]. На предавањата на првиот ден на стомакот, гаден уште recompensed со својата бесконечна различни. Во вториот салонот, [т.е. на градниот кош?]. Во предавање на третиот ден на божествената банкет на мозокот.“ Харви продолжи да учествува во Lumleian предавања, додека, исто така, се грижи за своите пациенти во болницата Сент Вартоломеј; Така тој наскоро оствари важна и доста профитабилен пракса, која кулминираше со неговото именување како "Лекар Вонредна" на Кралот Џејмс I на 3 февруари 1618. Се чини дека имаат слично служеше за различни аристократи, вклучувајќи канцелар Бекон. Сланина целосно не успеа да импресионира повеќе практични ум Харви, кој одби да го сметаат за голем филозоф. Тој рече дека за него",пишуватој филозофија како канцелар."

Во 1628 тој ја објавил во Франкфурт заврши својата расправа за циркулација на крвта, Де Motu CORDIS. Како резултат на негативни коментари од страна на други лекари Харви "падна силно во својата практика",но продолжи унапредувањето на неговата кариера. Тој беше повторно избран за "Цензор" на колеџ за лекари во 1629, откако беше избран за првпат во 1613 година, а вториот пат во 1625. На крајот, Харви, исто така, беше избран за благајник на колеџ. Харви беше познат скептик во врска со наводите за вештерство. Тој беше еден од испитувачите на четири жени од Lancashire обвинети за вештерство во 1634 година, а како последица на неговиот извештај, сите од нив се acquitted.Earlier, во 1632 година, додека патуваат со кралот на Newmarket, тој бил испратен да ги испита жена обвинет дека е вештерка. Првично тој и рекол дека е волшебник и дошол да разговараат за занаетчиска дејност со неа, и праша дали има познати. Таа се спушти чинија на млеко и повика на крастава жаба која излезе и се напи млеко. Потоа тој ја испрати да пренесам некои пиво, и убиени на крастава жаба и вивисецирале, заклучувајќи дека тоа е совршено обични животни и не натприродно во било кој начин. Кога жената се врати таа беше природно многу лут и вознемирен, но Харви крајот ја стиши со која се наведува дека тој беше лекар на кралот, испратени да се открие дали таа беше вештерка, и да беа, дека ја спроведе. На возраст од педесет и два, Харви доби наредби од страна на кралот да ја придружува на војводата од Ленокс време на неговата посета во странство. Ова патување - прва по неговото враќање од Падова - траеше три години, земајќи Харви по земјите на Франција и Шпанија за време на Mantuan војна и чума. За време на ова патување тој го напишал за Виконт Дорчестер:

    "Не можам да се жалат дека со начинот на кој ние може малку да се види кучето, гугутка, змејот, гавран или било која друга птица, или нешто да се anatomize, само некои неколку мизерни луѓе, моштите на војната и чума, каде гладот ​​ги направи anatomies пред дојдов. тоа е малку веродостојна во толку богат, население, и бројните земји како тие беа дека толку многу беда и пустош, сиромаштијата и гладот треба во толку кратко време да биде, како што видовме. јас го протолкува и дека тоа ќе биде голем мотив за сите тука да има и набавка на осигурување на населиле мир. Тоа е време да го напушти борбата кога не постои ништо да се јаде, што да се чува, и ништо да се дојде. "

Откако се врати во Англија во 1632 година, Харви придружени кралот Чарлс I каде и да одеше како "лекар во обични. Особено, Чарлс лов експедиции Харви даде пристап до многу елен трупови; тоа беше врз нив дека Харви направи многу забелешки и како последица на тоа теории. Харви се врати во Италија во 1636 година, јадење во англискиот колеџ, Рим, како гостин на Језуитите таму, во октомври 1636. Можно е тој се сретна со Галилео во Фиренца на пат. За време на Англиската граѓанска војна толпа на граѓани-војници против кралот влезе конаци Харви, украле стока, и расфрлани неговите трудови. Трудовите се состои од "евиденцијата на голем број на ... дисекции на заболените органи, со овој забелешки за развој на инсекти, како и серија на белешки за компаративната анатомија". [19] Во овој период, Харви одржува својата позиција , со помош на ранетите на неколку наврати и деца штитеници на кралот време на битката на Еџхил.

Конфликтите на Граѓанската војна наскоро доведе кралот Чарлс во Оксфорд, со Харви присутните, каде што лекарот беше направен "Докторот на медицина" во 1642 година, а подоцна и Warden на Мертон колеџ во 1645. "Во Оксфорд тој (Харви) многу наскоро наталожено навикнати неговата определба, нехаен на тропот на рацете и на постојана маршираат и countermarching околу него, за градот остана база на операции до нејзиното предавање ... Предавање на Оксфорд во 1645 го означува почетокот на постепено пензионирање Харви од јавниот живот и должности. Сега шеесет и осум години и без деца, Харви ја изгуби тројца браќа и неговата сопруга од тоа време. Така, тој одлучи да се врати во Лондон, а живеел со неговите браќа, Елијав и Даниел во различни периоди. Имајќи во пензија од болница и неговите разни други горенаведените позиции Свети Вартоломеј, тој го помина поголемиот дел од ова време во читање на општата литература. Неколку обиди да се донесе Харви се врати во "работа во светот се направени, сепак, Еве еден извадок од еден од одговорите на Харви:

    "Дали ќе биде човекот кој треба да ми препорача да се повлече од мирен рај каде што сега се помине мојот живот и да се започне повторно на неверните морето? Знаете добро што бура зголеми мојата поранешна lucubrations. Многу подобро е тоа многупати да расте мудар во дома и во приватни, од страна на објавување на она што сте го натрупаа со бескрајна трудот, да се разбуди бури кои можат да ви одземат на мир и тишина за остатокот од вашиот дена. "[21]

Харви почина во Roehampton во куќата на неговиот брат Елијав, на 3 јуни 1657. описот на настанот како да покажуваат дека тој починал од церебрална хеморагија од бродови додека повредени од гихт: тоа е многу веројатно дека левата средната церебрална артерија функционираат, што доведува до постепено акумулација на крв во мозокот, кој на крајот го преоптовари. Постои прилично детален приказ на она што се случило на тој ден; според информациите на дофат на раката, Харви:

"Отиде да зборува и да се најде дека тој имал мртвите парализа во неговиот јазик, а потоа тој го виде она што ќе стане од него Тој знаеше дека има тогаш нема надеж на неговото закрепнување, па во моментов тој испраќа за млади внуци да се дојде до него. . тој потоа се ставаат знаци (за одземени со мртвите парализа во неговиот јазик не можеше да зборува) да го крвниот својот јазик да, кој не му малку или воопшто не е добро, и така заврши неговиот дена, умира во вечерните часови на денот на кој тој бил погоден, на парализа нему да му даваат лесно пасош. " Неговата волја дистрибуирани неговите материјални добра и богатство во текот на неговото пошироко семејство и, исто така, остави значителен износ на пари на Кралскиот колеџ за лекари. Харви беше погребан во Hempstead, Есекс. погребната поворка започна на 26 јуни 1657 од водечките Харви да биде ставен во "Харви капела, изградена од страна на Елијав. се познати условите на погребот на Харви, исто така. "Харви беше поставен во параклисот помеѓу органите и телата на неговите две внуки, и како нив бил lapt во олово, ковчегот помалку" [На денот на свети Лука, 18 октомври 1883 година, останките на Харви се reinterred, олово случај врши од сводот од осум соработници на колеџ за лекари, и депонирани во саркофаг содржат неговите дела и натпис:

"Телото на Вилијам Харви lapt во водство, едноставно лемење, беше поставен без черупки или комплет од било кој вид во Харви трезорот на овој храм на Hempstead, Есекс, во јуни 1657. Во текот на времето, доведе приближување на остатоци беше, од изложуваат и природни распаѓање, така што сериозно оштетени како да го загрози неговото конзервирање, правејќи некои поправка на тоа должност на оние кои се заинтересирани во меморијата на славни откривач на циркулацијата на крвта. Кралскиот колеџ за лекари, од кои правно лице Харви беше munificent Добротвор направи во годините 1882-1883, со дозвола на претставници на семејството Харви, ја преземе оваа должност. во согласност со ова определување на оловни мртовечница градите содржат остатоци од Харви беше поправена, и беше, колку што е можно , вратен во неговата оригинална состојба ... "Објавено во 1628 во градот Франкфурт (домаќин на годишниот саем на книгата кој Харви знаеше дека ќе овозможи непосредна дисперзија на неговата работа), на 72 страница Exercitatio Anatomica де Motu Кордис et сангинис во Animalibus содржи најзаслужен за сметка на циркулацијата на крвта. Отворање со посветеност на кралот Чарлс I, кварто има 17 поглавја кои даваат совршено јасно и поврзаната сметка на акција на срцето и како последица на движењето на крвта низ телото во коло. Има само мал објективот на располагање, Харви не беше во можност да стигнат до соодветни слики кои се постигнати во текот на овој микроскопи користи од страна на Leeuwenhoek; со што тој мораше да се впуштат во теорија - и не е практично доказ - во одредени делови од книгата. По првата глава, кои едноставно ги истакнува минатото идеи и прифатени правила за срцето и белите дробови, Харви се движи кон фундаментална премиса на неговата расправа, во која се наведува дека тоа е исклучително важно да се учат на срцето, кога беше активен со цел вистински да се разбере нејзината вистински движење; задача која дури и тој се најде на големи тешкотии, како што тој вели:

"... Го најдов на задачата па навистина напорно ... дека сум бил речиси во искушение да мисли ... дека движењето на срцето беше само за да биде сфатено од страна на Бог. Зашто, ниту може со право да се согледа во прв кога систола и кога дијастола се одржа од причина на брзината на движење ... " Оваа првична мисла доведе амбиција и assiduousness Харви кон детална анализа на целокупната структура на срцето (студирал со помалку пречки во ладнокрвни животни). По ова, Харви продолжува да се направи анализа на артериите, кои покажуваат како нивните пулсира зависи од контракција на левата комора, додека падот на десната комора движи своето полнење на крв во белодробната артерија. Додека го прават тоа, лекарот го потврди фактот дека овие двете комори се движат заедно, речиси истовремено, а не самостојно како што се мислеше претходно од страна на неговите претходници. Ова откритие беше направена при следење на срцето на животни како јагулата и неколку други видови на риби; Всушност, општа студија на безброј животни е од исклучително значење за лекарот: меѓу оние што веќе ги наведе, може да додадете проучување на полжав, невидливиот ракчиња, пиле пред неговото шрафирање, па дури и на гулаб. Дигресија на експеримент може да се направи оваа белешка: користење на неактивен срцето на мртов гулаб и поставување на него прст влажни со плунка, Харви беше во можност да бидат сведоци на преодни и уште непобитен пулсира. Тој само беше сведок на способноста на срцето да се опорави од замор. Во почетокот на 17 век, Вилијам Харви веќе препознае постоењето на дуктус артериозус и објасни во однос на својата функција. Тука тој вели: "... со ембриони, додека белите дробови се во состојба на пасивност, вршење на ниедна функција, што е предмет нема движење било повеќе отколку ако тие не биле присутни, Природата користи двете комори на срцето како да се формирана, но еден за пренос на крвта ". Сепак, на врвот на работата на Харви е веројатно осмото поглавје, во која тој се занимава со реалните количество на крв поминува низ срцето од вените на артериите. Влегува во конфликт со прифатено гледиште на црниот дроб како потеклото на венска крв Гален е, Харви проценува на капацитетот на срце, колку крв е протеран преку секоја пумпа на срцето, како и бројот на пати за срце чука во половина час . Сите овие проценки намерно се ниски, така што луѓето може да се види на огромно количество на крв теорија Гален е потребно црниот дроб да произведува. Тој оцени дека капацитетот на срцето е 1,5 царски унци (43 мл), и дека секој пат кога срцето пумпа, 1/8 од таа крв се протерани. Ова доведе до проценка Харви е дека околу 1/6 царски течност унца (4,7 ml) на крвта помина низ срцето секој пат кога ќе се фрли. Следниот проценка што се користи е дека срцето чука 1000 пати секој половина час, кој даде 10 фунти 6 унци на крв во половина час, а кога овој број се множи со 48 пол часа во еден ден тој сфатил дека црниот дроб би треба да се произведуваат 540 фунти на крв во еден ден. [контрадикторни]

Имајќи го ова едноставно, но основните математички процент во рака - што се покажа целокупниот невозможно горенаведените улогата на црниот дроб - Харви отиде за да се докаже како крвта циркулира во круг со помош на безброј експерименти првично направено на змии и риби: врзување нивните вени и артерии во одделни периоди на време, Харви забележале промени што се случи; Всушност, како што тој врзани вените, срцето ќе стане празна, а како што тој го сторил истото на артериите, органот ќе се издува.Овој процес подоцна беше изведена на човечкото тело (на сликата десно): лекарот врзани со помал лигатура кон горниот дел од раката на една личност. Ова ќе им ја исклучи протокот на крв од артериите и вените. Кога ова е направено, на рака под лигатура беше студено и бледо, а над него лигатура беше топло и потечени. На лигатура е малку полабави, кој им овозможи на крв од артериите да дојде во рака, бидејќи артерии се подлабоко во телото од вените. Кога ова е направено, спротивен ефект беше забележан и во подлактицата. Таа сега беше топло и потечени. Вени, исто така, се повеќе видливи, бидејќи сега тие беа полни со крв. тогаш Харви забележав малку удари во вените, кој сфатил беа вентили на вените, откриени од страна на неговиот учител, Ероним Fabricius. Харви обиде да им помогнам на крвта во вените по раката, но да не ги искористи. Кога тој се обидел да го крене рака, таа се пресели прилично лесно. Истиот ефект се гледа во други вени на телото, освен вените на вратот. Оние вени беа различни од другите - тие не дозволи да тече крвта, но само надолу. Ова доведе Харви да се верува дека вените дозволено да тече крвта во срцето, и вентили одржува на еден начин проток.

Спротивно на популарна заблуда, Харви не предвидуваат постоење на капилари. Неговите забелешки го убеди дека директна врска помеѓу вени и артерии се непотребни; тој пишува: "крв шири порите" во телото, а тоа е "апсорбира и imbibed од секој дел" од страна на вени.Во времето на објавувањето на Харви, Гален бил влијателен лекарски орган за неколку векови. Гален верува дека крвта поминаа меѓу коморите со помош на невидливи порите. Според ставовите Гален, на венскиот систем е сосема одделен од артерискиот систем, освен кога ќе дојде во контакт преку невидена порите. Арапски научник Ибн ал-Нафис го оспориле аспекти на пати Гален, обезбедување на модел кој се чини дека имплицира форма на белодробната циркулација во својот коментар на анатомија во Авицена Canon (1242). Ал-Нафис изјави дека крвта се пресели од срцето кон белите дробови, каде што се меша со воздух, а потоа назад до срцето, од каде што се шири на остатокот од телото. откритија Харви е неизбежно и историски дошол во конфликт со учењата Гален и објавувањето на неговата студија Де Motu Кордис поттикнаа значителни контроверзии во рамките на медицинската заедница. Некои лекари потврди дека ќе ", а згреши со Гален од прогласат вистината со Харви." Гален нецелосно смета на функцијата на срцето, верувајќи дека тоа е "productor на топлина", а во функција на нејзините притоки, на артерии, е дека за ладење на крв, како на белите дробови "... разгоре и ладење на срцето себе". Гален смета дека за време дилатација на артериите вовлечени во воздухот, додека во текот на контракција нивниот тие испуштаат пареа преку порите во телото и кожата.

До 17 век, се верува дека два посебни системи да бидат вклучени во циркулацијата на крвта: природен систем, кој содржи венска крв која имаше своето потекло во црниот дроб, и витална систем, кој содржи артериската крв и "духови", која течеше од срце , дистрибуција на топлинска енергија и живот на сите делови. Како охладители, белите дробови разгоре и ладење оваа витална крв.

Независно од Ибн ал-Нафис, Мајкл Servetus идентификувани во белодробната циркулација, но ова откритие не се допре до јавноста поради тоа што е запишано за првпат во ракописот на Париз во 1546. Таа подоцна беше објавена во теолошки работа што предизвика неговото погубување во 1553 година, речиси сите примероци кои биле уништени. Во: Christianismi restitutio, книга V, арагонески Мигел Сервет (? Мишел де Вилнев, 1509 -1553) напишал: "Крвта се пренесува преку пулмоналната артерија на белодробните вени за подолга помине низ белите дробови, при што станува црвена и се ослободува од темно гасови со актот за издишување.

Белодробната циркулација бил опишан од страна Renaldus Колумбо, Андреа Cesalpino и Весалиус, пред Харви ќе обезбеди префинет и комплетен опис на циркулаторниот систем. Друго значајно дело на Харви беше Exercitationes де generatione animalium, објавен во 1651. Тој бил работат на тоа за многу години, но никогаш не би можеле да го заврши без поттикнување на неговиот пријател Џорџ Ent.

Книгата започнува со опис на развојот на јајце на кокошка е. Најголем дел се теоретски, кои се занимаваат со теориите на Аристотел и на работата на лекарите по Гален и до Fabricius. На крајот, тој се занимава со ембриогенезата во живороден животни, особено на елените и го прави. Третманот е обично Аристотеловата и ограничена со употреба на едноставен леќа.

Needham тврди следните достигнувања за оваа работа. Доктрината omne vivum екс ово (сите живот доаѓа од јајцето) беше првиот безрезервна изјава против идејата за спонтана генерација. Тој негираше можноста на производството од измет и од кал, и истакна дека дури и црви имаат јајца. Тој ги идентификуваше citricula како точка во жолчка од која се развива ембрионот и blastoderm околните ембрионот. Тој уништи еднаш и за сите Аристотеловиот (семе од крв) и Epicurean (семе, сперма) теории на почетокот embryogeny. Тој се населиле на долг контроверзност околу тоа кои делови од јајце се хранливи и кој беше формативна, со покажување на нереалност на разлика. Конечната алузија на правилата воспоставени и следени од страна на лекар во текот на неговиот живот може да биде:

"Тоа нема да се земат во болница, но, како што може да се излекува, или само одреден број на, како што се лекува. Дека ниту еден демнат тука само олеснување или за мали причини. Дека Chirurgions, во сите тешки случаи или кога увоз физиката може да биде потребно, ќе се консултираат со лекар, во времето тој седи еднаш во недела, а потоа самиот Хирург се однесуваат на лекар што тој conceiveth на лек и она што тој има направено во него. Дека нема Chirurgion или неговиот човек направи trepan главата, пирс на телото, разделување, или направи некоја голема операција на телото на секој, но со одобрување и насоката на доктор ... "

Артур Шлесингер вклучени Вилијам Харви во список на "десетте највлијателни луѓе на вториот милениум" во светот Алманах & книга на факти. Главната предавање театар на Факултетот за клиничка медицина на Универзитетот во Кембриџ е именувана по Вилијам Харви, кој беше економист на институтот. Во однос на неговата личност, информации покажуваат дека Вилијам Харви беше виден како: "... хумористични, но исклучително прецизни човек ...",како тој е често толку ангажиран во сопствените мисли дека тој често ќе страдаат од несоница ( излечи со едноставна прошетка низ куќата), и како тој е секогаш подготвена за отворен и директен разговор. Тој исто така го сакаше темнината, за него се вели дека е таму каде што "... тој најдобро може да се размислува", со што понекогаш се крие во пештери. Алкохоличар, на кафе, Харви ќе одиме надвор combing коса секое утро полни со енергија и ентузијастички дух низ полињата. Ние, исто така, доаѓаат да се разбере малку необичен метод на справување со неговата гихт Харви, тука цитираниот целосно: "... на тој начин неговиот лек [Харви] беше: тој ќе седи со нозете голи ... ги стави во кофа вода од земјата тој беше речиси мртов ладен, betake себе на неговиот шпорет, и така "twas нема". Покрај веќе споменатите љубов кон литературата, Харви беше исто така интензивна и посветен набљудувач на птици во текот на неговото слободно време: неколку долги и детални текстови на цитати може да биде напишана описот своите забелешки во места како на "куп од камења" (мал остров во Ланкашир) и "Bass Rock" (остров во близина на источниот брег на Шкотска). Балена демонстрација прачка Вилијам Харви, падна со сребро, престојува во сребрена соба на музејот на Кралскиот колеџ за лекари. Тој го користи да се укаже на предмети за време на неговите предавања.