Прејди на содржината

Пјер Бомарше

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пјер Огистен Карон де Бомарше
НационалностФранцузин
ПериодРеволуционерна Франција
Жанркомедија и драма
Значајни делаСевилскиот бербер, Свадбата на Фигаро

Пјер Огистен Карон де Бомарше (Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais) (24 јануари 1732 - 18 мај 1799[1]), француски писател. Во своите дела ги критикуваше поткупливоста, подлоста и корупцијата во општеството. Според неговите комедии „Севилскиот бербер“ и „Свадбата на Фигаро“, композиторите Росини и Моцарт ги напишаа истоимените опери.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Тој починал вечерта на 17-18 мај (Morton & Spinelli 2003, стр. 315); во изворите најчесто се гледа датумот 18 мај.