Серџо Леоне

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Серџо Леоне (Sergio Leone, Рим, 3 јуни 1929 - 30 април 1989) бил познат Италијански режисер,сценарист и продуцент на италијанската кинематографија. Тој бил многу важен режисер ви историјата на киното особено познат со неговите филмови од жанрот Шпагети-Вестерн. Леоне се смета за еден од најважните режисери во историјата на филмот,и покрај тоа што имал режирано само неколку филмови во својата кариера. Неговата режија била иновативна, богата со оригинал и стил, бил основач на филмски правец и предонел во преродбата на вестернот во шеесетите години, благодарение на филмовите како „За шака долари“, „Добриот, грдиот и лошиот“ (кои се сметаат за трилогија за долари).