Марко Грујиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марко Грујиќ
Лични податоци
Полно име Марко Грујиќ[1]
Роден на 13 април 1996(1996-04-13)(28 г.)
Роден во Белград, Србија
Висина &100000000000001910000001,91 м[2]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Порто
Број 16
Младинска кариера
2005–2013 Црвена Ѕвезда
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2013–2016 Црвена Ѕвезда 31 (5)
2014Колубара (позејмен) 5 (2)
2016– Ливерпул 5 (0)
2016Црвена Ѕвезда (позејмен) 8 (1)
2018Кардиф Сити (позејмен) 13 (1)
2018 - 2020Херта (позејмен) 51 (9)
2020–2021Порто (позајмен) 23 (2)
2021– Порто 0 (0)
Репрезентација
2011–2012 Србија 16 4 (2)
2012 Србија 17 1 (1)
2014–2015 Србија 19 3 (0)
2015 Србија 20 7 (0)
2015– Србија 21 13 (0)
2016– Србија 8 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 20:10, 14 May 2017 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 20 June 2017

Марко Грујиќ (роден на 13 април 1996 во Белград) — српски професионален фудбалер кој настапува за португалскиот ФК Порто и за фудбалската репрезентација на Србија.

Животопис[уреди | уреди извор]

Марко Грујиќ е роден во Белград. Својата фудбалска кариера ја започнал со клубот од родниот град Црвена ѕвезда, напредувајќи низ младински категории до сениорскиот тим. Тој го направил своето професионално деби во 2013 година, а ја освоил титулата во српската Супер Лига во својата последна сезона со Црвена ѕвезда, пред да го комплетира трансферот од 5,1 милиони фунти во Ливерпул.

Грујиќ е српски интернационалец и ја претставувал Србија на сите младински нивоа од 16 до 21 години, пред да се појави во целост на дебито за сениорската репрезентација на Србија во мај 2016 година. Тој бил дел од српската национална младинска фудбалска репрезентација, која триумфирала на ФИФА У-20 Светското првенство 2015 кое се одржало на Нов Зеланд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Squads for 2016/17 Premier League confirmed“. Premier League. 1 September 2016. Посетено на 15 September 2016.
  2. „Marko Grujic“. Premier League. Посетено на 31 January 2017.