Ирена (принцеза на Грција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Принцеза Ирена
Принцеза на Грција
На престол 6 март 1964 - 10 јули 1965
(&100000000000000010000001 година и &10000000000000126000000126 дена)
Династија Династија Шлезвиг-Холштајн-Сондербург-Гликсбург
Татко Павле I
Мајка Фредерика

Принцеза Ирина (грчки: Πριγκίπισσα Ειρήνη της Ελλάδας και Δανίας) (родена на 11 мај 1942 во Кејптаун) е најмалото дете на кралот на Грција Павле I и неговата сопруга Фредерика. Таа е помала од сестра си Софија, која е кралица на Шпанија, и на соборениот крал на Грција, Константин II. Таа официјално ја има титулата принцеза на Грција и Данска.