Софија (кралица на Шпанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Кралица Софија (Шпанија))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Софија
Sofía
Spain.QueenSofia.01.jpg
Кралица на Шпанија (more)
На престол 22 ноември 1975 – денес
Сопружник Хуан Карлос I
Деца
Принцеза Елена
Принцеза Кристина
Принц Филип
Полно име
англиски: Sophia Margaret Victoria Frederica
шпански: Sofía Margarita Victoria Federica
грчки: Σοφία Μαργαρίτα Βικτωρία Φρειδερίκη
Династија Династија Бурбони
Династија Шлезвиг-Холштајн-Сондербург-Гликсбург
Татко Павле
Мајка Фредерика
Потпис
Вероисповед Римокатолик
претходно. Грчка Православна црква

Кралица Софија (шпански: Su Majestad doña Sofía de Grecia) е кралица на Шпанија, и сопруга на моменталниот шпански крал Хуан Карлос I[1][2].

Таа е родена на 2 ноември 1938 година во Атина, Грција, како ќерка на грчкиот крал Павле и неговата сопруга Фредерика. Кралица Софија е сестра на последниот крал на Грција, Константин II. Освен со грчкото кралско семејство, таа е во блиски роднински врски и со кралските семејства на Велика Британија и Данска.

Во брак со шпанскиот крал стапила на 14 мај 1962 година, кој го сретнала на еден грчки остров во 1954 година. За да се омажи за шпанскиот крал, православната Софија морала да се откаже од правата на грчкиот престол и да стане католик. Во 1975 година, по смртта на Франсиско Франко, Хуан Карлос I се качил ан шпанскиот престол, а Софија била објавена за кралица на Шпанија. Тие имаат три деца:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Royal house of Bourbon, Unknown publisher, unknown date (accessed 19 January 2007)
  2. Her majesty the Queen www.sispain.org unknown date (accessed 19 January 2007)