Виктор Луј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Големиот театар во Бордо

Виктор Луј (фр. Victor Louis; 10 мај 17312 јули 1800) — француски архитект, добитник на Римската награда во 1755 г.

Меѓу позначајните негови дела се вбројува Големиот театар во Бордо (1780)[1] и галериите на дворецот Пале-Ројал во Париз. Неговата полна биографија е објавена во 1881 во Бордо.[2] Во 1770 се оженил со Мари-Емануел Беон, пијанистка и композитор[3].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Jean Lacouture, Le Grand-Théâtre de Bordeaux, ou L’Opéra des Vendanges, фотографии: Dominique Thillard (Paris: Caisse nationale des monuments historiques et des sites, 1994).
  2. Charles Marionneau, Victor Louis, Architecte du Théâtre de Bordeaux: Sa vie, ses travaux et sa correspondance 1731-1800 (Bordeaux: G. Gounouilhou, 1881).
  3. Мари-Емануел Беон Архивирано на 5 март 2012 г. (англиски)