Алексеј Леонов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алексеј Леонов во 1974 г.

Алексеј Леонов (руски: Алексей Архипович Леонов; 30 мај 1934- 11 октомври 2019), советски космонаут, полковник. Прв човек кој претстојувал заштитен со скафандер во вселената надвор од леталото. Задачата ја извршил за време на летот на Восход 2, на 18 март 1965 г. со кое управувал Павел Бељаев.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]